Skrzywiona przegroda nosowa


Skrzywiona przegroda nosowa to nie lada problem dla niektórych. Może znacznie utrudnić życie. Pojawiają się problemy z oddychaniem przez nos. Dokuczliwe są także katary, które dopadają nas często przy skrzywionej przegrodzie. Nieszczęścia lubią chodzić parami, więc mogą pojawić się przy tym zapalenia zatok lub gardła oraz ucha środkowego. Do tego jeszcze czasami zaburzenia w głośności. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest operacja. Taki zabieg może sprawić, że znacznie poprawi się jakość naszego życia. Co jeszcze można powiedzieć o tej dolegliwości?

Przyczyny krzywej przegrody nosowej

Przyczyn krzywej przegrody nosowe jest wiele. Czasami już w momencie płodowym pojawia się to skrzywienie. Nazywa się to wówczas skrzywieniem wrodzonym. Częściej jednak czynnikiem powodującym skrzywienie jest uraz. Często do takiego urazu dochodzi w czasie porodu. Choć często jest tak, że skrzywione w czasie porodu tkanki prostują się w ciągu kilku tygodni. Jednak bardzo często do takich zniekształceń dochodzi w czasie uprawiania sportu. Czasami dzieci nabawiają się tego schorzenia podczas zabaw z innymi dziećmi. Może dojść do złamania nosa i skrzywienia przegrody.

Gdy dochodzi do skrzywienia przegrody nosowej, pojawia się zwichnięcie chrząstki, wygięcie jej i złamanie kości albo złamanie listwy lub kolca. Jeśli takie skrzywienie nie jest duże, nie towarzyszą temu żadne dolegliwości. Jednak czasami pojawiają się problemy. Na przykład możemy mieć na początku kłopot z tym, aby oddychać przez nos. Potem są problemy z wentylacją zatok oraz trąbek słuchowych. Następnie są problemy z zapaleniem zatok. Pojawia się również zapalenie ucha środkowej oraz nieżyt trąbek słuchowych. Niedrożny nos powoduje stany zapalne krtani oraz gardła. Może pojawić się również chrapanie w nocy oraz bezdech senny. Bezdech senny jest zresztą bardzo niebezpieczny. Do tego dochodzi krwawienie z nosa, które często powtarza się. Pojawia się także często katar, który nie ma końca.

Kolejna porcja dolegliwości

nosTakie dolegliwości niestety nie kończą się. Ze skrzywieniem przegrody nosowej jest tak, że objawy nasilają się z czasem. Zaczyna się od kataru i problemom nie ma końca. Może pojawić się zaburzenie głosu, czyli nosowanie. Czyli mówimy po prostu przez nos, co jest niestety niezbyt zrozumiałe dla innych osób. Pojawić się może mało efektowny grymas, nad którym nie mamy zbytniej kontroli. Czujemy mały przepływ powietrza przez nos, co jest mało komfortowe.

Poza tym gdy dokucza nam skrzywienie przegrody nosowej, wiąże się to z bólami głowy oraz osłabieniem słuchu i węchu. Wiąże się to także z trudnościami w przełykaniu oraz kaszlem. Nos jest wówczas gorzej oczyszczony i wydzielina z nosa spływa w kierunku gardła. Pojawiają się problemy przy próbie ćwiczeń i uprawianiu sportu. Jest to związane z brakiem tchu. Co ciekawe, nawet niemowlęta mają taki problem. Objawia się to tym, że podczas kamienia odsuwają się od piersi po to, aby nabrać oddech, ponieważ nie mogą oddychać przez nos. Mogą także zachłystywać się mlekiem.

Jeśli zatem zaobserwowaliśmy objawy uszkodzenia przegrody nosa, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza laryngologa. Laryngolog wykona badanie endoskopowe i stwierdzi na jakim etapie jest skrzywienie. Być może nie jest to tak groźne, jak się wydaje. Być może okaże się, że będzie potrzebna operacja. Taka operacja może być refundowana przez NFZ. Skierowanie na taki zabieg uzyskasz u laryngologa.

Można także zastosować inną opcję polegającą na prywatnym zabiegu. Prywatnie wykonuje się często sedację. Sedacja polega na tym, że dożylnie wprowadzany jest specyfik delikatnie usypiająco. Następnie wykonywany jest zabieg prostowania nosa. Po zabiegu przez kilkanaście dni należy unikać ćwiczeń oraz sportu oraz chronić nos przed urazami.

Czy poczekać na operację?

Krzywa przegroda nosowa wiąże się więc z niejednym ograniczeniem. Pojawia się wiele problemów zdrowotnych z nią związanych, które mogą nasilać się. Jeśli schorzenie to jest dla nas przykre, warto udać się do lekarza laryngologa. To właśnie on jest w stanie powiedzieć, czy powinniśmy udać się na operację. Czasami nie jest to konieczne lub trzeba poczekać z operacją kilka lat. Proces formowania przegrody nosowej zakańcza się dopiero między 20 a 25 rokiem życia. Dlatego lekarz może zalecić poczekanie z operacją, jeśli nie masz jeszcze 25 lat. Niektórzy być może obawiają się też operacji. Są osoby, które czują lęk. Czasami jednak warto przełamać się i zdecydować na zabieg, który może znacznie poprawić komfort życia. Po co bez przerwy skarżyć się na bóle głowy czy zatoki, skoro można rozwiązać problem jednym zabiegiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ