Małopłytkowość


Niski poziom płytek krwi, czyli małopłytkowość może być szczególnie niebezpieczna. Dlatego warto wykonywać częste badania. Niskiego poziomu płytek nie należy ignorować. Najlepiej jest szybko skonsultować się z lekarzem.

Trombocytopenia – co to jest?

Choroba ta jest związana z zachwianiem ilości występowania trombocytów. Trombocyty są to składniki krwi. Odgrywają one bardzo ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi. Zbyt mała ilość trombocytów powoduje właśnie małopłytkowość, czyli trombocytopenię. Warto wiedzieć, że norma trombocytów to 150.000 – 400,000/ql.

Przyczyny małopłytkowości

Powodem wystąpienia tej choroby może być albo zmniejszona produkcja płytek krwi albo nadmierne niszczenie tych płytek. Czasami powody są jednak inne. Jeśli zmniejszona ilość płytek krwi związana jest z ograniczoną ich produkcją, wówczas problemem jest szpik kostny. W takiej sytuacji również jest nieprawidłowa ilość białych i czerwonych płytek krwi.

Z niską ilością płytek krwi może być związane występowanie infekcji wirusowej, na przykład różyczki lub parwowirusa a także świnki czy ospy wietrznej oraz zapalenie wątroby typu C lub wirus HIV. Z zaburzeniami szpiku kostnego może być związana także anemia aplastyczna. Objawem anemii aplastycznej może być zbyt mała ilość płytek krwi, jak i niedobór krwinek czerwonych oraz białych. Przyczyną anemii aplastycznej może być także infekcja lub niektóre rodzaje leków, a także promieniowanie i radioterapia. Istotne jest również występowanie chorób w rodzinie. Czasami choroba ta może być wrodzona.

krewInną przyczyną niskiej produkcji trombocytów jest aplikowanie tiazydów, czyli grupy leków moczopędnych. Przyczyną może być także spożywanie dużych ilości alkoholu czy też białaczka lub chłoniak.

Z kolei niszczenie płytek krwi w nadmiernych ilościach może być spowodowane wrodzoną małopłytkowościąlub chorobą hemolityczną. Niszczenie płytek może pojawić się również w przypadku niedokrwistości hemolitycznej lub w występowaniu pewnej odmiany naczyniaków. Poza tym trombocytopenia może być również związana z wrodzonymi defektami płytek. Może pojawić się także po transfuzji krwi.

Przyczyną nieimmunologiczną małopłytkowości może być infekcja lub sepsa albo zespół rozsianego wykrzepienia wewnątrznaczyniowego. Przyczyną może być również zespół hemolityczno-mocznicowy praz zakrzepowa plamica małopłytkowa. Przyczyną mogą być również inne zaburzenia. Poza tym małopłytkowość może także występować, gdy kobieta jest w ciąży.

Małopłytkowość może więc być spowodowana bardzo różnymi przyczynami. Dlatego najpierw trzeba stwierdzić niski poziom płytek, a potem wykonać kolejne badania, aby sprecyzować pochodzenie choroby.

Jakie są objawy niskiego poziomu płytek krwi?

Małopłytkowość może powodować różne objawy. Jednym z symptomów tej choroby jest występowanie krwawień nawet wówczas, gdy skaleczymy się. Często mogą występować krwawienia z dziąseł oraz z nosa. Z małą ilością płytek krwi związane są również obfite miesiączki. Również mogą występować siniaki oraz niewielkie krwawienia podskórne. Takie krwawienia podskórne mogą przypominać wysypkę.

Jak leczyć małopłytkowość?

Są różne rodzaje choroby. Dlatego odpowiednie dobranie kuracji polega na stwierdzeniu, czego jest wynikiem niedobór płytek krwi. Jeśli okaże się, że przyczyną choroby jest przyjmowanie pewnego rodzaju leków, należy te leki odstawić albo zmienić na inny rodzaj. Gdy przyczyną występowania małopłytkowości jest niski poziom witamin, należy zmienić dietę lub zacząć przyjmować witaminy. Jeśli przyczyną niskiej ilości płytek jest choroba, trzeba po prostu wyleczyć ją i wraz z wyleczeniem, objawy powinny ustąpić.

Małopłytkowość w ciąży

W ciąży często występuje niska ilość płytek krwi, jednak nie zawsze powinna ona niepokoić. Najczęściej powodem jest przeniesienie trombocytów do łożyska. Niepokojące jest jednak to gdy ilość płytek krwi nagle spada. Może to być związane z powikłaniami w czasie porodu. W takiej sytuacji ciężarna powinna przyjmować specjalny specyfik, który uzupełni płytki krwi.

Małopłytkowość rzekoma

Czasami jest tak, że w badaniu wyjdzie nam niski poziom płytek krwi, a tak naprawdę ich ilość może być prawidłowa. Powodem takiej sytuacji jest małopłytkowość rzekoma. Polega ona na tym, że probówce trombocyty zostają zlepione przez przeciwciała. Jest to po prostu błąd badania.

Dieta w małopłytkowości

Ważnym elementem leczenia tej choroby jest odpowiednio dobrany jadłospis. Istotne w takim przypadku są produkty zwierzęce. Ważna jest witamina B12, która jest obecna w podrobach i rybach oraz w mleku, nabiale, wędlinach oraz serach. Istotny jest również kwas foliowy, który obecny jest w warzywach zielonoliściastych, a więc na przykład w szpinaku, brokułach. Należy jeść także kalafior i kapustę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ