Gorączka


Gorączka w ciele człowieka rozwija się wówczas, gdy organizm zostaje zaatakowany przez bakterie, wirusy lub grzyby. W ciele człowieka rozwija się wówczas stan zapalny. W sumie gorączka to dobry znak, bo oznacza, że właśnie organizm przestawił się na obronność przed wirusami. Wyższa temperatura ma za zadanie zwalczyć infekcję.

Przyczyny gorączki

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że w dolnej części mózgu znajduje się ośrodek odpowiedzialny za regulację temperatury. Ośrodek ten odbiera sygnały z tkanek obwodowych i mobilizuje białe krwinki, makrofagi oraz limfocyty do obrony przed infekcją. Każdy kolejny stopień umożliwia 10% wzrost przeciwciał, które są konieczne do walki z chorobą.

Gorączka – kiedy się zaczyna?

Normalna temperatura to 35 do 37 stopni. Wysokość temperatury zależy jednak od pory dnia, wysiłku fizycznego i diety. W przypadku kobiet temperatura zależy także od fazy cyklu miesięcznego, w którym znajduje się kobieta. Jeśli mamy temperaturę w okolicach 37 i 38 stopni, jest to stan podgorączkowy. Jeśli przekroczyliśmy 38 stopni, jest to już gorączka. Tak jest w przypadku osób dorosłych. Z kolei u dziecka temperatura jest między 36,3 do 37,2 stopni. U dzieci, podobnie jak u dorosłych stan podgorączkowy to temperatura do 38 stopni. Zastanawiamy się jednak, przy ilu stopniach wzywać należy lekarza. Zależne to jest od tego, ile dziecko ma lat. Jeśli niemowlę ma mniej niż 3 miesiące to przy temperaturze od 37,8 do 38 stopni powinniśmy wezwać lekarza. Do dzieci do pół roku należy wzywać lekarza w przypadku temperatury 38 stopni. Natomiast jeśli dziecko ma pół roku, wzywamy lekarza przy temperaturze co najmniej 39 stopni. Wynika z tego, że w przypadku młodszych dzieci powinniśmy być bardziej zaniepokojeni wysoką gorączką. Jest to bowiem bardziej niebezpieczne, gdyż im młodsze dziecko, tym ma mniej wykształcony układ immunologiczny.

Jakie są rodzaje gorączki?

GorączkaJest kilka rodzajów gorączki. Na przykład gorączka nieregularna, kiedy wysokość temperatury może zmienić się kilka razy w ciągu dnia. Może wystąpić również gorączka pierwotna, która polega na wystąpieniu okresów bezgorączkowych, które występują na zmianę z okresami, kiedy jest podwyższona temperatura. Takie okresy występują co kilka dni. Następnie występuje gorączka przerywana, kiedy mamy do czynienia ze zmiennymi okresami bezgorączkowymi i okresami, gdzie jest wyższa temperatura w ciągu całego dnia. Jest również gorączka trwająca, kiedy występuje wysoka temperatura. Występują także wówczas wahania temperatury o około 2, 3 stopnie. Czasami występuje gorączka mózgowa, która pojawia się w wyniku uszkodzenia ośrodka mózgowego, który jest odpowiedzialny za termoregulację ciała. Gorączka mózgowa jest bardzo niebezpieczna, gdyż temperatura 40 stopni wyniszcza organizm.

Kiedy należy zbić gorączkę?

Jeśli mamy wysoką temperaturę, powinniśmy przyjmować leki z paracetamolu i ibuprofenu. Wówczas zalecane jest picie dużej ilości wody. Należy też przyjmować kompresy na czoło oraz szyję i kark. Inny pomysłem jest kąpiel. W przypadku zastosowania kąpieli należy wiedzieć, że temperatura wody musi być niższa o jeden stopień od temperatury ciała.

Z kolei zbijanie gorączki u dzieci polega na podawaniu dużej ilości wody, herbaty czy innych płynów. Najlepiej jest podawać gorącą herbatkę z miodem i cytryną. Nie należy stosować leków obniżających temperaturę, które zawierają aspirynę i polopirynę. Jeśli taki stan podgorączkowy trwa co najmniej 3 dni, wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Dieta w gorączce

W czasie gorączki powinniśmy jeść potrawy, które są lekkostrawne. Ważne jest, aby nie posiadały zbyt dużej ilości błonnika, który może spowolnić wchłanianie składników odżywczych. Ważna jest również odpowiednia ilość wody. Płynów powinno być co najmniej pół litra więcej niż zwykle. Woda jest bowiem tracona wraz z moczem. Dlatego aby nie doszło do odwodnienia, nie należy spożywać zbyt wiele kofeiny. Nie zalecany jest również sód. Warto wiedzieć, że w tym czasie zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo oraz witaminę C. Poza tym powinniśmy jeść około 200 kcal więcej niż zwykle. W czasie choroby w wyniku podwyższenia temperatury ciała organizm spala bowiem więcej tłuszczu. Ważne, aby potrawy spożywane w czasie gorączki były gotowane. Nie zaleca się spożywania potraw surowych. Można natomiast też piec lub dusić potrawy. Nie należy jednak dodawać zasmażek. Zalecane są jogurty, mleko, kefiry, jaja, chuda wędlina, chuda cielęcina, ryby czy gotowane warzywa oraz dojrzałe owoce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ