Przewodnik po diecie cukrzycowej - rola indeksu glikemicznego

Ułożenie diety dla osób z cukrzycą typu II może opierać się na wielu wzorach, jednak nie da się przygotować jednej diety, która będzie idealnie pasować do każdej osoby. To, jak organizm reaguje na spożycie konkretnych posiłków, może się diametralnie różnić u dwóch chorych w podobnym wieku. Można jednak wyróżnić pewne zasady i porady, które pomogą utrzymać zdrową dietę, mając na uwadze konieczność kontroli wyrzutów insuliny.

Co to jest indeks glikemiczny?

Pierwszym z podstawowych terminów, który trzeba koniecznie znać przed ustaleniem diety dla cukrzyka, jest indeks glikemiczny. Indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny są określeniami naukowymi stosowanymi do pomiaru wpływu węglowodanów na poziom cukru we krwi. Żywność o niskim ładunku glikemicznym nieznacznie podnosi poziom cukru we krwi, a zatem jest lepszym wyborem dla osób z cukrzycą. Głównymi czynnikami determinującymi obciążenie glikemiczne produktu (lub całego posiłku) jest ilość błonnika, tłuszczu i białka w niej zawartych. Węglowodany można sklasyfikować jako węglowodany złożone lub węglowodany proste. Węglowodany złożone (żywność o niskim obciążeniu glikemicznym) zawierają dodatkowe składniki odżywcze, takie jak: błonnik, witaminy, mniejsze ilości białek i tłuszczów. Te dodatkowe składniki odżywcze spowalniają wchłanianie glukozy i utrzymują poziom cukru we krwi bardziej stabilny.

Przykłady węglowodanów złożonych o niskim ładunku glikemicznym:

  • Brązowy ryż
  • Komosa ryżowa
  • Płatki owsiane
  • Warzywa
  • Owoce
  • Fasola
  • Soczewica

Całe ziarna, takie jak brązowy ryż, komosa ryżowa i płatki owsiane są dobrym źródłem błonnika i składników odżywczych; i mają niski ładunek glikemiczny, dzięki czemu są dobrym wyborem w diecie cukrzycowej. Dobrym źródłem węglowodanów są również ziemniaki, kukurydza oraz warzywa korzeniowe.

Zalecane rodzaje tłuszczu i białka

zdrowa salatka

Tłuszcze mają niewielki bezpośredni wpływ na poziom cukru we krwi; ale jako część posiłku są przydatne w spowalnianiu wchłaniania węglowodanów. Tłuszcze roślinne, takie jak oliwa z oliwek, orzechy, nasiona i awokado powinny stanowić większą część tłuszczy w diecie cukrzycowej, ponieważ przyczynia się do uczucia sytości i pomaga w radzeniu sobie z przejadaniem. Z kolei białko nie tylko utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, ale także pomaga w utrzymaniu poczucia sytości po jedzeniu przez dłuższy okres. Białko może pochodzić zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych; źródła zwierzęce są jednak często również źródłem niezdrowych tłuszczów nasyconych. Najlepszymi źródłami białka w diecie przygotowanej dla osób z cukrzycą typu II są chude mięso, takie jak kurczak i indyk, rośliny strączkowe, jajka, ryby i owoce morza, tofu i produkty sojowe.

Warto zwrócić uwagę na równowagę makroskładników (tłuszcz, białko i węglowodany) w posiłku, aby utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. W szczególności tłuszcz, białko i błonnik spowalniają wchłanianie węglowodanów, co jest pożądane w przypadku osób z cukrzycą. Ciekawym rozwiązanemu są diety pudełkowe, które przygotowuje się specjalnie z myślą o cukrzykach. Dania składają się z produktów o niskim indeksie glikemicznym i zdrowych tłuszczy, dlatego nie powoduje gwałtownych wyrzutów insuliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ