Czym jest budynek modułowy

W Chinach, Japonii, USA i Szwecji domy buduje się zgodnie z zasadą Lego – z prefabrykowanych części, a nawet całych pomieszczeń. Metoda modułowa jest jednym z głównych innowacyjnych trendów w budownictwie. Metoda prefabrykacji pozwala na wielokrotnie szybsze budowanie i obniżenie kosztów w porównaniu z technologiami stosowanymi obecnie w Polsce. Świadczą o tym doświadczenia światowe. Oto cztery kluczowe aspekty, które pomogą nadać sens tematowi budownictwa modułowego.

Jak działa budownictwo modułowe?

Głównym miejscem akcji nie jest plac budowy, lecz fabryka produkująca moduły: tutaj odbywa się do 80 procent wszystkich procesów. Takie podejście umożliwia produkcję komponentów domu – gotowych modułów w formacie „pod klucz” – a następnie złożenie ich na placu budowy jak zestaw budowlany. Moduły, w zależności od konkretnych wymagań, mogą zawierać zainstalowane okna, drzwi i komunikację, a także meble, urządzenia i systemy inteligentnego domu.

Dlaczego budownictwo modułowe jest przyszłością?

Budownictwo modułowe jest kilkakrotnie szybsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż metody konwencjonalne. Szybkość budowy jest bardzo wysoka dzięki temu, że moduły są produkowane w sposób zautomatyzowany: elementy są transportowane na przenośniku fabrycznym ze stacjami zrobotyzowanymi. Oznacza to, że unika się przestojów spowodowanych warunkami pogodowymi lub błędami ludzkimi. Drugim ważnym punktem jest przyjazność dla środowiska. Metoda modułowa minimalizuje wpływ procesów budowlanych na środowisko, ponieważ prawie nie powstają odpady.

Co więcej, usunięcie działalności produkcyjnej z placu budowy znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wypadków na placu budowy, zmniejsza ruch na drogach dojazdowych (czym innym jest osobna dostawa materiałów, a czym innym dostawa gotowych modułów), a także zwiększa ogólne bezpieczeństwo projektu, ponieważ budowniczowie pracują w komfortowych warunkach.

W międzyczasie deweloper ma możliwość postawienia swojego biznesu na cyfrowej stopie i poważnie zwiększyć jego dynamikę.

Kiedy narodził się pomysł budowania domów modułowych?

Pierwsza wzmianka o domu modułowym, zbudowanym w Wielkiej Brytanii, a następnie dostarczonym do Australii, pochodzi z 1837 roku. W latach 50-60-tych ubiegłego wieku w USA rozpoczęto masowe stosowanie konstrukcji modułowych do budowy szkół i obiektów medycznych. Dziś są one wykorzystywane do budowy odpornych na trzęsienia ziemi domów w Chinach i wysokiej klasy hoteli w USA. W rozwiniętej Szwecji 90 procent domów jest prefabrykowanych.

Perspektywy budownictwa modułowego w Polsce

Krajowi specjaliści są pewni: przyszłość polskiego budownictwa należy do budownictwa modułowego. Budownictwo modułowe to innowacyjna technologia, która zmieni polski przemysł budowlany poprzez poprawę jakości i skrócenie czasu budowy. W Singapurze, na przykład, metoda ta jest najnowszą ewolucją technologii budowlanych, które wywodzą się z tradycyjnych praktyk, takich jak budownictwo murowane. Cenę i specyfikację domów modułowych możesz znaleźć na stronie https://mjproject.tech/domy-modulowe/ – sprawdź.

Opierając się na doświadczeniach krajów, które stosują budownictwo modułowe, możemy z całą pewnością stwierdzić, że jest to właściwy kierunek dla przemysłu. Budownictwo modułowe zasadniczo zmieni branżę budowlaną. Praca ręczna zostanie ograniczona do minimum, a zastąpi ją zaawansowana technologia i prefabrykacja fabryczna. Ta metoda rozwiąże problem zapewnienia Polakom wysokiej jakości mieszkań po przystępnych cenach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ