Plamy i krosty na języku bywają bardzo niepokojące. Czasami jednak lekceważymy je. O ile oczywiście w ogóle obserwujemy swoje ciało. Czasami takie plamy nie są niczym groźnym. Ale jest też i tak, że za taką wysypką kryje się poważna choroba. Dlatego warto udać się do lekarza z każdymi zmianami, które zaobserwujemy. Jakie są przyczyny powstawania plamek na języku i jak należy je leczyć?

Obserwuj swój język

Warto obserwować swój język, ponieważ zmiany, jakie pojawiają się w jego obrębie mogą zwiastować chorobę. Dolegliwość ta może dotyczyć więc nie tylko języka, ale całego organizmu. Należy zwracać więc uwagę nie tylko na język, ale na towarzyszące takim zmianom ogólne samopoczucie.

Co znaczą czerwone plamy na języku?

Tego rodzaju plamy mogą być przyczyną stanu zapalnego brodawek języka. Taki stan zapalny pojawia się pod wpływem spożywania używek, na przykład papierosów lub alkoholu. Stan zapalny języka może być również spowodowany zakażeniem będącym skutkiem drobnoustrojów lub alergii albo awitaminozy.

Przyczyną występowania czerwonych plam na języku może być także truskawkowy język. Jest to objaw chorobowy będący skutkiem powiększenia się kubków smakowych. Taki stan może być wynikiem niedoboru witaminy B12 albo kwasu foliowego lub zapalenia języka. Przyczyną czerwonych plam na języku może być również szkarlatyna, czyli choroba, w której występuje wysoka gorączka oraz ból gardła. Charakterystyczny dla szkarlatyny jest także właśnie czerwony język.

Przyczyną czerwonego koloru języka może być również choroba Kawasaki polegająca na schorzeniu zapalnym naczyń krwionośnych. Inną przyczyną tego rodzaju plam może być również nowotwór jamy ustnej. Szczególnie powinniśmy być zaniepokojeni, gdy pojawi się krew w jamie ustnej lub poczucie, że mamy obce ciało w gardle. Z nowotworem jamy ustnej mogą być związane także białe lub czerwone plamy na języku. Przyczyną czerwonych plam mogą być również problemy z układem trawiennym. Może pojawić się na przykład refluks. Przyczyną są również reakcje alergiczne.

językPowodem czerwonego języka może być nie tylko jakaś groźna choroba typu nowotwór, ale także może to być również zwykły niedobór witamin oraz pierwiastków. Może na przykład brakować nam witaminy B12 lub kwasu foliowego, a także żelazu. Czasami czerwone kropki na języku pojawiają się wówczas, gdy dopadnie nas anemia.

Przyczyną czerwonych plam może być również wrzód. Powodem są czasami również choroby, które przenoszone są drogą płciową. Pojawiają się wówczas plamki nie tylko na języku, ale i na ustach, sromie czy waginie. Powodem może być również choroba bostońska, która pojawia się często u dzieci. Występują wówczas plamki w okolicach ust oraz dłoni i stóp. Powodem czerwonej wysypki jest również zapalenie gardła lub infekcja wirusowa. Tutaj pojawiają się czerwone plamki w tylnej części języka. Przyczyną wysypki w kolorze czerwonym może być również egzema, astma, przeziębienie, a także ostre przyprawianie potraw.

Co oznaczają białe plamki na języku?

Powodem białych plamek mogą być pleśniawki w ustach. Takie pleśniawki są często powodowane przez rozrost drożdżaków. Przyczyną może być również syfilis lub inne choroby przenoszone drogą płciową. Inna przyczyna to wirus HIV. Wirus ten może powodować białe plamy nie tylko na języku, ale na ściankach gardła oraz jamy ustnej. Przyczyną może być również nowotwór jamy ustnej. Powodem białych plam na języku może być także leukoplakia, czyli rogowacenie białe. Jest to zmiana przedrakowa, która powoduje powstanie białych plamek oraz smug. Przyczyną białej wysypki może być także liszaj płaski. Liszaj płaski pojawia się w formie białej siatki we wnętrzu policzków oraz na języku, wargach i dziąsłach. Źródłem białej wysypki jest również czasami infekcja paciorkowca Streptococcus pyogenes. Inną przyczyną jest również jest także odwodnienie. Biała wysypka może być w takiej sytuacji wynikiem suchego języka.

Jaki jest zdrowy język?

Wiemy już, jak wygląda chory język. Jednak jaki właściwie jest prawidłowy wygląd języka? Otóż zdrowy język to język różowy, bez nalotów i plamek oraz bez smug i pęcherzyków. Na zdrowym języku nie widać żadnych owrzodzeń. Zdrowy język jest elastyczny, ładny i giętki. Posiada również wrażliwe na smaku kubki smakowe. Zdrowy język to ważna rzecz, bo przecież to podobno najbardziej sprawny i najsilniejszy mięsień w ciele. Służy on nam do pobierania i przesuwania pokarmu. Warto więc obserwować swój język regularnie i być wyczulonym na różne zmiany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ