Czy słyszałaś kiedyś o humektantach? Są to substancje, które odpowiadają za to, aby zatrzymywać w naskórku wodę, która jest pobierana z otoczenia. Są więc one odpowiedzialne za właściwe nawilżenie naszej skóry. Jak działają? Gdzie je znajdziesz? Jak możesz je wykorzystać do pielęgnacji skóry? Oto najważniejsze informacje! Zapraszamy do lektury!
Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/humektanty-jak-dzialaja-poznaj-sposob-na-pielegnacje-skory/
Czym są i jakie właściwości mają humektanty?
Humektanty są substancjami, które odpowiadają za prawidłowe nawilżenie naszej skóry. Taka jest ich najprostsza i najkrótsza definicja. Działają one przede wszystkim w warstwie rogowej naskórka. Zatrzymują one wodę absorbowaną z otoczenia w tym miejscu, dzięki czemu nasza skóra staje się odpowiednio nawilżona i odżywiona. Humektanty można dziś również spotkać w wielu kosmetykach, głównie do pielęgnacji twarzy. Warto je łączyć z emolientami, aby uzyskać jak najlepsze efekty i szybko przywrócić skórze wodną równowagę. Warto wiedzieć, że są one całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, nie musimy więc spodziewać się reakcji alergicznych czy innych niepożądanych efektów.
Humektanty mogą być również aplikowane wraz z składającymi się z wielu cząsteczek proteinami. Te z kolei mają możliwość naprawiania różnego rodzaju mikrouszkodzeń. Takie działanie, połączone również z nawilżającym działaniem emolientów, to potrójna bomba pielęgnacyjna i nawilżająca dla naszej skóry. Jeśli więc zmagamy się z mocno przesuszoną skórą, warto to wykorzystać i dać jej wytchnienie.
Gdzie występują humektanty i jak wykorzystać je do pielęgnacji skóry?
Humektanty, jak już wspomnieliśmy powyżej, znajdziemy w różnorodnych kosmetykach. Warto więc wiedzieć, w jakich konkretnie, aby raz na zawsze poradzić sobie z problemem przesuszonej skóry. Należą do nich na pewno kosmetyki na bazie:
- aloesu – zapewniają skórze głębokie nawilżenie;
- miodu – doskonałego dla regeneracji naskórka;
- kwasu hialuronowego – uzupełnia ubytki w warstwie naskórka;
- mocznika;
- gliceryny, która natłuszcza i nabłyszcza skórę oraz zapobiega odparowywaniu wody;
- lecytyny.
Zanim zastosujesz kosmetyki, które zawierają humektanty, pamiętaj, aby upewnić się, jaka pogoda będzie panować na zewnątrz. Humektanty działają w warunkach dużej wilgotności powietrza. Nie powinniśmy więc stosować ich w zbyt wysokich lub zbyt niskich temperaturach, ponieważ wówczas osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego. Najlepiej więc używać ich w temperaturze między 4 a 16 stopni Celsjusza.
Zobacz też: http://www.maleacieszy.pl/skuteczne-sposoby-na-nawilzenie-suchej-skory/