Zapaść alkoholowa

Alkoholizm jest poważnym zaburzeniem, które ma negatywny wpływ na zdrowie osoby uzależnionej. Nieleczony może prowadzić nawet do śmierci. Do niebezpiecznych skutków nadużywania alkoholu zalicza się zapaść alkoholową.

Zapaść alkoholowa

Zapaść alkoholowa inaczej zwana zapaścią krążeniową występuje przy nadmiernym spożywaniu alkoholu. Może pojawić się w przypadku nałogowych alkoholików jak i osób, które jednorazowo spożyły zbyt dużą dawkę napoju wyskokowego. Jej bezpośrednią przyczyną jest zatrucie organizmu alkoholem etylowym, który w dużych ilościach jest substancją toksyczną. Należy nadmienić, że w wyniku połączenia trunku wysokoprocentowego z narkotykami lub lekami zwiększa się ryzyko pojawienia zapaści.

Objawy zapaści alkoholowej

Stwierdzenie zapaści jest bardzo trudne dla osoby, która nigdy się z nią nie spotkała, ponieważ objawy są podobne do zespołu abstynencyjnego. Podczas zapaści alkoholowej występuje wysokie tętno, które mimo wszystko zaczyna słabnąć oraz spłycony oddech, jest to bezpośrednie zagrożenie dla życia osoby uzależnionej. W wyniku zaburzenia może wystąpić odwodnienie organizmu, ponieważ przez zatrucie pojawiają się silne wymioty. Kiedy pomoc nie pojawi się zbyt szybko, życie osoby chorej jest zagrożone, do mózgu nie dociera odpowiednia ilość krwi, co prowadzi do utraty przytomności i zatrzymania akcji serca.

Do objawów zapaści alkoholowej należą:

– silne zawroty głowy,
– drgawki,
– omamy,
– nudności,
– obfite wymioty,
– spłycony oddech,
– szybsze a zarazem słabnące tętno.

Jak wyjść z zapaści alkoholowej?

Kiedy pojawią się wyżej wymienione objawy świadczące o zaburzeniu należy niezwłocznie udzielić pierwszej pomocy uzależnionemu. Podstawowym krokiem jest wezwanie pogotowia ratunkowego, ponieważ osoba, która uległa zapaści alkoholowej potrzebuje natychmiastowego specjalistycznego odtrucia. Należy stosować się do poleceń dyspozytora i nie przerywać połączenia aż do przyjazdu karetki. Nie powinno tracić się kontaktu z osobą uzależnioną, ponieważ mogą pojawić się nowe niepokojące objawy.

Jako że jednym z objawów są silne wymioty, należy położyć osobę w pozycji bocznej ustalonej by udrożnić jej układ oddechowy oraz ułatwić wypływanie wymiocin. Po przyjeździe karetki dalsza pomoc odbywa się pod okiem specjalisty, organizm zostaje wypłukany ze szkodliwych substancji w warunkach szpitalnych. Następnie osoba spożywająca nadmiernie alkohol jest kierowana na terapię, która ma pomóc w walce z uzależnieniem. Bardzo ważne jest, aby taka osoba posiadał wsparcie w najbliższych osobach, będzie to dla niego dodatkową motywacją.

Artykuł powstał we współpracy z https://uzaleznienia-terapia.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ