choroby tarczycy

 

Niedoczynność oraz nadczynność tarczycy, może objawiać się na kilka sposobów. Wśród głównych symptomów możemy wymienić zaburzenia metabolizmu, a nawet problemy związane z płodnością. Choroby tarczycy stają się coraz popularniejsze wśród społeczeństwa i w głównej mierze dotykają kobiety, choć nie oznacza to, że mężczyźni są bezpieczni i znajdują się poza grupą ryzyka.

Jak rozpoznać u siebie problemy z tarczycą?

Wśród głównych symptomów schorzeń związanych z nadczynnością tarczycy, należy wymienić takie jak: spadek masy ciała pomimo wzmożonego apetytu, kołatanie oraz przyśpieszenie akcji serca, nerwowość i nadmierne pobudzenie, podwyższenie ciśnienia krwi, potliwość, drżenie rąk, czy problemy z cyklem menstruacyjnym. Symptomy towarzyszące chorobie, mogą przybierać różną formę. We wczesnych postaciach zaburzeń tarczycy, mogą być one nawet niezauważalne dla chorego.

Przy problemach związanych z niedoczynnością tarczycy, możemy zaobserwować objawy takie jak: spowolniona akcja serca, trudności z koncentracją oraz zapamiętywaniem, depresja, wrażliwość na chłód, suchość skóry oraz włosów, czy mrowienie oraz drętwienie dłoni. Podobnie jak przy nadczynności tarczycy, występujące objawy w głównej mierze zależą od cech osobowościowych chorego, a we wczesnym stadium, choroba może być całkowicie dla niego niezauważalna.

co może oznaczać chora tarczyca

Jak zapobiegać i w jaki leczyć choroby związane z tarczycą?

Tarczyca jest jednym  najważniejszych narządów w naszym organizmie. Wpływ na zapobieganie chorobom z nim związanych, ma dobór odpowiedniej diety, która powinna być bogata w jod. Jego głównym źródłem jest sól morska, przez co nasza dieta powinna opierać się na takich produktach jak ryby czy owoce morza. Wpływ na rozwój chorób tarczycy ma również nałogowe palenie papierosów, czy nadmierny stres.

Specjalista podejrzewający choroby tarczycy, najczęściej kieruje pacjenta na badania hormonów TSH, FT3 oraz FT4. Innymi badaniami, dzięki którym można skutecznie wykryć problemy związane z tym narządem, są USG czy biopsja. Ważne, aby schorzenia tarczycy wykryć jak najwcześniej i jak najszybciej podjąć próbę ich leczenia. W przypadku, zarówno niedoczynności jak i nadczynności tarczycy, leczenie dolegliwości towarzyszy pacjentowi do końca jego życia.  Nawet w przypadku całkowitego wyleczenia schorzenia, pacjent musi być pod stałą opieką specjalisty Warto jednak zaznaczyć, że odpowiednio leczona choroba pozwala na prowadzenie normalnego życia. W przypadku dobrze postawionej diagnozy oraz odpowiednio wcześnie rozpoczętego leczenia, przywrócenie narządu do pełni sprawności trwa zaledwie kilka miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ