hormony

Prolaktyna to hormon, który jest bardzo ważny w organizmie kobiet. Symptomem tego, że coś w organizmie zaczyna dziać się źle jest sytuacja, kiedy miesiączki występują nieregularnie. Albo gdy bardzo chcesz zajść w ciążę i podejmujesz w kierunku tego kroki, ale nie udaje ci się to. Może to być symptom tego, że w twoim organizmie jest nieprawidłowa ilość tego ważnego hormonu. Kiedy jest go za wysoko, może dojść do poważnych chorób.

Co wiemy o hormonie prolaktyny?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że hormon ten jest wytwarzany w przysadce mózgowej. To właśnie dzięki temu hormonowi młodym dziewczętom rosną piersi. To właśnie ów hormon umożliwia dojrzewanie. Hormon ten ważny jest także w czasie ciąży. To właśnie prolaktyna sprawia, że sprawnie przebiega praca ciałka żółtego, które wydziela progesteron. Progesteron jest z kolei niezbędny do dobrego przebiegu ciąży. Prolaktyna powoduje także to, że gruczoły mleczne pracują dobrze i produkują odpowiednią ilość mleka. Jeśli prolaktyny jest za mało, wówczas piersi nie mają wystarczającej ilości mleka.

Stężenie prolaktyny w organizmie nie zawsze jest takie samo. Najwyższe stężenie jest rano. Potem stężenie tego hormonu zaczyna spadać. Podnosi się natomiast około północy. Stężenie prolaktyny zależy również od cyklu miesiączkowego. W drugiej połowie cyklu poziom prolaktyny obniża się. Następnie gdy stężenie estrogenów rośnie, wówczas poziom prolaktyny podnosi się. Poziom tego hormonu związany jest także z wysiłkiem fizycznym oraz z ilością stresu czy obfitością posiłku. Jeśli poziom prolaktyny w organizmie kobiecym podnosi się, odczuwamy przykre dolegliwości. Symptomem tego są obrzmiałe piersi, ból piersi oraz wrażliwość na dotyk. Pojawiają się również wycieki mleczne z sutków. Mleczny wyciek może pojawić się niezależnie od tego, czy kobieta karmi piersią i czy jest w ciąży.

Wysoki poziom prolaktyny

hormonyNadmiar prolaktyny powoduje zaburzenia w występowaniu miesiączek. Menstruacja występuje wówczas rzadziej niż co miesiąc albo częściej. Czasami menstruacje stają się z każdym kolejnym miesiącem coraz bardziej skąpe, aż w końcu w ogóle przestają się pojawiać. Jeśli występuje wysoki poziom hormonu, również występuje zmniejszenie popędu płciowego, a także pojawia się suchość w pochwie. W takiej sytuacji seks staje się bardzo bolesny. Czasami jest także, że cykle są bezowulacyjne. Może wystąpić również niemożność z zajściem w ciążę.

W przypadku wysokiej ilości prolaktyny występują również inne objawy, takie jak na przykład ból głowy. Mogą pojawić się także problemy ze wzrokiem. Należy w takiej sytuacji jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Bardzo prawdopodobne jest bowiem, że wysoki poziom prolaktyny i objawy związane są z wystąpieniem gruczolaka przysadki mózgowej. Natomiast jeśli dodatkowo występuje wzrost wagi, wówczas przyczyną wysokiej ilości prolaktyny jest niedoczynność tarczycy.

Dlatego gdy wystąpią niepokojące objawy, gdy mamy nieregularne miesiączki lub gdy bolą nas piersi, wówczas powinniśmy udać się do ginekologa-endokrynologa. Lekarz powinien skierować następnie na badania stężenia prolaktyny we krwi. Takie badanie należy zrobić najlepiej rano, bo wówczas wyniki są najbardziej zgodne z prawdą. Warto także wiedzieć, aby dzień przed taką analizą nie wykonywać zbyt dużego wysiłku fizycznego. Nie należy również przejadać się wieczorem. Również warto wstrzymać się od seksu.

Jak przebiegają badania u lekarza?

Najpierw więc wykonujemy badania na obecność prolaktyny. Jeśli test wykaże, że poziom tego hormonu jest wysoki, wówczas należy wykonać analizę hormonów tarczycy. Może się zdarzyć, że analiza taka wykluczy nadczynność tarczycy. W takiej sytuacji należy powtórzyć test stężenia prolaktyny. Taki test przeprowadza się po zażyciu specjalnego specyfiku. Musimy następnie zbadać się na obecność gruczolaka przysadki mózgowej. Badanie stężenia prolaktyny we krwi może wydawać się skomplikowane, jednak takie wcale nie jest. Należy pobrać krew z żyły. Niepokojące jest stężenie powyżej 25 ng/ml. Wówczas mogą pojawić się nieregularne krwawienia miesiączkowe i zaburzenia cyklu. Jeśli poziom prolaktyny jest wyższy niż 50 ng/ml, wówczas miesiączki zanikają. Z kolei jeśli stężenie tego hormonu jest wyższe niż 100 ng/ml, wówczas jest to znak, że wysoki poziom prolaktyny jest związany z guzem przysadki mózgowej. Dlatego jeśli wystąpią niepokojące objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Każda choroba, jeśli jest wykryta wcześniej, ma szanse na wyleczenie. Ważne jest regularne obserwowanie swojego ciała i wszelkich odchyleń od normy i regularne badanie się.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ