zdrowe jedzenie

Niektóre produkty, mimo że zdrowe to jedzone w nadmiarze lub w nieodpowiedni sposób, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Błonnik jak cukierki

Reguluje pracę jelit, daje uczucie sytości, wspomagając odchudzanie. Jednak w nadmiarze może utrudniać przyswajanie żelaza, sprzyjając niedokrwistości. Mówi się o nim lek cywilizacji. Błonnik może bowiem m.in. obniżać poziom cholesterolu, chroniąc przed chorobami serca, a także wspomaga pracę przewodu pokarmowego, zapobiegając nowotworom jelita grubego. Na fali tych doniesień pojawiło się mnóstwo preparatów z błonnikiem, także w formie cukierków. Niektóre osoby jedzą go, nie zwracając uwagi na dawkę zalecaną na opakowaniu, a dodatkowo dosypują do jedzenia kilka łyżek otrąb pszennych. Efektem są niedobory żelaza. Dlaczego? Błonnik spożywany w nadmiarze przez kilka tygodni utrudnia przyswajanie żelaza z posiłków, a to sprzyja niedokrwistości.

Razowiec kontra wysoki cukier

Ma niższy indeks glikemiczny niż białe pieczywo. Ale jedzenie wyłącznie razowca może wywołać kłopoty trawienne i utrudniać przyswajanie białka i składników mineralnych. Masz podwyższony cukier? Jak ognia unikasz więc pszennych bułek, zastępując je razowcem. Cóż z tego, że jesz superzdrowe pieczywo, jeśli po każdym posiłku masz uciążliwe bóle brzucha. Razowiec ma swoje drugie dno – zawiera sporo substancji, które mogą wywoływać wzdęcia. Ma też fityniany utrudniające przyswajanie białka, magnezu, chromu i manganu.

koktajl ze szpinakiem - zdrowy przepis

Kefir – pogromca tłuszczu

Ma mało kalorii, sporo białka, wapnia i witaminę B2. Zawiera jednak niewiele cukru, więc wypicie tylko kefiru na śniadanie może wywołać osłabienie i trudności z koncentracją. Chcesz schudnąć? Rano wypijaj szklankę super- zdrowego kefiru. To pozwoli szybciej spalić tłuszcz – radzą internauci. Bierzesz sobie do serca tę radę. Codziennie na śniadanie wypijasz tylko kubek kefiru (oczywiście light) i wychodzisz z domu. Na efekty nie czekasz długo – osłabienie i spadek koncentracji. Dlaczego? Kefir ma niewiele węglowodanów, a te są niezbędne do prawidłowej pracy każdej komórki naszego organizmu, w tym mięśni i mózgu. To ważne zwłaszcza rano, gdy trzeba pobudzić się do działania.

Czosnek w każdych ilościach

Ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, może też obniżać poziom cholesterolu. Czosnek jedzony w nadmiarze, może, nawet u zdrowej osoby, podrażniać wątrobę. Właściwości zdrowotne czosnku znano od stuleci. Ostatnie badania potwierdziły, że może on skutecznie obniżać ciśnienie tętnicze krwi. A skoro tak, to im więcej czosnku w diecie, tym lepiej. Kroisz więc ząbek za ząbkiem i jesz z pieczywem jak pomidory. To zaś wywołuje bóle brzucha, bo nadmiar czosnku podrażnia wątrobę.

Owoce zamiast słodyczy

Są skarbnicą witamin niezbędnych zwłaszcza dla osób palących papierosy. W nadmiarze mogą jednak podwyższać poziom cukru we krwi oraz zwiększać apetyt. Lekkostrawne, pełne wody, słodkie owoce są zdrowe i smaczne. Dlatego delektujemy się nimi do woli, zwłaszcza latem. Nie poprzestajemy na kilku truskawkach czy czereśniach i zjadamy kilogram. Efekt? Przybieramy na wadze. Dlaczego? Owoce zawierają sporo cukrów prostych. Jeśli spożywamy je w nadmiarze, przekształcają się w tkankę tłuszczową. W dodatku niektóre owoce mają wysoki indeks glikemiczny (IG) i mogą zwiększać apetyt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ