Łatwo jest dorobić się nadmiaru trójglicerydów we krwi. Stan ten jest bardzo groźny, bo skutkuje chorobami serca oraz układu krążenia czy cukrzycą. Dlatego należy uważać, aby w naszej diecie nie było zbyt dużo tłuszczy i cukrów, ponieważ to właśnie one powodują nadmiar trójglicerydów we krwi.

Trójglicerydy – co to takiego?

Prawidłowa dieta przy podwyższonym poziomie trójglicerydówSubstancje te dostają się do naszych organizmów poprzez tłuszcze roślinne i zwierzęce. Trójglicerydy wytwarza również wątroba z węglowodanów prostych i kwasów tłuszczowych. Substancje te w pewnym stopniu są potrzebne do życia jako materiał energetyczny, ale nadmiar ich jest dla organizmu bardzo szkodliwy. Dlatego warto regularnie badać się, aby zbadać poziom trójglicerydów we krwi. Jeśli poziom tych substancji będzie duży, znaczy to, że należy przejść na dietę.

Przejście na dietę należy zbadać od obserwacji swoich nawyków żywieniowych. Taka obserwacja powinna trwać około tygodnia. Należy zapisywać dokładnie to, co jemy. Może się okazać czarno na białym, że zbyt często pijemy alkohol lub naszym nałogiem są słodycze. Oczywiście pewna porcja energii z tłuszczy jest potrzebna, ale jeśli spożywamy ich za dużo, organizm tę dodatkową energię zamienia właśnie w trójglicerydy. Odkładają się one następnie w komórkach tłuszczowych.

Trójglicerydy zagrażają więc układowi krążenia, prowadzą do rozwoju otyłości i cukrzycy, niszczą wątrobę i serce. Charakterystyczną cechą tłuszczów jest to, że nie rozpuszczają się one w substancji płynnej, więc krążą one we krwi i łączą się z produkowanymi przez wątrobę białkami. Właśnie w ten sposób tworzą się lipoproteiny, czyli kuleczki tłuszczu umieszczone w otoczkach białkowych.

Ruch to zdrowie

Jeśli twoje badania pozostawiają wiele do życzenia i masz wysoki poziom trójglicerydów we krwi, oznacza to, że jak najszybciej powinieneś zmienić swój styl życia. Często jest tak, że niezdrowy styl życia przejmujemy od rodziców, którzy nie dość że nie nauczyli nas zdrowych nawyków, to jeszcze sami prowadzą niezdrowych tryb życia. Za tym idą też genetyczne skłonności rodzinne do występowania wysokiego poziomu trójglicerydów we krwi.

Ważnym nawykiem, jaki należy wprowadzić, jest aktywność fizyczna. Nadmiar energii z tłuszczów można bowiem usunąć z organizmu właśnie poprzez ruch. Dlatego jeśli codziennie spędzasz mnóstwo czasu przed telewizorem lub przy komputerze, natychmiast powinieneś to zmienić. Cała energia z nadmiaru tłuszczy nie znajduje bowiem ujścia i przekształca się w trójglicerydy. Oczywiście nie musisz od razu rzucać się na ostre treningi, wystarczy że co drugi dzień zafundujesz sobie półgodzinny spacer lub bieganie albo jazdę na rowerze. Ważna jest systematyczność. Organizm powinien stopniowo przyzwyczajać się do coraz większego wysiłku. Jeśli do tej pory nigdy nie ćwiczyłeś, zacznij od kilkuminutowych porannych ćwiczeń, a z czasem nabierzesz lepszej kondycji. Nie warto też od początku rzucać się na wyczerpujące treningi na siłowni.

Jeśli chodzi o dietę, to przede wszystkim powinieneś wyrzucić z jadłospisu cukry proste, czyli ciastka, cukierki, torty i ciasta, a także cukier do herbaty. Cukry proste dobrze jest zastąpić zdrowszymi cukrami złożonymi, czyli owocami. Dobrze jest także wprowadzić do diety zdrowe przekąski składające się z suszonych owoców i bakalii, słonecznika, orzechów, które zastąpią nam chipsy i słodycze. Z diety należy również wykluczyć alkohol, w tym również wino oraz piwo.

Należy tez zrezygnować z niezdrowych tłuszczy, czyli na przykład ze smalcu czy wieprzowiny, golonek, boczku, a także pełnego mleka. Należy unikać tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, a zastąpić je tłuszczami roślinnego pochodzenia. Zdrowe są na przykład orzechy, które zawierają dużo zdrowych tłuszczy. Również ryby są także korzystne dla zdrowia. Szczególnie zdrowe są tłuste ryby morskie, które mają dużo dobrych dla zdrowia kwasów omega-3. Twoja dieta powinna więc opierać się na takich zdrowych rybach jak łosoś czy halibut. To właśnie spożywanie takich ryb wpływa na obniżenie się poziomu trójglicerydów we krwi. Dzięki spożywaniu ryb zwiększa się również stężenie cholesterolu.

Co jeszcze oprócz diety i ruchu może nam pomóc w walce z trójglicerydami? Okazuje się, że pomocne są również suplementy. Lekarz może przepisać nam tran, który dostaniemy w każdej aptece. Kiedyś rodzice zmuszali swoje dzieci do picia niezbyt smacznego tranu. Jednak dzisiaj można nabyć w aptece nie tylko tran w płynie, ale również tran w postaci tabletek. Lekarz, interpretując wyniki badań, zaleca także dietę niskotłuszczową. Należy też pamiętać, że tylko lekarz może zalecić nam terapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ