Problemy w związku - kiedy warto udać się na terapię małżeńską?

Najczęstszym powodem problemów w związku jest brak komunikacji między partnerami. Rozmowa, artykułowanie swoich potrzeb, wątpliwości i obaw to kluczowe elementy satysfakcjonującej relacji, które wpływają na budowanie atmosfery wzajemnego zaufania. W momencie, gdy zaczyna tego brakować, pojawiają się wątpliwości, a nierzadko również próby zaspokojenia tych potrzeb poza związkiem.

Jak radzić sobie z problemami w relacji?

Terapia małżeńska znana również jako terapia dla par to rozwiązanie postrzegane przez wiele osób jako ostateczne. Na skorzystanie z pomocy specjalisty decydujemy się najczęściej dopiero wtedy, gdy jest już bardzo późno, a problemy w związku są już bardzo mocno ugruntowane. Najczęściej myślimy, że sytuacje kryzysowe “same się rozwiążą”, niestety w przeważającej części przypadków dochodzi do ich pogłębienia. Ludzie wchodzący w relacje są wyposażeni w bagaż doświadczeń oraz schematów, które są wadliwe i przeniesienie ich na grunt związku, często po raz kolejny daje niestety takie same rezultaty. Z czym jest to związane? Wzorce zachowań, które posiadamy, zostają utrwalone we wczesnym dzieciństwie, wtedy formują się szablony postępowania i reagowania na rozmaite sytuacje w relacji z drugim człowiekiem. Odnalezienie źle działającego schematu i próba jego zmiany nie jest prostym działaniem i często bardzo trudnym do przeprowadzenia na własną rękę. Powtarzające się te same błędy i zachowania, które finalnie prowadzą do konfliktów, nieporozumień lub frustracji są bardzo symptomatyczne, a ich identyfikacja jest kluczowym działaniem terapeutycznym. Warto pamiętać, że na udział w terapii muszą wyrazić zgodę obie strony. Bez równomiernego zaangażowania obojga partnerów proces uzdrawiania relacji nie zakończy się sukcesem. Odpowiedni gabinet do terapii małżeńskiej najłatwiej znaleźć w większym mieście, takim jak Warszawa czy Kraków.

Stopniowe oddalanie się od siebie, brak zrozumienia, coraz mniej wspólnych aktywności, irytacja i kumulujące się problemy mogą doprowadzać nie tylko do regularnych kłótni, ale również do zdrady a finalnie rozpadu związku. Aby do tego nie dopuścić, konieczne jest komunikowanie swoich potrzeb partnerowi przy jednoczesnej otwartości na jego pragnienia i refleksje. Niestety okazuje się, że jest to jedno z najtrudniejszych zadań, szczególnie gdy para ze sobą nie rozmawia i spędza ze sobą bardzo mało czasu, paradoksalnie mieszkając w pod jednym dachem. Czasami kłótnie są dobrym objawem, ponieważ ich całkowity brak to objaw gaśnięcia relacji, obojętnienia na drugiego człowieka i funkcjonowania obok siebie, a nie ze sobą.

Czym jest terapia dla par?

Terapia małżeńska to proces, w którym na początku poszukiwane są przyczyny pogorszenia relacji. Specjalista wychodzi od zdiagnozowania problemu. Należy pamiętać, że komfort w trakcie procesu terapeutycznego to jeden z podstawowych komponentów prowadzących do osiągnięcia sukcesu, dlatego psycholog musi być osobą wzbudzającą zaufanie obu stron. Uczestnictwo w terapii to gotowość do dzielenia się najintymniejszymi sekretami oraz szczerego uczestnictwa w procesie leczniczym.

Na terapię małżeńską warto wybrać się w momencie, gdy samodzielne próby reperacji związku nie przynoszą pożądanych efektów.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ