Helicobacter pylori – to dosyć tajemnicze schorzenie. Wiele osób zastanawia się, o czy może im przytrafiła się ta choroba. Chodzi oczywiście o bóle brzucha. Aby dowiedzieć się jednak, czy ból brzucha to objaw przejedzenia czy może przytrafiło nam się helicobacter pylori, musimy udać się do lekarza na badania.
Helicobacter pylori – co to takiego?
Okazuje się, że zakażenie tą bakterią dotyczy niemal dziewięćdziesiąt procent chorych dorosłych w Polsce. To schorzenie dotyka również dzieci – zakażonych jest aż 32%. Aż u co 10 osoby wykształca się choroba związana z tą bakterią, a jedna osoba zakażona na 100 choruje na raka. Choroby, które rozwijają się w wyniku zakażenia helicobacter pylori to na przykład wrzody żołądka lub wrzody dwunastnicy. Może pojawić się także zapalenie żołądka albo chłonniak żołądka, a nawet nowotwór żołądka.
Zastanawiacie się pewnie, jak dochodzi do zakażenia helicobacter pylori. Otóż najczęstszym powodem zakażenia jest ślina. Już będąc dzieckiem można zarazić się tą bakterią.
Jakie są objawy helicobacter pylori?
Interesujące jest to, że większość osób nie ma żadnych objawów zakażenia. Jednak czasami pojawiają się bóle w nadbrzuszu. Mogą również pojawić się wzdęcia. Charakterystyczna jest również niestrawność oraz utrata apetytu. Chorzy mogą również skarżyć się na wymioty oraz nudności. Pojawiają się również biegunki oraz złe samopoczucie. Występuje także nieprzyjemny oddech oraz krwawienia z przewodu pokarmowego. Chorzy mają poczucie palenia w brzuchu. Ból brzucha występuje razem z wzdęciami. Takie dolegliwości występują tuż po posiłku. W kale może pojawić się także krew.
Podobne objawy występują również u dzieci. Również i one mogą skarżyć się na bóle brzucha oraz nudności i wymioty. Mogą także pojawić się problemy z łaknieniem lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Jeśli wystąpią takie objawy u dziecka, natychmiast należy skontaktować się z lekarzem.
Bakteria helicobacter pylori jest także wiązana z trądzikiem różowatym i świerzbiączką guzkową oraz atopowym zapaleniem skóry i przewlekłą pokrzywką. Dlatego warto w sytuacjach, kiedy występują takie objawy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi specjalny test serologiczny wykrywający przeciwciała w stolcu. Można także przeprowadzić test oddechowy lub gastroskopię.
Odkrycie bakterii helicobacter pylori
Niewiele osób wie, że bakterię tę odkryto dopiero w 1983 roku. Wcześniej nie znano w ogóle tej bakterii. Nie znaczy to, że ona się nie pojawiała. Ludzie meli takie dolegliwości jak bóle żołądka czy wrzody albo wzdęcia, ale nie wiedzieli, czemu te objawy przypisać. Dopiero w 1983 roku dwa australijscy naukowcy Barry Marschall oraz Robin warren odkryli helicobacter pylori i tak ją właśnie nazwali. Australijscy naukowcy udowodnili, że bakteria helicobacter pylori jest odpowiedzialna za wrzody żołądka oraz dwunastnicy i stany zapalne żołądka. Dzięki temu odkryciu dzisiaj wielu chorych może wyzdrowieć po podaniu odpowiednich antybiotyków. Australijscy naukowcy zostali w 2005 roku nagrodzeni za to odkrycie nagrodą Nobla.
Dieta przy helicobacter pylori
Helicobacter pylori można leczyć nie tylko farmakologicznie. Warto także wspomagać się dietą. Dzięki odpowiedniej diecie można złagodzić ból żołądka. Ważną zasadą, którą warto wprowadzić w życie są regularne posiłki. Regularne spożywanie posiłków pozwala uniknąć ssania w żołądku. Pusty żołądek produkuje was solny, dlatego nie jest wskazany. Regularny posiłek pozwala uniknąć również przejedzenia, którego skutkiem jest produkcja kwasu, który drażni żołądek. Dlatego powinniśmy jeść co dwie, trzy godziny. Można nawet spożywać regularnie aż sześć posiłków dziennie. Jednak najpóźniej należy jeść około dwie, trzy godziny przed snem. Sposób tworzenia posiłków również jest ważny. Najlepiej podawać jedzenie gotowane na parze lub w wodzie. Posiłki mogą być również duszone lub pieczone. Podczas zakażenia bakterią helicobacter pylori warto też dużo pić. Powinny to być dwa, trzy litry w ciągu dnia. Najlepiej pić wodę mineralną i ziołowe herbaty. Dobra jest ziołowa herbata oraz herbata rumiankowa czy z dziurawca. Dobrze jest pić dużo między posiłkami. Nie powinno się pić w czasie posiłku od bezpośrednio przed jedzeniem i po jedzeniu. Nie powinno się też pić gorących napojów. Najlepiej aby taka herbatka była ciepła. Przy zakażeniu bakterią helicobacter pylori powinniśmy jeść produkty, które są bogate w białko, na przykład jajka, mleko, słodką śmietankę i masło. Zalecane też są produkty, które neutralizują helicobacter pylori, czyli na przykład sok żurawinowy, cynamon, czosnek, czy ryby o orzechy włoskie, które zawierają tłuszcze omega-3. Dobre są również warzywa i owoce, a szczególnie brokuły. Brokuły zmniejszają liczbę bakterii helicobacter pylori w żołądku. Zalecane jest również chude mięso, a także czystek i korzeń lukrecji.