Mity na temat konsultacji lekarskich on-line

XXI wiek to czas, w którym szerzą się różne oryginalne mity. Na czym one tak dokładniej polegają? Jak wyglądają mity na temat konsultacji lekarskich online?

1) Konsultacje lekarskie on-line dają pewną diagnozę

Oczywiście, jest to nieprawda. Aby to uzasadnić, trzeba dokładniej odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w zasadzie jest taka konsultacja on-line. Otóż najczęściej jest to konsultacja w specjalnym systemie, kiedy pacjent widzi i słyszy lekarza na ekranie komputera. Może być też jednak nieco inaczej wszystko zrobione.

Czasem dzieje się tak, że konsultacja lekarska on-line prowadzona jest w nieco bardziej okrojonym zakresie. Wówczas sprowadza się ona w zasadzie bardziej do postawienia diagnozy w oparciu o przesłaną elektronicznie dokumentację pacjenta albo też do rozmowy telefonicznej.

W każdym razie, żadna z tych wersji konsultacji nie pozwala na postawienie pewnej diagnozy.

2) Przygotowanie pacjenta do konsultacji lekarskiej on-line nie ma znaczenia

Oczywiście, że ma. W takich konsultacjach lekarz przede wszystkim polega na tym, co mówi i pokazuje mu pacjent. Normalnie w gabinecie, lekarz ma większą szansę skonfrontowania podawanych objawów z rzeczywistością, Przykładowo, jeśli pacjent mówi, że cierpi na straszny atak rwy kulszowej, jednocześnie potrafiąc bez problemu podciągnąć kolana do brody, to coś jest nie tak.

Tutaj zaś właśnie bardzo istotne jest, aby pacjent nie bagatelizował ani nadmiernie nie wyolbrzymiał swoich objawów. Niestety takie działania mogą spowodować to, że lekarz nie będzie w stanie z rozeznaniem ocenić, jak ciężka jest dana dolegliwość.

3) Konsultacje lekarskie on-line wcale nie są tak często stosowane

W Polsce rzeczywiście rozpowszechnione zostały one dopiero w niedawnym czasie. Jednak tak naprawdę, to na świecie znane są one już od bardzo dawna. Warto chociażby, wspomnieć o historii konsultacji lekarskich online dla wszelkich osób, które znajdowały się z dala od jakiejkolwiek pomocy lekarskiej, gdzieś na misjach, czy w placówkach badawczych.

W krajach rozwiniętych zaś, takie konsultacje coraz częściej stosowane są do ogólnego rozróżnienia ciężkości choroby – czy pacjent naprawdę musi iść do lekarza, czy też wcale nie jest to takie bardzo konieczne dla jego zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ