zapalenie ucha


Ten kto przeżył zapalenie ucha środkowego, ten wie, że nie jest to przyjemne. Jeśli jeszcze nie zachorowałeś na tę chorobę, możesz wzruszyć ramionami, że to tylko ucho. Jednak wiele osób z własnego doświadczenia wie, że to bardzo dokuczliwe schorzenie i uprzykrzające życie. Zwykle jednak po podaniu antybiotyków objawy zaczynają zmniejszać się. Jednak czasami jest przecież tak, że nie możemy iść natychmiast do lekarza i musimy czekać.

Zapalenie ucha środkowego dopada osoby w różnym wieku. Jednak faktem jest, że choroba ta dopada najczęściej dzieci i to te, które nie mają jeszcze trzech lat. Ucho takiego maluszka bardzo boli i dziecko dużo płacze.

Najważniejszą jednak sprawą jest rozpoznanie tej choroby i skuteczne jej leczenie. U małych dzieci, które nie potrafią się jeszcze dobrze komunikować, może być to trudniejsze, ale nie niemożliwe. Jak sobie zatem radzić sobie z zapaleniem ucha środkowego?

Przyczyny choroby

zapalenie uchaZapalenie ucha środkowego u małych dzieci jest wynikiem budowy ucha oraz słabego układu odpornościowego. W przewodzie słuchowym jama bębenkowa łączy się z gardłem. Tą drogą mogą wędrować różne bakterie i wirusy z gardła do ucha. Dlatego jeśli dziecko wcześniej zachorowało na infekcję górnych dróg oddechowych, często później łapie zapalenie ucha środkowego. Czasami przyczyną zapalenia ucha jest niedrożna trąbka słuchowa. Powodem zachorowania może być również choroba zakaźna a także przerost migdałków lub zła budowa podniebienia.

Trzeba też wiedzieć, że za zapalenie ucha środkowego u małych pociech odpowiadają bakterie. Co ciekawe, często są te same bakterie, które wywołały zapalenie krtani lub gardła. Czasami za to schorzenie odpowiadają wirusy grypy lub paragrypy.

Objawy zapalenia ucha u dzieci

Objawem szczególnie dotkliwym jest na przykład wydzielina, która płynie z ucha dziecka. Jest to związane z tym, że gdy zakażenie bakterią rozwija się u dziecka, następuje puchnięcie śluzówki trąbki słuchowej. Staje się ona niedrożna i zaburza się ciśnienie w uchu. Wówczas bardzo intensywnie wytwarza się śluz. Jednak pamiętajmy, że trąbka jest niedrożna – dlatego uniemożliwia ona odpływ śluzu. Śluz z kolei uciska na błonę bębenkową. Stąd właśnie wydzielina oraz ból ucha.

Innym objawem zapalenia ucha środkowego u małego dziecka jest wysoka gorączka. Maluch mieć nawet czterdzieści stopni gorączki. Dziecko jest także bardzo niespokojne. Ma również problemy ze spaniem. Nie ma również apetytu. Objawem są także torsje. Może również wystąpić biegunka. Z kolei gdy dziecko jest starsze, może nam zakomunikować, że niedosłyszy i czuje szum w uszach. Dużą dolegliwością związaną z zapaleniem ucha środkowego jest jednak bardzo przykry, pulsujący i silny ból. Najbardziej jest ten ból dokuczliwy podczas leżenia, czyli w nocy. Z kolei kiedy z ucha wydostanie się wydzielina, ból zmniejsza się. Jest to związane z ustabilizowaniem się ciśnienia w jamie bębenkowej.

Jak leczyć zapalenie ucha środkowego?

Oczywiście należy od razu po zaobserwowaniu objawów, udać się do lekarza. Lekarz wykonuje badanie otoskopowe. Wykonuje się je za pomocą specjalnego wziernika. Lekarz za pomocą tego urządzenia bardzo dokładnie obserwuje ucho. Następnie przepisuje zazwyczaj antybiotyki oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zwykle objawy ustępują już po dwóch dniach od przyjmowania leków. Czasami jednak konieczne jest wykonanie paracentezy, czyli zabiegu nacięcia błony bębenkowej. Paracenteza jest wykonywana po to, aby mogła wypłynąć z ucha wydzielina. Wszystko po to, aby ustały dolegliwości bólowe. Podczas tego zabiegu lekarz pobiera również materiał do badać bakteriologicznych.

Trzeba też wiedzieć, że kiedy z ucha dziecka wypływa wydzielina, należy być szczególnie wyczulonym na higienę ucha. Często należy zmieniać opatrunek i wkraplać krople do uszu. Dzięki temu błona bębenkowa szybko się zagoi i choroba minie.

Przede wszystkim trzeba jednak traktować zapalenie ucha środkowego jak poważne schorzenie. Nie należy go lekceważyć i czekać, aż samo minie. Trzeba jak najszybciej udać się do laryngologa. Istotne jest to, że nie można leczyć się tylko domowymi sposobami. Oczywiście w internecie można przeczytać o domowych sposobach na zapalenie ucha środkowego. Ale takie domowe sposoby nie wystarczają. Podczas leczenia tego schorzenia warto leżeć w łóżku i nie przemęczać się. Leczenie powinno trwać około trzy tygodnie. Po zakończeniu leczenia konieczne jest powtórne udanie się do lekarza, który przeprowadzi kolejne badanie otoskopowe. Wtedy dopiero można ocenić, czy całkowicie pozbyliśmy się infekcji. Jeśli lekarz stwierdzi, że dziecko jest zdrowe, wówczas można powrócić do normalnego życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ