Sarna to niezwykle urocze zwierzę leśne, które to bardzo często można spotkać podczas leśnych spacerów. Wówczas to spłoszona sarenka bardzo szybko przed nami ucieka. To urocze zwierzątko, zwłaszcza zimą bardzo często możemy również spotkać na zaśnieżonych polach, gdzie szukają one pożywienia. Co jedzą sarny, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy to mają ograniczony dostęp do pożywienia?
W okresie zimowym o pożywienie dla sarenek oraz innych zwierząt leśnych musi zadbać leśniczy. Siano, kukurydza, i inne warzywa to podstawowe pokarmy, które to koniecznie powinny znaleźć się w leśnym paśniku dla zwierząt. Dzięki takim smakołykom sarny, jelenie, dziki oraz inne mniejsze zwierzęta mają większe szanse na to, aby przetrwać srogą zimę. Oprócz tych smakołyków leśnicy muszą zadbać o to, aby w paśnikach dla zwierząt znajdowały się leśne lizawki, czyli pniaki, na których szczycie znajdują się bryły soli. Ten cenny dla zwierzęcego organizmu składnik sarny bardzo często zlizują z drzew. Jeśli tego składnika zabraknie w paśniku, wówczas zwierzyna może wychodzić na drogi odśnieżane za pomocą soli i nieoczekiwanie zginąć pod kołami samochodów. W leśnym paśniku zimą nie może też zabraknąć różnego rodzaju zbóż, które są ulubionym pokarmem sarenek.
Znacznie lżejsze jest życie leśnych zwierząt w okresie wiosenno – letnim, kiedy to natura budzi się do życia. Wtenczas w lasach czy też na polnych łąkach nie brakuje cennego dla nich pożywienia.
Wówczas to sarenki żywią się trawami, ziołami, liśćmi, grzybami oraz wieloma owocami leśnymi.