Jest ciekawym zabytkiem, a jego wieża jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, jakimi mogą się pochwalić Żarki. Kościół św. Szymona i Judy Tadeusza to ciekawy obiekt, któremu w czasie wycieczki po tym mieście z pewnością warto przyjrzeć się dokładniej. Zabytek ten ma sporą wartość artystyczną i historyczną, jest też wspaniałą ozdoba miejscowego rynku. Co warto wiedzieć na jego temat?
Zbudowany w pierwszej połowie XVI wieku kościół jest obecnie jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków na terenie miasta. Wprawdzie w XIX i w początkach XX wieku dokonano pewnych zmian związanych z jego wyglądem, jednak wciąż urzeka on swym historycznym charakterem. Dziś najbardziej charakterystycznym elementem w kościelnej bryle jest neogotycka fasada z połowy XIX stulecia. Warto też zwrócić uwagę na barokowe portale oraz na znajdujące się wewnątrz ołtarze. Te boczne są ciekawymi zabytkami, utrzymanymi w stylu późnobarokowym. Ołtarz główny powstał z kolei w XVIII wieku, a jego najważniejszą ozdoba są obrazy Przemienienia Pańskiego oraz świętych Judy i Szymona.
Żarki to piękne miasteczko, które zachwyca swą zabudową oraz równie atrakcyjną okolicą. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy uwielbiają jurajskie wycieczki i którzy na terenie województwa śląskiego szukają miejsc o ciekawej przeszłości. W Żarkach czeka na nich wiele atrakcji, a kościół św. Szymona i Judy Tadeusza zalicza się do tych najciekawszych.

jonnys.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ