Pocenie się w nocy – objawem jakich schorzeń mogą być nocne poty?

Czasami mogą dokuczać ci nocne poty. Zastanawiasz się, co jest ich powodem. Przyczyna pocenia się może być jednak prozaiczna. W każdym razie najlepiej jest skontaktować się w takiej sytuacji z lekarzem.

Przyczyny pocenia się w nocy

Najbardziej popularnym powodem pocenia się w nocy może być menopauza. W czasie menopauzy pojawiają się poty i uderzenia gorąca. Potliwość może dokuczać kobiecie nawet w nocy. Innym powodem nadmiernego pocenia się jest nadpotliwość idiopatyczna, która polega na nadmiernej produkcji potu. Innym powodem jest infekcja. Często pojawia się pocenie podczas grypy czy przeziębienia. Pocenie może występować też na przykład podczas gruźlicy czy zapalenia szpiku lub przy okazji innych infekcji bakteryjnych. Czasami pocenie się może być również związane z pojawieniem się nowotworu. Często osoby na przykład chorujące na chłoniaka pocą się w nocy. Nowotwór może zresztą objawiać się nie tylko poceniem się, ale również gorączką czy nagłym chudnięciem. Innym powodem pocenia się są leki. Często pocenie się jest skutkiem przyjmowania antydepresantów albo innych leków psychotropowych. Czasami powodem nadmiernego pocenia się jest aplikowanie aspiryny lub paracetamolu. Pocenie się to także skutek uboczny przyjmowania leku na potencję. Czasami pocenie się może być także związane z hipoglikemią, czyli niskim poziomem cukru. Jeśli bierzesz insulinę lub tabletki na cukrzycę możesz nadmiernie pocić się w nocy. Przyczyną pocenia się mogą być również zaburzenia hormonalne, czyli na przykład nadczynność tarczycy oraz inne choroby, których powodem są wahania hormonów. Z kolei mężczyźni mogą nadmiernie pocić się w wyniku obniżenia poziomu testosteronu. Czasami winą pocenia się jest podłoże neurologiczne, na przykład dysrefleksja autonomiczna. Czasami powodem jest zawał lub neuropatia autonomiczna. W takich sytuacjach szczególnie doskwierać nam może pocenie się w nocy. Z kolei zimny pot może być spowodowany zaburzeniem snu lub stresem.

Jakie są powody nocnych potów u dziecka?

Pocenie się w nocy – objawem jakich schorzeń mogą być nocne poty?Przyczyną nocnego pocenia się dziecka może być przegrzanie, czyli sytuacja, gdy dziecko jest zbyt ciepło ubrane. Inną przyczyną przegrzania jest wysoka temperatura w domu albo zamknięte okno. Nasze dziecko może pocić się również z powodu infekcji albo pod wpływem przyjmowania leków. Czasami przyczyną pocenia się u dziecka są koszmary senne lub zbyt intensywne sny. Dziecku może także szkodzić zbyt pikantna potrawa albo gorączka lub bezdech senny, zatkany nos lub kaszel. Czasami przyczyną pocenia się jest stres lub lęk.

Jak radzić sobie z poceniem się w nocy?

Nocne pocenie się na pewno nie jest komfortowe. Co jednak zrobić, gdy poty nam doskwierają? Najlepiej wówczas zgłosić się do lekarza. Lekarz może zalecić leczenie. Warto poinformować lekarza o tym, jakie leki bierzemy, gdyż to one mogą być przyczyną pocenia się. Należy też na jakiś czas odstawić alkohol oraz pikantne potrawy, które mogą nasilać pocenie się. Również dieta może aktywować pocenie się. Aby nie dopuścić do nadaktywacji gruczołów potowych, warto spać w wywietrzonym pokoju. Jeśli pokój jest przegrzany, dobrze jest otworzyć na noc okno. Dobrze jest również przed snem wziąć chłodny prysznic i napić się wody. Również stres może być przyczyną nadaktywacji gruczołów potowych, dlatego warto unikać stresów. Dobrze jest również unikać przepracowania, które może powodować stres. Dobrą praktyką na uniknięcie stresu jest codzienne medytowanie, joga czy inne techniki relaksacyjne. Z kolei jeśli nocne poty związane są z infekcją, z pewnością pocenie się minie wraz z zakończeniem się choroby.

Gruczoły potowe

Zwykle gruczoły potowe kojarzymy głównie z tymi pod pachami. Są jednak różne rodzaje gruczołów potowych. U człowieka występują dwa rodzaje gruczołów. Jeden rodzaj to ekrynowe, czyli rozmieszczone równomiernie na powierzchni skóry. Inne gruczoły to gruczoły apokrynowe mieszczące się na przykład w okolicach pach. Mogą się one mieścić również w okolicach narządów płciowych lub brodawek sutkowych. Ten rodzaj gruczołów potowych wydziela specyficzny zapach osobniczy. Taki zapach może mieć wpływ na stosunki międzyludzkie. Wpływ ten może być zarówno pozytywny jak i negatywny.

Dieta na nadpotliwość

Jak powinniśmy układać dietę, gdy dokucza nam nadpotliwość? Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że potliwość wzmacnia kawa i herbata oraz alkohol. Kawa może przyspieszać krążenie oraz podwyższać temperaturę ciała, co zwiększa aktywność gruczołów potowych. Potliwość zwiększa również przyprawianie potraw pieprzem, chili, cynamonem, imbirem, kurkumom. Jeśli dokucza nam nadmierne pocenie się, dobrze jest zastąpić potrawy orientalne na dania kuchni śródziemnomorskiej, czyli znacznie delikatniejsze. W kuchni śródziemnomorskiej ostre przyprawy są zastąpione dużą ilością ziół. Jest też dużo warzyw, które z pewnością nie wpływają na zwiększenie potliwości. Dobrze jest także pić dużo wody, ponieważ przy potliwości tracimy jest dużo. Dobrze jest też pić dużo soku pomidorowego, który jest bogaty w potas. Dobrym pomysłem przy potliwości jest również picie naparów miętowych oraz naparów z pokrzywy i szałwii, ponieważ zioła te hamują wydzielanie potu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ