Syndrom wypalenia zawodowego – co to jest burnout?


Czasami jest tak, że nie potrafimy cieszyć się swoją pracą. Oznaczać to może, że dopadł nas syndrom wypalenia zawodowego. Wypalenie zawodowe jednak nie będzie nam groźne wówczas, kiedy praca sprawia nam przyjemność i potrafimy się nią cieszyć. Ale czym właściwie charakteryzuje się wypalenie zawodowe i jakie są jego objawy?

Okazuje się, że chodzi tutaj o zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne oraz emocjonalne. Jeśli cierpisz na coś takiego, to masz także niechęć do swojej pracy. Psycholodzy mówią, że takie wypalenie związane jest ze złą kulturą organizacyjną pracy. Pracownik może być na przykład przeciążony obowiązkami. Taki typ wypalenia nazywany jest wypaleniem aktywnym. Z kolei bierne wypalenie związane jest z wewnętrzną reakcją organizmu na czynniki wypalenia aktywnego. Czyli możemy mieć problemy z wrzodami, żołądkiem, jelitami w wyniku stresującej pracy. Problemy trawienne często pojawiają się w wyniku niewłaściwie zorganizowanej pracy. W takiej pracy możemy mieć też do czynienia na przykład z mobbingiem.

Wypalenie zawodowe

Syndrom wypalenia zawodowego – co to jest burnout?Wypalenie charakteryzuje się tym, że narasta powoli i stopniowo. Może ono narastać dosyć długo, a potem nagle wybuchnąć i to bardzo intensywnie. Takie wypalenie nazywane jest inaczej burnoutem. Burnout dotyka szczególnie tych pracowników, którzy na co dzień są dużą podporą dla innych i biorą na siebie dużo obowiązków. Wypalenie zawodowe często więc dotyka lekarzy, psychologów, terapeutów czy pracowników socjalnych lub pielęgniarek, nauczycieli i wychowawców. Na burnout narażone są szczególnie osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości i które są bierne, unikające trudnych sytuacji. Niestety, taka trudna sytuacja może sama do nich przyjść właśnie pod postacią burnout. Na wypalenie narażone są narażeni też perfekcjoniści, którzy są bardzo ambitni i stawiają swoją pracę wyżej niż inne aspekty swojego życia.

Jakie są skutki wypalenia zawodowego?

Trudno rozpoznać syndrom wypalenia, zanim się pojawi, ponieważ zaczyna się zwykle bardzo niewinnie i nie podejrzewamy niczego. Możemy być po prostu zmęczeni. Alarmem powinno być jednak dla ciebie to, że po weekendzie zamiast wypoczęta wracasz do pracy zmęczona. To pierwszy syndrom wypalenia. Następnie zaczynasz być na uboczu, z dala od spraw firmowych. Syndromem wypalenia jest także niemiłe odnoszenie się do współpracowników. Jesteś mniej kreatywny i nie masz motywacji. Czujesz się wyobcowany i masz wahania nastrojów. Zaczynasz cierpień na bezsenność, co chwilę jesteś przeziębiony, masz problemy trawienne, bóle głowy i nadciśnienie, spada twoje libido. Jesteś zdesperowany, przemęczony. Potrzebna ci jest w takiej sytuacji pomoc psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Potrzebny ci jest również urlop. Warto rzeczywiście w takiej sytuacji wziąć urlop, bo może być tylko gorzej. Warto wiedzieć, że wypalenie zawodowe to nie jest przecież koniec świata i można odwrócić chorobę. Konieczne jest jednak zadbanie o własne zdrowie i odpoczynek.

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że takie zmęczenie po kilku latach pracy jest typowe. Wiąże się to z tym, że z czasem pewne działania w firmie są dla nas rutynowe. Na początku, gdy zatrudnialiśmy się w pracy, każdy projekt, zlecenie to było wyzwanie. Z czasem jednak kolejne zlecenia są podobne do poprzednich i mogą nie dawać już nam takiej satysfakcji jak dawniej. Jest to normalne, bo przecież ambitny pracownik pragnie zawsze mieć przed sobą wyzwania.

Trzeba jednak być wyczulonym, gdy pojawią się pierwsze symptomy wypalenia zawodowego. Będzie to znak, że czas na urlop. Takim symptomem może być na przykład uczucie przepracowania. Możesz nie mieć ochoty na to, aby rano wyjść z domu do pracy. Ponadto twoje życie może ci się wydać uciążliwe. Możesz mieć poczucie odosobnienia, które jest połączone z wycofywaniem się. Nie dotyczy to głównie stosunków między tobą a innymi pracownikami, ale również relacji między tobą a rodziną. Innym objawem jest unikanie obowiązków zawodowych. Psycholog może na przykład przesuwać wizyty pacjentów. Inne objawy to objawy psychosomatyczne, czyli na przykład zaburzenia snu czy problemy trawienne albo bóle głowy. Może pojawiać się również drażliwość oraz chęć ucieczki od pracy.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Wyczerpania pracą można uniknąć zachowując równowagę między pracą a życiem osobistym. Ważny jest sen. Zadbaj więc o niego i wysypiaj się codziennie a także unikaj w czasie snu hałasu. Ważne jest to, aby wieczorem dobrze wywietrzyć pokój, w którym będziesz spał. Dobrze jest także zadbać o kondycję fizyczną. Postaw więc na sport przynajmniej co drugi dzień. Aktywnością fizyczną może być na przykład półgodzinny spacer lub bieganie. Ważne, aby uprawiać sport na świeżym powietrzu i w towarzystwie przyrody, która działa kojąco na nerwy. Bardzo ważna też jest pasja, ale niekoniecznie związana z pracą. Posiadanie hobby potrafi podnieść skrzydła. Warto też pamiętać, że tydzień pracy trwa 40 godzin. Nie należy więc pracować dłużej. Pamiętajmy także o przerwach w pracy. No i oczywiście odpoczynek – najlepiej w gronie najbliższych i rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ