Z założenia wolontariat jest pracą, za którą nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia pieniężnego. Czy rzeczywiście tak jest? Czy jest to praca bezinteresowna? Być może ktoś z was spotkał się ze stwierdzeniem „płatny wolontariat”? Brzmi to trochę absurdalnie, jednak czy takie zjawisko jest możliwe? W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące pracy w wolontariacie. Jak wygląda praca w takim miejscu? Jak wygląda to w przypadku wypłaty? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/ile-zarabia-wolontariusz/
Jak wygląda praca wolontariusza?
Tutaj dużo zależy od organizacji, w której chcemy udzielać pomocy, a także Wynika to z masy obowiązków. Zupełnie inne zadania posiada wolontariusz w schronisku dla bezdomnych zwierząt, inne wolontariusz dom spokojnej starości, a jeszcze inny osoba, która jest wolontariuszem w jadłodajni dla bezdomnych. Kto, jakim chcemy zostać wolontariuszem zależy tylko i wyłącznie od nas. Koniecznie musimy wybrać to, co najbardziej nam odpowiada, a następnie zadzwonić do wybranej przez siebie organizacji i zapytać nie tylko o dostępność miejsca, ale również o szczegóły rekrutacji.
Jak wygląda to w przypadku wypłaty?
Zarówno w praktyce jak i teorii wolontariat jest bezpłatny. Nie otrzymujemy wpłaty finansowej, jednak nie oznacza to, że jest to praca na marne czy praca za darmo. Wolontariat jest to idealna opcja, aby poznać naprawdę wspaniały ludzi, którzy mogą okazać się naszymi przyjaciółmi na resztę życia. Świetnie wygląda to również w CV, a przyszły pracodawca zwraca szczególną uwagę zwłaszcza jeżeli wolontariat jest długotrwały. Dla przyszłego szefa jest to też znak, że jesteśmy osobami pomocnymi, zaangażowanymi, bezinteresownymi i co najważniejsze mamy dobre serce.
Czy świadczenia dla wolontariuszy istnieją?
Wolontariusz według przepisów prawa nie posiada wynagrodzenia pod względem finansowym. Jednak otrzymuje on inne świadczenia oraz nagrody. Co dokładnie mówią o tym przepisy? Oto cytat:
„Jak wynika z art. 45 udpp, organizacja non profit korzystająca z pomocy wolontariusza ma m.in. obowiązek pokrycia kosztów wydatków związanych z przestrzeganiem przepisów bhp. Dotyczy to także kosztów podróży służbowych i diet, chyba że wolontariusz zwolni podmiot (organizację) z tego obowiązku (tylko w formie pisemnej). Organizacja (korzystający) może także pokryć inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza. Wszystko to na zasadach dotyczących pracowników. Zakres i forma pokrywania takich kosztów powinna być określona bezpośrednio w porozumieniu zawartym z wolontariuszem’’.
Zobacz też: http://www.maleacieszy.pl/astronauta-jak-nim-zostac/