Bóle brzucha są częstą dolegliwością, na którą uskarżają się mali pacjenci. Mogą wywoływać je problemy gastrologiczne oraz – dość często – psychogenne. Rzadko bóle brzucha zagrażają życiu dziecka, ale zawsze należy przyjrzeć się występującym objawom, zwłaszcza wówczas, gdy ból nawraca. Wykonanie USG brzucha pomoże postawić odpowiednią diagnozę.

Wywiad chorobowy

Rozmowa z rodzicem dziecka cierpiącego na bóle brzucha ma podstawowe znaczenie dla wstępnego rozpoznania ewentualnej choroby. W rozmowie cenne są również uwagi starszych dzieci, które samodzielnie potrafią opisać rodzaj bólu. Lekarz zdobędzie ważne informacje, czy dziecko skarży się na bóle przewlekłe, czy pojawiająca się dolegliwość ma charakter ostry, budzi dziecko ze snu, przerywa zabawę i czy towarzyszą bólowi inne objawy. Ważną informację stanowią też pojawiające się wymioty i rodzaj wypróżnienia.

Dlaczego boli brzuch?

Dzieci często skarżą się na ból brzucha, który nie wymaga interwencji lekarza. Może wywołać go na przykład przejedzenie. Ból występuje, gdy dziecko cierpi na zaparcia, pojawia się również w sytuacjach  stresujących. Rodzice w większości przypadków potrafią ulżyć dzieciom. Jednak kiedy ból nawraca, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Oto częste przyczyny bólu brzucha u dzieci:

  • kolka niemowlęca – jest dolegliwością występującą w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przy łagodzeniu jej objawów pomocne mogą być masaże brzucha, ciepłe okłady i specjalne herbatki. W wieku około 4. miesiąca życia dziecka, kolki ustępują
  • pasożyty – są przyczyną bólu brzucha dzieci starszych, chodzących do przedszkola. Niepokój rodziców powinny wzbudzić takie objawy jak: gorączka, nudności, wymioty, biegunki, stany apatii, kłopoty ze snem, czasem wysypki. Badanie kału wykaże rodzaj pasożytów w organizmie malucha i – jeśli podejrzenie pediatry potwierdzi się – leczeniu musi poddać się cała rodzina

Niepokój rodziców powinien wzbudzić ból brzucha powodujący osłabienie dziecka, wymioty, często gorączkę i dreszcze – towarzyszy on zatruciom pokarmowym.

Ponadto jeśli dziecko nie toleruje niektórych produktów spożywczych, może odczuwać bóle, które ustąpią, gdy wykluczy się z diety te artykuły. Jednak przyczyną nietolerancji pokarmowej może też być celiakia, czyli brak tolerancji glutenu. Taka diagnoza będzie oznaczała konieczność utrzymania diety bezglutenowej do końca życia.

Także zapaleniu ucha środkowego towarzyszy mocny ból brzucha i wymioty. Podobne objawy może odczuwać dziecko chore na anginę. Zapalenie wyrostka robaczkowego objawia się niespodziewanym bólem, promieniującym po prawej stronie ciała. Dziecko pokłada się, wymiotuje i gorączkuje. Konieczna jest szybka interwencja medyczna, która zapobiegnie zaostrzeniu się dolegliwości, co może wywołać zapalenie otrzewnej. W powyższych sytuacjach wykonanie profilaktycznego badania USG jamy brzusznej dziecka odczuwającego ból brzucha, pozwoli w szybki i bezpieczny sposób wykryć przyczynę dolegliwości.

Jak przebiega badanie USG brzucha?

Badanie ultrasonograficzne brzucha jest bezinwazyjne i bezbolesne.  Można wykonywać je wielokrotnie, nie narażając się na skutki uboczne. Jeśli dziecko skarży się na nawracające bóle brzucha, wykonanie badania z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych jest najlepszym sposobem na poznanie stanu jego narządów wewnętrznych.

Badanie dzieci w wieku do trzech lat nie wymaga żadnych przygotowań, wystarczy odsłonić brzuszek malucha. Dzieci starsze, w wieku od 3. do 10. roku życia należy do USG brzucha przygotować – nie podawać posiłków na dwie godziny przed badaniem, gdyż maluch nie powinien przed nim oddawać moczu. Dzieci powyżej 10. roku życia powinny wstrzymać się od jedzenia na 4 godziny przed badaniem i na pół godziny przed USG wypić napój, by wypełnić pęcherz moczowy.

Badanie wykonuje się w pozycji leżącej i trwa ono około 20-30 minut. Skórę na brzuchu lekarz diagnosta pokrywa żelem przewodzącym, a następnie wodzi po nim głowicą ultrasonograficzną. Na ekranie komputera pojawia się obraz narządów wewnętrznych dziecka, między innymi wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, nerki, pęcherz moczowy, aorta oraz ich otoczenie. Badanie USG brzucha ukaże nieprawidłowości typu torbiele, guzy, kamienie w nerkach lub w pęcherzyku żółciowym. W czasie badania dziecko leży na plecach oraz na lewym i na prawym boku, co umożliwia dokładne sprawdzenie wszystkich narządów. Po zakończeniu badania, lekarz omawia jego przebieg i wskazuje dalszą drogę postępowania medycznego oraz konieczność wykonania badań kontrolnych. Rodzic otrzymuje wyniki badania USG, a także zdjęcie z drukarki.

Źródło: GabinetUSG.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ