kark
fot. pixabay.com

Ból karku to dość częsta dolegliwość, która nam się przydarza wielokrotnie. To nieprzyjemne uczucie, które ogranicza nasza sprawność ruchową w ciągu dnia i powoduje duży dyskomfort. Nawet jeśli ból nie jest silny, zazwyczaj nie opuszcza nas przez kilka godzin, wprowadzając w zły nastrój. Jesteśmy drażliwi, szybko tracimy cierpliwość. Warto wiedzieć, jak sobie radzić w przypadku bólu karku, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/bol-karku-szyi-moga-byc-przyczyny-nim-radzic/

Przyczyny bólu karku

W większości przypadków ból karku pojawia się rano. Zazwyczaj świadczy to o tym, że spaliśmy w nieodpowiedniej. Najczęstszym winowajcom jest źle dobrana poduszka bądź materac. Osoby, które lubią spać na dużej ilości poduszek często borykają się z tą dolegliwością. Ból karku pojawia się również w wyniku przeciążenia kręgów kręgosłupa, podczas którego następuje silne napięcie mięśni. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy długo przebywamy w jednej na dodatek nieodpowiedniej pozycji. Przyczyna nadmiernego napięcia mięśni przy karku bywa tez często stres, szczególnie,  gdy trwa on długo i trudna nam znaleźć dla niego ujście i się rozluźnić, odpocząć. 

Jak złagodzić ból karku?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają zminimalizować ostry ból karku czy szyi. Najszybciej pomogą nam delikatne ćwiczenia tych okolic ciała, które pozwolą rozluźnić nieco skurcz mięśni. Odciążą też doraźnie ten odcinek kręgosłupa. Najlepsze rezultaty przynoszą, gdy wykonuje się je regularnie, a nie tylko wówczas gdy złapie nas ból. Lepiej zapobiegać, by nie doprowadzić do niego.

W dłuższej perspektywie warto zakupić profilaktycznie poduszkę ortopedyczną, która jest odpowiednio sprofilowana. Wykonana jest ze specjalnego materiału, którego miękkość / twardość jest optymalna. Zapewnia ona odpowiednie podparcie podczas snu. Ma ergonomiczny kształt z wgłębieniem na głowę i wybrzuszeniem dla podparcia szyi. 

W przypadku ostrego bólu karku doraźnie pomoże również ciepła kąpiel, które nie tylko rozluźni ciało, ale i rozgrzeje obolałe miejsce. Jeśli nie mamy takiej możliwości możemy zastosować miejscowo maść rozgrzewającą, która dodatkowo zadziała przeciwzapalnie i przeciwbólowo. 

Przeczytaj też: http://www.maleacieszy.pl/cienie-pod-oczami-kiedy-sa-powodem-do-niepokoju/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ