Siemię lniane – sprawdzony sposób na zaparcia


Siemię lniane – okazuje się, że jest to antidotum na wiele dolegliwości. Ci, którzy mają problem z żołądkiem z pewnością wiedzą, że specyfik ten skutecznie pomaga na tę dolegliwość. Ale siemię lniane jest też zbiorem bardzo wielu witamin. Pomaga ono również na zaparcia, które są bardzo dużym problemem wielu osób. Zobaczmy, jakie jeszcze właściwości ma siemię lniane.

Jakie właściwości?

Siemię lniane jest źródłem takich minerałów jak magnez, żelazo, wapń, cynk i kwasy tłuszczowe Omega-3 oraz Omega-6, a także witamin z grupy B, E, kwasu foliowego, lecytyny, błonnika, fitosteryny i flawonoidów. Składniki te są bardzo ważne. Na przykład żelazo bierze udział w transporcie tlenu. To właśnie dzięki udziałowi żelaza tlen wiąże się z hemoglobiną i transportuje tlen do różnych zakamarków organizmu. Żelazo wpływa także pozytywnie na układ immunologiczny i temperaturę ciała. Wpływa także korzystnie na pracę mózgu i reguluje stężenie hemoglobiny. Poza tym żelazo po prostu dba o to, aby organizm miał bardzo dużo energii. Tymczasem obecny w siemieniu lnianym magnez dba o funkcjonowanie układu nerwowego i działanie mózgu. Wpływa także na lepszą pamięć i myślenie. Wspiera również serce. Dba również o zdrowe kości oraz zęby. Z kolei witaminy z grupy B obecne w siemieniu lnianym dbają przede wszystkim o układ nerwowy. Dlatego jedzenie siemienia lnianego łagodzi napięcie nerwowe oraz poprawia nastrój. Siemię lniane jest również świetnym specyfikiem na urodę, ponieważ zawiera dużo witaminy E, która jest zwana witaminą młodości. Poprawia ona wygląd skóry i wygładza zmarszczki. Z kolei obecny w siemieniu lnianym kwas foliowy sprzyja zdrowiu w czasie ciąży oraz zmniejsza ryzyko wad płodu.

Już nasze babki wiedziały…

siemię lnianeAle korzystne właściwości siemienia lnianego doceniane są nie od dziś. Już nasze babki wiedziały, że w produkcie tym jest pełno witamin. Dlatego robiły sobie z siemienia maseczki. Maseczki nakładały na skórę, włosy i paznokcie. Wiedziały także, że len ma właściwości przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe oraz przeciwrakowe. Len pomaga obniżyć poziom cholesterolu oraz reguluje poziom cukru we krwi. Tego wszystkiego domyślano się od lat, choć nie były to potwierdzone naukowo fakty. Domyślano się również, że siemię lniane leczy wrzody żołądka oraz usuwa nadkwasotę i poprawia koncentrację a także łagodzi menopauzę. Specyfikiem tym leczono także zaparcia. Do wszystkiego dochodzono oczywiście na drodze obserwacji i doświadczenia. Jeśli naszej praprababce pomogło siemię na nadkwasotę to znaczyło, że i prababce pomoże.

Antidotum na zaparcia

Ale najsłynniejszym schorzeniem, które można wyleczyć dzięki siemieniu lnianemu są zaparcia. Przyczyny zaparć są różne, ale najczęściej odpowiedzialny jest stres. Przyczyną zaparć jest również zła dieta. Często są to tłuste potrawy i bardzo dużo cukru oraz niewielka ilość błonnika. Dlatego też warto do diety włączyć siemię lniane, ponieważ zawiera ono bardzo dużo ilość błonnika, które zmniejsza zaparcia ale także poprawa przemianę materii i przyczynia się do utrzymania szczupłej sylwetki. Błonnik działa w ten sposób, że wchłania wodę, które znajduje się w przewodzie pokarmowym. Pokarm zwiększa swoją objętość, co prowadzi do zwiększenia objętości kału. Tak napęczniały kał wraz z ziarnami podrażniają oraz naciskają na ściany jelit. Naciski te i podrażnienia skutkują z kolei ruchami perystaltycznymi sprawiając, że wypróżnienie jest szybsze i częstsze. Skuteczność perystaltyki jelit wzmagają także obecne w siemieniu lnianym związki śluzu. Związki owe sprawiają, że kał w jelicie przesuwa się szybciej. Dlatego warto pić siemię lniane, gdy cierpimy na problemy z perystaltyką jelit.

Jak stosować len?

Nie każdy wie, jak pić siemię lniane. Wiele osób zastanawia się, czy lepiej pić samą wodę z rozpuszczonym tłuszczem, czy również zjadać ziarenka. A może to i to? Najlepiej pić cały wywar, bo wszystkie substancje są cenne. Codziennie powinniśmy raczyć się co najmniej jedną szklanką zaparzonego siemienia. Aby przygotować wywar, należy zalać dwie łyżeczki ziaren. Ziarenka powinny parzyć się dwie godziny. Aby czekać mniej czasu, ziarenka można podgrzać. Po dziesięciu minutach gotowania, wywar jest gotowy. Ziarenka muszą rozmięknąć, a woda musi stać się kleista. Jednak tak kleisty specyfik może niezbyt zachęcać do wypicia. Możemy czuć wręcz niesmak na widok takiej mikstury. Zadajemy sobie wówczas pytanie – jak to wszystko wypić. Otóż odpowiedź jest prosta. Najlepiej wypić siemię lniane od razu i do dna. Niektórzy decydują się na przecedzenie ziarenek. Oczywiście i tak można, ale najlepiej wypić wszystko wraz z cennymi składnikami. Szczególnie jeśli liczymy, że siemię lniane pomoże nam na zaparcia. Niektórzy dodają do wywaru miód i to też jest dobry pomysł. Można taki wywar w różny sposób doprawić. Można go wypić z dodatkiem cytryny lub z syropem klonowym lub malinowym. Takie siemię lniane świetnie nadaje się także jako dodatek do sałatek. Można także zjeść je z jogurtem. Siemię lniane można także dodać do ciasteczek lub zrobić ciasto z siemienia lnianego. Siemię lniane można również uprażyć na patelni. Tak przygotowany produkt jest świetnym zamiennikiem chipsów lub popcornu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ