Wiele kobiet zmaga się z nieregularnymi miesiączkami, nadwagą oraz trądzikiem. Dokuczliwe jest również nadmierne owłosienie ciała. Nie wygląda zbyt atrakcyjnie się z owłosionymi plecami czy udami albo z włoskami wyrastającymi wokół brodawek. Takie objawy mogą występować jednak przy zespole policystycznych jajników, zwanym w skrócie PCOS. To choroba, która sprawia, że mamy trudności z zajściem w ciążę. Jednak jeżeli takie schorzenie zostanie wcześniej wykryte, wówczas zajście w ciążę jest jak najbardziej możliwe. Stąd wniosek, że należy się często badać. Wczesne wykrycie choroby jest bowiem zbawienne i może nam ułatwić wiele spraw. Czym jeszcze charakteryzuje się zespół policystycznych jajników?
Przyczyny zespołu policystycznych jajników
Zastanawiamy się jednak, skąd w ogóle bierze się ta choroba? Polega ona na pojawianiu się pęcherzyków w jajnikach. Przyczyną takiej sytuacji jest nadmiar androgenów – męskich hormonów w kobiecym ciele. Wiąże się to z niedostatkiem estrogenu oraz progesteronu, który odpowiada za prawidłowy cykl menstruacyjny. Jeśli cykl menstruacyjny funkcjonuje prawidłowo, organizm kobiety jeden raz wypuszcza z jajnika dojrzałą komórkę jajową. Taka komórka dojrzewa w pęcherzykach Graafa, które co jakiś czas pękają. Jeśli kobiecych hormonów nie ma w organizmie, komórka jajowa nie dojrzewa i nie jest wypuszczana do jajowodu. Nie pojawia się następnie owulacja. Z tego właśnie powodu pojawiają się nieregularne cykle. Powtarzanie się sytuacji powoduje wzrastanie pęcherzyków w jajnikach. Pęcherzyki te jednak nie pękają. W ten sposób zwykłe jajniki zamieniają się w jajniki policystyczne. Wygląda to tak, jakby jajniki były otoczone koralikami.
Ciąża i zespół policystycznych jajników
Jeśli dokucza ci zespół policystycznych jajników, owulacja raczej nie pojawia się. A jeśli występuje, to nigdy nie wiadomo, w którym dniu cyklu pojawi się. Dlatego też ciąża jest również niepewna. Jednak jeśli stwierdzono i ciebie zespół policystycznych jajników, a nie masz jeszcze 25 lat, szansę na zajście w ciążę bez leczenia istnieją. W takiej sytuacji warto jak najszybciej zdecydować się na dziecko. Im jest się starszym, tym trudniej będzie zajść w ciążę. W późniejszym wieku trudno bowiem o regularne cykle i prawidłowe owulacje. Szczególnie przy zespole policystycznych jajników. Z kolei jeśli zdecydujesz się na leczenie, musisz wiedzieć, że masz przed sobą wielomiesięczną terapię hormonalną. Taka terapia może trwać nawet kilka lat. Wiązać to się może także ze zmianą trybu życia.
Zespół policystycznych jajników i dieta
Nie jest tak, że przyczyną tej choroby jest nadwaga. Jednak schudnięcie może przyczynić się do wyleczenia tego schorzenia. Wiele kobiet, które cierpią na zespół policystycznych jajników mają nadwagę. Nadmiar kilogramów przyczynia się natomiast do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Zwiększa się także wówczas produkcja androgenów i insuliny. Jeśli zatem masz nadwagę, schudnięcie jest bardzo korzystne. I to nie tylko w celu wyleczenia się z zespołu policystycznych jajników oraz w celu zajścia w ciążę, ale także dlatego, że szczupła sylwetka zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciężarnych, która jest groźna. Zresztą i w wielu innych przypadkach szczupła sylwetka jest korzystna. U kobiet chorujących na zespół policystycznych jajników najczęściej pojawia się otyłość brzuszna oraz otyłość niższych partii ciała, która jest charakterystyczna dla mężczyzn.
Dlatego bardzo ważna w wyleczeniu się jest dieta, a nawet wręcz całkowita zmiana trybu życia. Zdrowia dieta może stać się bowiem sposobem na życie. Aby schudnąć i utrzymać szczupłą, zdrową sylwetkę, należy przede wszystkich zrezygnować z niezdrowych tłuszczów. Czyli eliminujemy z diety smażenie na oleju, golonki, tłuste mięsa, a także ciasta, kremy, torty i inne słodycze zawierające dużo tłuszczu oraz niezdrowych cukrów prostych. Niewskazane są szczególnie chipsy. Warto zamienić te niezdrowe produkty na warzywa i owoce. Wskazane są szczególnie zielone warzywa liściaste, takie jak sałata. Warto włączyć do diety brokuły, szpinak, marchewkę oraz inne warzywa. Szczupłej sylwetce sprzyja także pieczywo pełnoziarniste. Wskazane są także makarony i ryż pełnoziarniste oraz wszelkiego rodzaju kasze. Warto zaczynać dzień od zdrowego, obfitego śniadania. Dobrym pomysłem jest owsianka. Mięso należy wybierać najlepiej chude i lepiej gotować je, dusić oraz piec niż smażyć na oleju. Do każdego posiłku warto dodawać warzywa. No i dużo pijmy wody mineralnej oraz ziołowych herbatek, które zwiększają metabolizm.