Glazura do kuchni

Glazura jest popularnym rozwiązaniem, które stosujemy w wielu kuchniach. Pozwala na doskonałe zabezpieczenie ściany przed parą wodną, zabrudzeniami, zachlapaniami czy nawet kurzem. Odznacza się wieloma zaletami, a jednocześnie może stanowić ciekawy dodatek ozdobny. Zobaczmy zatem, kiedy i jaką warto zastosować.

Glazura nad blatem kuchennym

Glazurę przede wszystkim stosujemy w celach ochronnych. Jest zbudowana z płytek ceramicznych, które odznaczają się doskonałymi właściwościami mechanicznymi. Są zazwyczaj gładkie i śliskie, co sprawia, że bardzo łatwo można je zmywać, usuwając z nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Plamy czy osady nie wnikają przy tym do wnętrza płytek, a pozostając na powierzchni, nie są w stanie trwale zabrudzić płytki.

Glazura umiejscowiona nad blatem kuchennym będzie też świetnym zabezpieczeniem przed parą wodną, na przykład z parującego czajnika. Dzięki swojej odporności na działanie wody nie ulegnie wypaczeniu czy odklejeniu i zawsze pozostanie tak samo elegancka.

Glazura przy stole

Być może zastanawiasz się, czy dobrym wyborem będzie też umieszczenie glazury przy stole kuchennym. Okazuje się, że jak najbardziej! Kładąc glazurę na ścianę obok stołu, możemy zapewnić sobie przede wszystkim bardzo eleganckie i ciekawe miejsce, które może sprawiać wrażenie zupełnie wydzielonej, ciekawej jadalni. Jednocześnie glazura w kąciku jadalnym dobrze zabezpieczy ściany na przykład przed szaleństwami małych dzieci, które często podczas posiłków przepychają się, rozlewają coś albo po prostu kopią w pionowe powierzchnie.

Glazura dopasowana do posadzki

Jednym z ważnych pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć podczas wybierania idealnego rodzaju glazury, jest kwestia jej dopasowania do posadzki. Mimo że te dwie powierzchnie nie zawsze się ze sobą stykają, powinny współgrać i tworzyć harmonijną przestrzeń.

W zależności od tego, jaki kolor posadzki wybierzesz, możesz zdecydować się na ten sam, komplementarny albo przeciwnie – kontrastujący – kolor glazury. Zazwyczaj bardziej popularne są dwa pierwsze rozwiązania, które pomagają w przygotowaniu jednolitego, minimalistycznego pomieszczenia. Dlatego też często na podłogę trafiają kafelki w ciemnoszarym kolorze, podczas gdy płytki ścienne do kuchni są jasnoszare.

Płytki na wysoki połysk

Kuchenne kafelki przeznaczone na ścianę zazwyczaj przygotowane są jako płytki na wysoki połysk. Dzięki temu pięknie odbijają światło i lekko je rozpraszają, sprawiając, że tym samym cała kuchnia staje się znacznie jaśniejsza i bardziej świetlista. W tym przypadku nawet ciemne kafelki będą wyglądać atrakcyjnie i wcale nie przyciemniają nadmiernie pomieszczenia. Są też bardzo łatwe do czyszczenia – zazwyczaj wystarczy wilgotna szmatka, aby usunąć codzienne zabrudzenia

Płytki w nietypowych kształtach

Nie lubisz kwadratów i prostokątów albo po prostu masz ich już dość? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po innowacyjne wzory, takie jak płytki chevron, heksagonalne (plaster miodu), trójkątne albo przypominające rybie łuski. Każdy z tych typów będzie tworzył ciekawy wystrój ścian kuchennych i pozwoli na zindywidualizowanie całego pomieszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ