Na ziemiach polskich nie brak cennych zabytków, które związane są z działalnością cystersów. Kto w czasie wycieczki szlakiem cysterskim zechce ujrzeć jedną z najpiękniejszych świątyń gotyckich w Polsce, ten koniecznie powinien zajrzeć do Pelplina. Tutejsza katedra jest wyjątkowym dziełem sztuki sakralnej, a w jej wnętrzu ujrzeć można wyjątkowo cenne zbiory. Co warto wiedzieć na temat tej katedry?
Wzniesiona w XIII wieku, jest jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Pomorza. Piękne portale, imponujące wnętrze – oto główne czynniki, dzięki którym Pelplin stał się tak ważnym punktem w programie niemal każdej wycieczki po terenie Pomorza. Liczne ołtarze, wspaniałe stalle oraz cenne epitafia i płyty nagrobne – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się spotkać w kościelnym wnętrzu. Pelplin znany jest też z potężnego ołtarza, który liczy sobie aż 25 metrów wysokości i uchodzi za jedno z najwyższych dzieł tego typu w całej Europie. W katedrze tej można również podziwiać wyjątkową kolekcję obrazów, wykonanych przez mistrzów z pobliskiego Gdańska. W trakcie zwiedzania tej potężnej świątyni warto też zwrócić uwagę na kolekcję portretów książąt pomorskich, które umieszczono koło zakrystii.
Katedra w Pelplinie bez wątpienia jest zabytkiem bardzo cennym, obok którego nie można przejść obojętnie. Kto w czasie wycieczki po terenie Pomorza postanowi poświęcić jej nieco więcej uwagi, ten z pewnością nie będzie żałować.

rodzinne-wakacje.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ