Gradówka to schorzenie bardzo przykre. Może wystąpić na dolnej albo na górnej powiece. Pojawić się może mały guzek w postaci galaretowatej substancji, która jest zbudowana z krwi i ropy. Taki guzek nie powoduje zwykle bólu, jednak jest dość przykry. Kiedy galaretowata substancja urośnie, przeszkadza nam. Taki guzek często wiąże się z zaczerwieniami oraz obrzękami. Pojawia się zakażenie, które jest uciążliwe. No i trzeba powiedzieć, że nie prezentuje się on zbyt dobrze. Po prostu jest dosyć szpecący.

Objawy gradówki

gradówkaWiele osób zastanawia się, czym jest ta choroba. Rzeczywiście, nie brzmi ona zbyt swojsko. Jej przyczyną jest zapalenie gruczołu tarczkowego zwanego Meiboma. Taki gruczoł związany jest z natłuszczaniem brzegów powiek. Pojawia się zakażenie baterią gronkowca. Pojawia się guzek na dolnej i górnej powiece oraz obrzęk i zaczerwienienie oka. Jeśli takie właśnie objawy zostaną zaobserwowane, wówczas należy jak najszybciej udać się do lekarza. Leczenie gradówki jest konieczne, gdyż nieleczone schorzenie może spowodować astygmatyzm. Z kolei jeśli guzek powraca, może to spowodować nowotwór spojówki.

Przyczyną gradówki może być zakażenie i jęczmień zewnętrzny, szczególnie jeśli nie jest on leczony w sposób prawidłowy. Gradówkę może również powodować nadczynność gruczołu Meiboma, która dotyczy osób, która może pojawić się u osób, które noszą soczewki kontaktowe. Choroba ta dotyka również osób cierpiących na trądzik różowaty i trądzik łojotokowy oraz zapalenie skóry. Choroba ta dopada również osoby, które mają wadę wzroku.

Leczenie gradówki

Gradówka może powodować nieostrość widzenia lub ból. Jeśli zauważymy takie dolegliwości, należy udać się do lekarza okulisty. Okulista może przepisać krople lub maść z kortyzonem lub antybiotykiem. Czasami gradówka może ustąpić sama. Może po prostu wchłonąć, jednak zdarza się to niezbyt często.

Oczywiście leczenie u lekarza to nie wszystko. Można wspomagać się metodami domowymi, jednak nie powinny one zastąpić normalnego leczenia u lekarza. Najlepiej uzupełniać tradycyjne leczenie metodami domowymi. Takie metody naturalne potrafią złagodzić stan zapalny. Dlatego powinniśmy kilka razy dziennie stosować okłady rumiankowe. Pomagają także okłady z zielonej herbaty lub z pietruszki. Należy trzymać okłady te na powiece przez około dwadzieścia minut. Pomocne są również masaże, które powodują zmniejszenie opuchlizny.

Terapie niekonwencjonalne

Czasami jest tak, że konwencjonalne leczenie nie przynosi żadnych korzyści. Wówczas lekarz powinien zalecić operację. Operację taką wykonuje się przy znieczuleniu miejscowym. Jeżeli taka krostka jest mała, należy usunąć ze środka płyn. Nie narusza się wtedy komórek, które znajdują się wokół skóry. Kiedy natomiast taki guzek jest duży, należy naciąć wewnętrzną stronę powieki i wykonać wyłyżeczkowanie. Taki sposób radzenia sobie z tym schorzeniem zapobiega nawrotom. Po wykonaniu zabiegu pacjentowi należy podać antybiotyk. Oczywiście zakłada się również opatrunek. Taki zabieg nie powoduje żadnych blizn zazwyczaj. Jest to spowodowane tym, że skóra powiek goi się bardzo szybko. Jeśli zmiany są natomiast duże, może pojawić się krwiak, ale zazwyczaj znika on po 3 lub 4 dniu od operacji. Wówczas trzeba poczekać trochę dłużej, zanim zniknie obrzęk oka.

Wiele osób może w tym momencie przestraszyć się, słysząc o leczeniu metodą operacyjną. Jednak tak naprawdę nie ma powodów do niepokoju, ponieważ leczenie chirurgiczne pojawia się tylko w ostateczności. Zazwyczaj krostka na oka nie oznacza niczego groźnego i pomagają zwykłe metody związane ze stosowaniem maści. Jednak należy pamiętać, aby zawsze zgłosić się do okulisty. Pomocne są zazwyczaj okłady i kompresy czy inne nieinwazyjne środki.

Zioła na gradówkę

W dzisiejszych czasach wiele osób zainteresowanych jest terapią ziołami oraz naturalnymi metodami leczenia. Powoli zaczynamy zdawać sobie sprawę, jak jesteśmy zniewoleni przez otaczającą nas, przenikającą do jedzenia chemię czy konserwanty. Zaczynamy skłaniać się ku naturalnym metodom leczenia. Takim naturalnym środkiem jest terapia ziołami. Przy naturalnej terapii zalecane są więc okłady ziołowe. Zanim jednak zaaplikujemy tego rodzaju ziołowe specyfiki, należy omówić sprawę z okulistą. Można okłady ziołami stosować równomiernie z leczeniem maścią z antybiotykiem. Jeśli mamy tendencję do nawracania gradówki, należy codziennie przemywać oczy ciepłą wodą, aby nie dopuścić do zatkania gruczołu łojowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ