Jak się porozumieć w relacjach damsko-męskich?

Relacje męsko- damskie czasami nas uszczęśliwiają, a czasami są źródłem konfliktów i łez. Od wieków obie płcie próbują się zrozumieć wzajemnie i od wieków okazuje się być to zrozumienie bardzo utrudnione. Współcześnie wcale nie jest lepiej. Pomimo dostępu do wiedzy psychologicznej, pomimo wyrównania statusu społecznego obu płci, pomimo koedukacji, okazuje się, że w bliskich relacjach traktujemy się jako stworzenia z innych planet, a czasami nawet wrogie istoty mające na celu wyłącznie unieszczęśliwienie przedstawicieli drugiej płci.

Panowie np. często zarzucają paniom, że te wymagają od nich czytania w myślach. Pan pyta: ” O co Ci chodzi?”, a pani na to odpowiada: „Domyśl się.” Faktycznie, tak komunikująca się para może mieć problem z porozumieniem, czytanie w myślach nie jest bowiem niestety możliwe. Jak najbardziej możliwe jest natomiast wykazanie się odrobiną dobrej woli i próba zrozumienia potrzeb drugiej strony.

Na rynku księgarskim znajdziemy sporo poradników, które mogą nam pomóc zrozumieć źródła naszych konfliktów. Mogą pomóc zrozumieć drugą płeć, ułatwić funkcjonowanie w związkach, zrozumieć samych siebie i nasze postępowanie w sytuacjach konfliktowych. Czytanie w myślach dalej nie stanie się możliwe, ale zrozumienie zachowań drugiej strony już tak. A to droga do lepszego dialogu, a może też poczucia wdzięczności do drugiej osoby za to, że jest i nie tylko my znosimy ją w tych gorszych chwilach, ale także ona znosi nasze humory, kaprysy, nerwy czy zmęczenie?

A może czasami warto wybrać się gdzieś razem, zrelaksować w miłym otoczeniu? A może wręcz przeciwnie, spędzamy za dużo czasu razem i dobrze by nam zrobił oddzielny czas dla siebie, choćby to miało być samotne wyjście na małe zakupy dla pani czy wypad z kolegami dla pana.

W sytuacjach zaostrzonych konfliktów i braku porozumienia czasami warto zdecydować się na terapię dla par. Doświadczony terapeuta może być mediatorem w naszych wspólnych konfliktach tak, aby czytanie w myślach drugiej strony nie było nam już dłużej potrzebne.

silawnas.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ