Estrogeny, progesteron – kobiece hormony


Hormony kobiece odpowiadają za wiele rzeczy. Co ciekawe, wiele spraw również zrzucamy na hormony. Inni też za wszystko są skłonni winić właśnie hormony żeńskie. Na przykład gdy rozstałaś się z mężczyzną, myślisz – może pokłóciliście się przez hormony? Hormonami również tłumaczymy niską ilość energii, bóle głowy, czy zaburzenia koncentracji, a także różne niepowodzenia życiowe. Co więcej można powiedzieć o hormonach?

Co to są estrogeny?

Estrogeny to hormony jajnikowe. Należy do nich na przykład estradiol, estron czy estriol. To również gestageny czy androgeny oraz hormony niesterydowe. Bardzo ważne są estrogeny i progesteron, ponieważ mają wpływ na płodność oraz seksualność i na dobre samopoczucie.

Estrogeny – jaka jest ich rola?

Estrogeny spełniają bardzo dużo różnego rodzaju funkcji. Na przykład w czasie dojrzewania sprawiają, że macica dziewczynki rozwija się prawidłowo. Estrogeny mają także wpływ na rozwój narządów rozrodczych oraz gruczołów piersiowych. Mają również bardzo duży wpływ na rozwój osobowości. Regulują także cykl menstruacyjny. To one właśnie sprawiają, że następuje rozwój pęcherzyków jajnikowych. To właśnie właśnie estrogeny mają także wpływ na owulację. Mają również wpływ na prawidłowy rozwój płodu. Jednak ich rola nie ogranicza się tylko do zalet. Okazuje się, że estrogeny są także odpowiedzialne za powstawanie nowotworów. Oczywiście wówczas, gdy mamy do czynienia z niedoborem lub nadmiarem estrogenów.

Objawy nadmiaru estrogenów

Kiedy estrogenów jest za dużo w organizmie, mogą pojawiać się na przykład wzdęcia. Problemem są też spuchnięte i wrażliwe piersi oraz spadek popędu seksualnego. Pojawiają się również nieregularne miesiączki czy wahania nastroju. Przybywają również wówczas kilogramy oraz następuje utrata włosów. Mamy też zimne dłonie oraz stopy. Dokucza nam również brak energii oraz zmęczenie. Pojawiają się także problemy z pamięcią i cierpimy na bezsenność. Cierpimy także w czasie okresu przedmiesiączkowego – objawy napięcia nasilają się wówczas.

Objawy niedoboru estrogenów

Objawem niedoboru estrogenów jest na przykład bezsenność oraz zmęczenie i poddenerwowanie. Mamy również problemy z koncentracją. Pojawiają się zaburzenia pracy serca. Są także uderzenia gorąca oraz dreszcze i poty. Następuje przybywanie na wadze. Skóra oraz oczy są bardziej wysuszone. Symptomem niedoboru estrogenów jest również suchość pochwy. Charakterystyczne są również bóle głowy i bóle stawów. Cierpimy także na słabe kości spowodowane niedoborem wapnia. Obniża się popęd seksualny. Może także pojawić się depresja.

Czym jest progesteron?

Kolejnym hormonem kobiecym jest progesteron. Nazywany jest także luteiną. Jest bardzo ważny, gdy chcemy zajść w ciążę oraz gdy pragniemy, aby przebiegała ona prawidłowo. Progesteron odpowiada za funkcjonowanie gruczołów mlecznych. Gdy następuje nadmiar lub niedobór progesteronu, pojawiają się przykre symptomy.

Objawy nadmiaru progesteronu

Estrogeny, progesteron – kobiece hormonyTakim objawem jest na przykład zmęczenie i osłabienie organizmu. Na jajnikach tworzą się torbiele. Następuje spadek owulacji. Mamy także problemy z zajściem w ciążę. Pojawia się również suchość pochwy. Charakterystyczna jest również depresja i osłabienie popędu seksualnego.

Objawy niedoboru progesteronu

Charakterystycznym symptomem są nieregularne menstruacje. Pojawiają się również problemy z zajściem w ciążę. Objawem niedoboru progesterony jest również trądzik oraz sucha skóra i łamliwe paznokcie. Mogą pojawić się również wahania nastroju. Czasami pojawia się depresja. Symptomem jest również zmęczenie. Niedobór progesteronu prowadzi również do bólów głowy, migreny, bólu stawów oraz alergii. Charakterystyczny jest także apetyt na słodycze oraz spadek przemiany materii.

Czy kobiece hormony mają wpływ na mężczyzn?

Okazuje się, że hormony kobiece związane są także z mężczyznami. Nie mówimy tutaj jednak o sytuacji, kiedy przez wahania nastrojów żony cierpi mąż. Oczywiście taka sytuacja może być dla mężczyzny nieznośna i może on również za różne przykrości w związku winić żeńskie hormony, ale mamy tu na myśli wpływ żeńskich hormonów na organizm mężczyzn. Okazuje się, że mężczyźni mogą także przyjmować żeńskie hormony i mieć w związku z tym korzyści. Przyjmowane przez mężczyzn estrogeny mogą na przykład poprawić wydolność męskiego ciała. Wpływają też dobrze na płodność mężczyzny. Estrogeny pobudzają także ruchliwość plemników. Są także w stanie zapobiec osteoporozie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ