skurcz mięśni


Skurcze mięśni nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Towarzyszy temu ból oraz nieprzyjemne odczucie. Często bagatelizujemy skurcze mięśni, ale czasami mogą one zwiastować poważną chorobę. Co jeszcze warto wiedzieć o tej dolegliwości?

Jakie są przyczyny skurczów mięśni?

Zastanawiamy się, co jest przyczyną takiego stanu. Może nieprawidłowa dieta? A może mamy żylaki? Rzeczywiście, lekki skurcz może oznaczać, że twoje żyły nie są w najlepszym stanie. Objawem żylaków może być ból w łydkach i opuchlizna na stopach lub kostkach. W takiej sytuacji najlepiej udać się do lekarza. Aby poprawić stan swoich żył, należy nosić na przykład wygodne obuwie oraz luźne skarpety. Pomóc może też częste zmienianie pozycji nóg.

Warto wiedzieć, że nagły skurcz mięśni może być wynikiem nieprawidłowości w gospodarce kwasowo-zasadowej oraz mineralnej krwi. Czasami powodem takiej sytuacji jest zła dieta. Być może powodem skurczów jest nadmierna ilość kawy. Kawa wypłukuje bowiem potas oraz magnez z organizmu. Wydaje się, że taki napój dodaje energii i jest zbawienny. Jednak ma on właśnie skutki uboczne. Jeśli jednak lubisz kawę, być może warto dodatkowo zaopatrzyć się w suplementy uzupełniające niedobór magnezu i potasu. Minerały te są bardzo potrzebne w organizmie, ponieważ wspierają pracę mięśni. Gdy ilość magnezu i potasu w organizmie jest mała, wówczas pojawiają się skurcze mięśni, które dokuczliwe są zwłaszcza w czasie nocy.

Przeciążenie treningiem?

skurcz mięśniCzasami jest tak, że powodem skurczów mięśni jest zbyt uciążliwy trening. Takim skurczom towarzyszy także ból mięśni oraz ich sztywność. Skurcz pojawia się również na przedramieniu. Warto w tym momencie zrobić masaż mięśnia. Pomocne są także ćwiczenia rozciągające. Można wykonać ćwiczenie polegające na oparciu się o ścianę dłońmi, zgięciu lewej nogi, zrobieniu kroku do tyłu prawą nogą i przysuwaniu się biodrem do ściany. W tej pozycji należy wytrzymać kilkanaście sekund i zrobić to samo ćwiczenie na drugą nogę.

Może to odwodnienie?

Czasami skurcze mogą być powodem przegrzania organizmu oraz odwodnienia. Wówczas taki ból może przytrafić się w czasie korzystania z solarium albo na plaży. Wynika ona z kontaktu z lampami lub słońcem. Przykry ból może dokuczać w łydkach albo ramionach. Czasami pojawia się na brzuchu. Co w takiej sytuacji robić? Najlepiej przenieść się do miejsca, gdzie jest chłodno oraz położyć się na kanapie i unieść wyżej nogi. Można również przykryć się zmoczonym prześcieradłem. Dobrze jest popić w takiej sytuacji wodę z lodem i odrobiną solu. Dolegliwości te powinny ustąpić maksymalnie po kilkudziesięciu minutach. Jednak gdyby trwały dłużej niż godzinę, należy skontaktować się z lekarzem. Być może sytuacja jest groźniejsza i dopadł cię udar cieplny. Aby uniknąć takich sytuacji w kontakcie ze słońcem czy solarium, należy pić w czasie opalania dużą ilość wody. Dużo wody należy pić także w czasie wysiłku, szczególnie jeśli jest on intensywny. Inaczej pojawi się skurcz mięśni. Wodę pić należy małymi łyczkami co najmniej co piętnaście minut. Zamiennikiem wody mineralnej może być również sok owocowy.

A może to od siedzenia?

Czasami jest tak, że skurcz mięśni może pojawić się w wyniku długiego siedzenia w niewygodnej pozycji. Uciska się wtedy automatycznie jedną z nóg i nie dociera do niej odpowiednia ilość krwi. Wówczas dochodzi do zaciśnięcia naczyń krwionośnych o pojawia się dokuczliwy ból. W takiej sytuacji przydadzą się ćwiczenia rozciągające. Czasami jest po prostu tak, że nie ma rady, musimy siedzieć przy biurku, gdy mamy na przykład pracę biurową. W takiej sytuacji należy często zmieniać pozycję nóg. Należy unikać zakładania jednej nogi na drugą.

Chromanie przestankowe?

Czasami jest tak, że występują mało dokuczliwe skurcze mięśni wraz z bólem stóp oraz łydek i ud lub bioder. Taka przypadłość pojawia się po wysiłku i ustępuje wówczas, gdy odpoczywamy. Jeśli obserwujesz u siebie takie objawy, być może świadczą one o wystąpieniu chromania przestankowego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza. Taka dolegliwość jest wynikiem niedotlenienia oraz niedożywienia naczyń krwionośnych. Samo w sobie nie jest groźną chorobą, ale może prowadzić do miażdżycy. Dlatego należy udać się do lekarza, który zaleci prawdopodobnie dietę oraz ćwiczenia. Ważne jest, aby nie zlekceważyć tego schorzenia. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń lekarza i zmienimy tryb życia na zdrowszy, wówczas jest nadzieja, że nasze problemy z mięśniami ustąpią. Czasami lekarz też przepisuje leki na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz poziomu cholesterolu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ