Zmiana rozszerzenia pliku - to łatwe!

Każdy z nas czasem staje przed dylematem: jak zmienić rozszerzenie pliku. Otóż nie jest to wcale takie trudne!
Zanim jednak wyjaśnimy jak zmienić rozszerzenie pliku, wyjaśnijmy czym w ogóle jest rozszerzenie pliku.
Rozszerzenie pliku to inaczej jego format. Dzięki niemu komputer wie w jaki sposób ma otworzyć plik, żeby dane były prawidłowo prezentowane.
Gdzie znajdziemy oznaczenie rozszerzenia pliku? Zaraz po nazwie pliku jest kropka a za nią rozszerzenie pliku np.: dokument.txt albo index.html.
Niestety nie każdy komputer jest w stanie otworzyć każdy format pliku, dlatego czasem zachodzi potrzeba, aby go zmienić.
Na początku trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie rozszerzenia plików zmiana się w ten sam sposób. Sposób zmiany trzeba dostosować do typu pliku przed konwersją, inaczej plik może zostać uszkodzony, a zawarte dane utracone.
Jak zmienić rozszerzenie pliku – pliki tekstowe:
zmiana typu pliku tekstowego należny niewątpliwie do jednych z najłatwiejszych i najczęściej wykonywanych. Najczęściej zmieniamy ten typ pliku, kiedy wysyłamy pocztą elektroniczna dokumenty i nie mamy pewności czy odbiorca używa tego samego edytora tekstu co my. Co należy zrobić?
1. otwieramy plik tekstowy, który chcemy konwertować
2. z menu górnego wybieramy Plik, a następnie Zapisz jako
3. pod nazwą pliku jest miejsce, w którym wybieramy, jaki ma być format (rozszerzenie) nowego pliku
4. wybieramy pożądane rozszerzenie (np.: .txt, .odt, .docx, .html, .rtf)
Jest to sposób bezpieczny, zapewniający prawidłowe otwieranie pliku.
Jak zmienić rozszerzenie pliku – pliki graficzne:
sprawa nieco komplikuje się, jeśli chodzi o konwersje plików graficznych, potrzebujemy do tego osobnych programów. Zazwyczaj wystarczające są dostępne do pobrania w internecie darmowe programy graficzne np.: Gimp. Konieczność konwersji pliku graficznego zachodzi wówczas jeśli chcemy np.: wysłać komuś pocztą internetową stworzona przez nas grafikę lub opublikować ja na stronie WWW. Rozszerzenia plików graficznych do służące do obróbki (np.: .xcf) są nieotwierane przez standardowe programy służące do przeglądania grafiki. Aby zmienić rozszerzenie pliku graficznego należy:
1. otworzyć go w jakimś programie graficznym – może być Gimp
2. z menu górnego wybieramy Plik, a następnie Eksportuj lub Wyeksportuj (może się różnic w różnych programach)
3. wybieramy nowe rozszerzenie, najczęściej .jpg, .png.

workshopofnature.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ