kondolencje
fot: pixabay.com

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudny czas w życiu każdego z nas. Nie jesteśmy ze śmiercią oswojeni, dlatego da taka sytuacje wprawia nas w wielka konsternację. Nie wiemy jak się zachować w tym trudnych chwilach. 

Zobacz też: http://sekundaminuta.pl/jak-napisac-kondolencje/

Zwroty, jakie możesz wykorzystać

W tak przykrych i smutnych sytuacjach często brakuje nam słów, aby wyrazić odpowiednio nasze uczucie. Jeśli przeżyliśmy stratę bliskiej nam osoby, wiemy jakiego wsparcia potrzebują bliscy po stracie ważnej kogoś ukochanego. Mamy też większa świadomość tego, czego nie wypada mówić, co może zaboleć rodzinę zmarłego. Dla wielu jest to jednak zupełnie nowa sytuacja j i nie do końca wiedza jak się w niej odnaleźć, jak powinni się zachować, co powiedzieć. Jeśli ciebie również dotyka to w jakiś sposób po raz pierwszy, możesz skorzystać z poniższych zwrotu. Rodzina zmarłego nie będzie miała nikomu na złe, jeśli posłuży się utartą frazą. Wszyscy mamy świadomość, że jest to trudna sytuacja, a w takich wypadkach wolimy polegać na sprawdzonych rozwiązaniach.

Poniższe sformułowania mogą pomóc ci okazać współczucie rodzinie zmarłego:

  • Proszę przyjąć moje kondolencje z powodu straty…
  • Pragnę wyrazić moje głębokie współczucie z powodu straty
  • Proszę przyjąć wyrazy mojego współczucia z powody starty

Nie bójmy się jednak złożyć kondolencji własnymi słowami. Z pewnością zostana one docenione przez bliskich zmarłego. W takich trudnych chwilach bardziej niż kurtuazję doceniamy szczerość i autentyczność. 

W jakiej formie należy składać kondolencje 

Kondolencje na ogół składamy osobiście. Robimy to nie tylko w dniu pogrzebu. Wyrazy współczucia możemy również w ciągu kilku najbliższych kilku tygodni po śmierci danej osoby. Kondolencje możemy przesłać również w formie listownej, jeśli wiem, że nie będziemy mieli możliwości złożyć ich osobiście w najbliższym czasie. 

Nie wszyscy życzą sobie kondolencji

Pamiętajmy, nie wszyscy życzą sobie przyjmowania kondolencji. Dla niektórych słów współczucia są zbyt bolesne, otwierają na nowo rany, które jeszcze nie zaczęły się goić. Nie obrażajmy się z tego powodu, ale uszanujmy wolę rodziny zmarłego. Dla nich to niezwykle trudny czas.

Przeczytaj też: http://www.fitnesstube.pl/jak-zabarwic-wlosy-na-rozowo-bibula/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ