zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego klasyfikowany jest jako zaburzenie czynnościowe żołądka oraz jelit. Jest to przewlekły stan przewodu pokarmowego, który obejmuje coraz większe grono ludzi. Ciężko jest scharakteryzować strukturalne nieprawidłowości, inspekcji oraz zaburzenia metaboliczne, które obejmują powstawanie zespołu jelita drażliwego. IPS, ponieważ tak potocznie nazywany jest to schorzenie uznawany jest za neurologiczne zaburzenie jelit. Jego charakterystyczną cechą jest ból brzucha oraz dyskomfort, który związany jest ze zmianą konsystencji lub częstotliwości wypróżnień. Czym dokładnie jest zespół jelita drażliwego? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-jelita-drazliwego-jak-rozpoznac-i-leczyc-ta-dolegliwosc/ 

Zespół jelita drażliwego – czym jest? 

Zespół jelita drażliwego nie został w pełni rozpoznany, ponieważ uważa się, że objawy mogą występować zarówno w wyniku połączenia czynników takich jak nadwrażliwość trawienne, odmienna ruchomość jelit, brak równowagi neuroprzekaźników, infekcję, a także czynniki psychospołeczne. Co więcej IBS nie prowadzi do rozwoju żadnych poważniejszych chorób, ani nie skraca życie osób, które dotknięte zostały tym schorzeniem. Nie jest to też stan zapalny, zakaźny odcinek ani żadne złośliwe schorzenie oraz zaburzenie na tle psychicznym. Wiąże się jednak ze stresem emocjonalnym oraz społecznym, który może wpłynąć na początek jak i nasilenie się objawów. 

Kogo może dotknąć zespół jelita drażliwego? 

Schorzenie to znacznie częściej diagnozowane jest u kobiet, niż u mężczyzn. Czynnikiem ryzyka jest zdecydowanie przewlekły narażenie na stres oraz wystąpienie depresji, stanów lękowych czy zespołu stresu pourazowego. Zespół jelita drażliwego może występować również u osób, które stosują przewlekłe leki przeciwzapalne lub antybiotyki oraz prowadzą siedzący tryb życia i stosują ciężkostrawna dietę. 

Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego? 

Objawy, które towarzyszą IBS posiadają niezbyt specyficzny charakter. Zespole jelita drażliwego z przewagą zaparć, wypróżnianie się będzie nie częstsze niż 3 razy w tygodniu, a także będą pojawiać się liczne zaparcia. W przebiegu zespołu jelita drażliwego z przewagą biegunek dominować będą biegunki, które będą występować się nie mniej niż 3 razy dziennie. Może pojawić się również mieszana postać zespołu jelita drażliwego, w której częstotliwość biegunek oraz zaparć jest do siebie zbliżone. Co więcej IBS mogą towarzyszyć jeszcze objawy takie jak: 

  • wzdęcia, 
  • wymioty, 
  • uczucie pełności, 
  • bóle głowy, 
  • zmęczenie, 
  • bóle brzucha, 
  • niepokój.

Jak leczyć zespół jelita drażliwego? 

Leczenie sprowadza się do złagodzenie objawów schorzenia. W takim celu stosowana jest farmakoterapia czyli leki rozkurczające, łagodzące biegunki lub zaparcia, przeciwdepresyjne, probiotyki utrzymujące prawidłową florę bakteryjną jelit oraz stosowanie odpowiedniego modelu diety. Musi być ona jednak dostosowana do postaci odpowiedniego rodzaju IBS. 

Zobacz też: http://www.maleacieszy.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-ostrego-zapalenia-trzustki/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ