konopia siewna
fot. pexels.com

Dowiedz się czym są konopie siewne, co można z nich otrzymać i jakie mają właściwości w różnych obszarach – przemysłach, w których się je wykorzystuje. O wielu z nich z pewnością usłyszysz pierwszy raz!

Zobacz też: http://www.psfs.pl/podstawowe-informacje-o-konopiach-siewnych-co-mozna-z-nich-otrzymac/

Kilka słów o tym, czym jest konopia siewna

Konopia siewna to roślina, która jest dość wysoka, a przynajmniej podczas prawidłowej pielęgnacji może osiągnąć całkiem wysokie rozmiary. Konopia posiada liście, kwiaty i owoce. W zależności od rodzajów uprawy konopii wyróżnia się dzikie, jak i uprawne. Konopia siewna ma dość bliskie konotacje z konopią indyjską, ale ze względu na odmienność w głównych aspektach rozwoju, zastosowań i uprawy, oba te gatunki traktuje się raczej jako odrębne, niż pokrewne. Jeśli określenie gatunku ,,konopia’’ przywodzi ci na myśl, że roślina ta wydziela różnego rodzaju substancje psychoaktywne, to jesteś w błędzie. Tak nie jest. To konopia indyjska wydziela np. THC i jest to jeden z tych wyznaczników, dla których oba gatunki traktuje się jako dwa odrębne.

Konopia siewna w przemyśle

Konopia siewna wykorzystywana jest głównie w trzech rodzajach przemysłu – w odzieżowym, kosmetycznym i papierniczym. 

  • Przemysł kosmetyczny jest najbardziej popularny, jeśli chodzi o wykorzystanie w nim dobrodziejstw konopii siewnej. Stosuje się tutaj olej z nasion tej rośliny, cechujący się niesamowitymi właściwościami pielęgnacyjnymi. Olej skutecznie regeneruje naskórek, odżywia go i działa kojąco.
  • Obecność konopii siewnej w przemyśle papierniczym można potraktować nieco jako ciekawostkę. Otóż pierwsza kartka papieru, jaką wyprodukowały Chiny miała w sobie właśnie omawianą roślinę. Obecnie przemysł papierniczy funkcjonuje na innych zasadach, natomiast konopia siewna nadal jest w nim pewnie wykorzystywana, choć w bardzo minimalnym i ograniczonym stopniu.
  • Jeśli chodzi o przemysł odzieżowy, to konopia siewna wykazuje zbliżone właściwości do bawełny, a dodatkowo jest tańsza jeśli chodzi o uprawę i cały kompleksowy przemysł jej przemiany na tkaniny. Wiele firm przemysłowych mimo to jednak nadal korzysta częściej i w większym stopniu z bawełny, natomiast warto mieć na uwadze, że konopia siewna jest całkiem dobrą alternatywą.

Przeczytaj też: http://www.maleacieszy.pl/meble-miejskie-dla-mieszkancow-miast/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ