4 podstawowe dania wielkanocne

Święta wielkanocne to czas, w którymi przygotowujemy tradycyjne dania. Głównym z nich jest oczywiście barszcz biały z kiełbasą. Na naszych stołach królują też jajka pod wieloma postaciami i różnorodne słodkości. Potrawy powinny być nie tylko smakowite, ale również ozdobne. Przedstawiamy 4 dania wielkanocne, które warto przygotować!

1. Barszcz biały świąteczny

Chyba nikt nie wyobraża sobie świąt bez tradycyjnej zupy, jaką jest barszcz biały wielkanocny. Nie dość, że jest bardzo aromatyczna i sycąca, to jeszcze wspaniale smakuje. Przygotowanie barszczu może być łatwe i trwać zaledwie kilkanaście minut. Dlatego można go ugotować tuż przed przyjściem gości i podawać na ciepło. Wystarczy tylko wykorzystać Barszcz biały Nasza Specjalność WINIARY, rozprowadzając zawartość opakowania w zimnej wodzie i gotować kilka minut. Nieodłącznym elementem tej zupy jest oczywiście biała kiełbasa. Po ugotowaniu kroimy ją w plastry i dodajemy do barszczu. Danie idealnie smakuje zaprawione śmietaną z dodatkiem jaj ugotowanych na twardo. Zupę można przyozdobić świeżą natką pietruszki.

2. Jajka z rzeżuchą

Jajka z rzeżuchą to klasyk. Danie najlepiej smakuje wczesną wiosną, kiedy pojawiają się nowalijki. Rzeżuchę możemy samodzielnie wyhodować lub kupić w sklepie. Przepis jest niezwykle prosty. Wystarczy tylko ugotować jajka na twardo i przygotować farsz. W jego skład wchodzą: żółtka ugotowanych jaj, drobno pokrojona szynka, posiekana rzeżucha, musztarda oraz Majonez Dekoracyjny WINIARY, który nada odpowiedniej konsystencji. Składniki należy wymieszać i nałożyć na białka jaj, najlepiej za pomocą szprycy, formując kopczyki. Jajka powinny ładnie prezentować się na stole, dlatego warto dodatkowo je posypać rzeżuchą. Przysmak najlepiej podawać od razu po przygotowaniu.

3. Pastelowy sernik na zimno

Czas na odrobinę słodkości, czyli pastelowy sernik na zimno! Ciasta wielkanocne bez pieczenia to idealne rozwiązanie, gdy lubimy lekkie i słodkie przysmaki. Sernik prezentuje się niezwykle efektownie i z pewnością mile zaskoczy wszystkich gości. Spód ciasta tworzą ciastka typu digestive, czyli kruche ciasteczka o charakterystycznym słodko-słonym smaku. Znakomicie komponują się ze słodką masą serową. Aby wizualnie urozmaicić sernik na zimo, warto zastosować różnokolorowe galaretki, na przykład agrestową, cytrynową czy truskawkową. Sernik układa się warstwowo, nakładając na spód dowolny kolor i wstawiając do zamrażalnika. Należy postępować tak z każdą warstwą. Ta wersja sernika jest bardziej pracochłonna, ale warta poświęcenia. W końcu na co dzień zwykle nie przygotowujemy tak efektownych słodkości. Gotowy deser warto odpowiednio udekorować, na przykład bitą śmietaną nakładaną za pomocą szprycy i kolorową posypką.

4. Ciasto karmelowo-budyniowe na herbatnikach

To kolejna wersja ciasta na zimno. Spód również będzie się składał z kruchych ciasteczek, najlepiej herbatników. Ciasto pięknie wygląda, ponieważ również układane jest warstwowo – najpierw herbatniki, następnie masa kajmakowa, druga warstwa herbatników, a na koniec masa budyniowa. Deser najlepiej smakuje z posypką z tartej czekolady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ