Sposób na wągry – jak usunąć zaskórniki?


Zaskórniki, czy też wągry potrafią skutecznie uprzykrzyć nam życie. Ich skład nie jest zbyt przyjemny i apetyczny, składają się bowiem z łoju oraz zrogowaciałego naskórka. Z wągrami szczególnie często borykają się nastolatki. Warto codziennie poświęcić czas na pielęgnacje wągrów. Trzeba pamiętać, że wbrew temu, co niektórzy myślą, pozbycie się wągrów jest możliwe. Co jeszcze warto wiedzieć o zaskórnikach?

Jak pozbyć się wągrów domowym sposobem?

zaskórnikiGdy zaskórniki zakażą się bakterią, wówczas pojawiają się pryszcze. To, ile łoju wydziela dana skóra związana jest z ilością hormonów. Jednak są skuteczne sposoby na pryszcze. Trzeba wiedzieć przede wszystkim, że sebum jest wytwarzane w gruczołach łojowych i wydostaje się z miejsca pod skórą poprzez pory. Pory z kolei są otoczone ochronną warstwą. Jeśli łoju jest bardzo dużo, dochodzi do wytworzenia się wągrów. Wytworzeniu się wągrów sprzyja także nieodpowiednia budowa porów. Jeśli sebum styka się z powietrzem, ma widok ciemnej kropki.

Aby radzić sobie z wągrami należy zwracać uwagę na skład kosmetyków do twarzy. Jest bowiem tak, że niektóre kosmetyki blokują pory. Należy więc wyeliminować z codziennej pielęgnacji kosmetyki, które drażnią i przesuszają skórę. Chodzi głównie o kosmetyki na bazie mentolu i alkoholu. Należy też nie używać do mycia twarzy mydła, ponieważ powoduje ono łuszczenie się skóry. Wyeliminować należy także kremy natłuszczające. Z kolei do peelingu należy stosować kosmetyki na bazie kwasu salicylowego. Takie kosmetyki pomagają pozbyć się martwych komórek. Powodują one również udrożnienie porów oraz sprawiają, że łój wydostaje się na zewnątrz skóry i nie tworzą się przy tym wągry.

Jakich używać kosmetyków?

Dobre kosmetyki niekoniecznie są drogie. Aby radzić sobie ze skórą skłonną do tworzenia się zaskórników, wystarczą domowe sposoby. Pomocny może być tonik aspirynowy. Taki tonik można zrobić w domu. Wystarczy wziąć kilka tabletek aspiryny oraz rozpuścić je w wodzie. Następnie dodajemy olejek pichtowy i takim specyfikiem należy codziennie nacierać twarz. Taki specyfik działa złuszczająco i oczyszczająco na pory. Można w ten sposób pozbyć się wągrów.

Innym domowym sposobem na zaskórniki jest peeling z mleka oraz ryżu. Płyn ten przygotowujemy zalewając ryż mlekiem i miksując. Takim specyfikiem można oczyścić skórę wieczorem. Następnie należy umyć twarz wodą. Może to być zarówno woda mineralna jak i przegotowana. Należy unikać jednak mycia twarzy wodą prosto z kranu.

Jeśli natomiast chcesz korzystać z kosmetyków ze sklepu, zwróć uwagę na kremy o substancji żelowej. Może to być również emulsja. Taki krem powinien mieć działanie nawilżające i charakteryzuje się również dużą odżywczością. Dla twojej skóry z tendencją do zaskórników takie kosmetyki są idealne. Pomocne są również kremy z witaminą B3 lub takie, które mają działanie złuszczające. Mogą to być na przykład kosmetyki z kwasami owocowymi. Nie należy jednak stosować kosmetyków, które wysuszają skórę. Takie wysuszające kosmetyki mogą pomóc tylko doraźnie, jednak po dłuższym czasie łój będzie wydzielał się jeszcze bardziej intensywnie.

Jak jeszcze pielęgnować cerę?

Należy myć cerę specyfikami, które nie posiadają tłuszczu. Są to właśnie żele lub pianki. Takie substancje działają łagodząco. Powinno się stosować także kosmetyki, które ograniczają stany zapalne. Takimi kosmetykami są na przykład alantoina czy pantenol. Warto też mieć w ogóle wiedzę dotyczącą tego rodzaju pielęgnacji. Pomocne są preparaty do mikrodermabrazji. Można wręcz urządzić w swojej łazience mini gabinet mikrodermabrazji. W skład takich kosmetyków wchodzą kosmetyki z kwasami owocowymi oraz peeling mechaniczny i specyfiki łagodzące. Pomocne przydadzą się również maseczki z glinek. Taka maseczka jest dobra na zaskórniki, ponieważ działa ściągająco. Dzięki maseczce skóra ma blask i jest znacznie jaśniejsza. Jest również wyraźnie bardziej gładka.

Oczywiście zaskórniki czy wągry można również usunąć w gabinecie kosmetycznym, jednak wiąże się to z większymi kosztami. Warto przed udaniem się do kosmetyczki poradzić się dermatologa. Dermatolog powinien udzielić porady, jakie kosmetyki najlepiej będą dopasowane do naszej cery. Czasami może też przepisać tabletki o na ograniczenie łojotoku.

Gdy zaskórników jest dużo

Czasami jest też tak, że zaskórników mamy bardzo dużo na skórze. W takim przypadku konieczne jest udanie się do dermatologa. Poradzi on nam, jakie preparaty powinniśmy stosować. Być może nasza sytuacja jest związana ze źle dobranymi preparatami. Dermatolog powinien nam zalecić również zabiegi w salonie kosmetycznym. Przepisze także leki regulujące wytwarzanie łoju skórnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ