Polipy macicy – szyjkowe i endometrialne – jakie są objawy i metody leczenia ?


Polipy macicy – nie każdy wie, co to takiego. Chodzi tutaj o zmiany rozrostowe, które powstają z błony śluzowej i mają uszypułowaną formę. Wyrastają one na szyjce macicy. Mogą mieć także postać bezszypułową w sytuacji, kiedy tworzą się na powierzchni błony. Mają wówczas kulistą formę. Czym charakteryzują się polipy macicy oraz jak się objawiają i jak je leczyć?

Co wiemy o polipach macicy?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że polipy macicy powstają w narządach rodnych. Występują one w różnych miejscach. Może na przykład mieć miejsce polip szyjkowy. Powstaje on w szyjce macicy. Innym rodzajem polipa jest polip endometrialny, który powstaje w jamie macicy.

Polipy mogą mieć różną wielkość. Mogą mieć na przykład kilka milimetrów, ale mogą mieć również kilka centymetrów. Taki kilkucentymetrowy polip może przypominać piłeczkę golfową, więc może być całkiem spory. Jednak są również i większe polipy. Można mieć w organizmie zarówno jednego polipa, jak i może być ich więcej. Najczęściej polip taki zaczyna rozwijać się w macicy, ale często migruje następnie poprzez szyjkę macicy w kierunku pochwy. Polipy często występują u kobiet w momencie menopauzy albo po przebyciu menopauzy. Jednak mogą również wytworzyć się takie zmiany u znacznie młodszych kobiet.

Zastanawiasz się pewnie, jaka jest przyczyna powstania polipa szyjki macicy. Otóż częstą przyczyną są zaburzenia hormonalne, które występują właśnie w momencie menopauzy.

Jak objawiają się polipy macicy?

Polipy macicy – szyjkowe i endometrialne – jakie są objawy i metody leczenia ?Na początku takie polipy mogą w ogóle nie dawać objawów. Jeśli jednak polip w początkowej fazie jakoś się objawia, to najczęściej są to zmiany w cyklu menstruacyjnym. Poza tym polipy w jamie macicy mogą wiązać się z podobnymi dolegliwościami do polipów umieszczonych w szyjce.

Sygnałem rozwiniętego polipa może być nieregularna miesiączka. Charakterystyczne są także dłuższe krwawienia. Zaniepokoić powinny również krwawienia bardziej intensywne. Również plamienia między miesiączkami powinny być niepokojące. Sygnałem są również plamienia występujące po stosunku seksualnym, zwane także plamieniami kontaktowymi. Innym sygnałem polipa jest krwawienie z pochwy w sytuacji, kiedy już nastąpiła menopauza. Występują także zaburzenia płodności spowodowane zatkaniem przez polip wejścia do kanału szyjki macicy lub zatkaniem ujścia jajowodów.

Leczenie polipów

Polip można wykryć podczas badania ginekologicznego. Zwykle tak właśnie jest, że polipy wykrywa się przy okazji badania. Zmiany w narządach rodnych można także wykryć również poprzez badanie USG. Czasami jednak lekarz, który zauważył polip może dalej nic z nim nie robić, tylko obserwować. Polip może nie powodować żadnych dolegliwości i należy oczekiwać, aż zniknie w sposób samoistny. Innym rozwiązaniem jest oczywiście pozbycie się polipa poprzez usunięcie go. Popularnym sposobem leczenia polipów jest przyjmowanie hormonów. Taki polip endometrialny może zostać usunięty z organizmu za pomocą histeroskopii. Inny sposób to łyżeczkowanie jamy macicy, czyli abrazja. Leczenie polipa może również polegać na zabiegu ablacji.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Wiele kobiet zastanawia się pewnie, czy polip grozi właśnie im. Często jest tak, że polipa nie da się uniknąć, ale istnieją czynniki, które sprzyjają tworzeniu się takich zmian. Jednym z czynników jest na przykład menopauza. Innym czynnikiem jest otyłość. Okazuje się, że osoby z nadwagą, otyłe są bardziej narażone na występowanie polipów. Dlatego dobrym pomysłem profilaktycznym jest zmiana diety. Wskazane jest ograniczenie ilości tłuszczy w diecie, wyeliminowanie szczególnie tłuszczy zwierzęcych. Oczywiście istnieją także zdrowe tłuszcze, które sprzyjają szczupłej sylwetce. Do takich zdrowych tłuszczy należą na przykład tłuszcze pochodzące z ryb, szczególnie morskich. Osoby otyłe w celu zmiany nawyków żywieniowych powinny zamienić także cukry proste na cukry złożone. Cukry proste, których należy unikać to na przykład cukierki, czekolada, ciasteczka, torty czy ciasta. Natomiast zdrowe cukry złożone znajdują się w owocach oraz w bakaliach czy produktach pełnoziarnistych. Zdrowa dieta przyniesie wiele pożytku nie tylko sylwetce, ale także uchroni nas przed wieloma chorobami, nie tylko polipami. Aby zadbać o szczupłą sylwetkę, należy także włączyć do diety warzywa, szczególnie warzywa zielonoliściaste. Innym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu polipów jest nadciśnienie, które także bierze się z niezdrowej diety oraz braku ruchu. Polipy może także powodować aplikowanie tamoksyfenu, czyli leki na nowotwór piersi. Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka wystąpienia polipów, powinnaś jak najczęściej konsultować się z lekarzem oraz wykonywać badania diagnostyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ