Kluczowym momentem jest 38 tydzień ciąży. To czas, kiedy dziecko jest już gotowe do przyjścia na świat i lada chwila może rozpocząć się poród. Te ostatnie dni przed rozwiązaniem powinny być czasem, kiedy matka odpoczywa oraz obserwuje swoje ciało. Wsłuchiwanie się w organizm przez przyszłą matkę ma nauczyć ją tego, aby mogła szybko zareagować na sygnały porodu.
Koniec ciąży – co dzieje się z organizmem?
Tak naprawdę to jest nie tylko czas, kiedy jesteśmy poddenerwowane zbliżającym się porodem, ale też okres, kiedy możemy się wyspać na zapas. Już za kilka dni pojawi się bowiem na świecie dziecko, które uniemożliwi nam sen. Krótko mówiąc czas pojawienia się maluszka w domu to wiele miesięcy nieprzespanych nocy. Dlatego najlepiej jest wziąć przed porodem zwolnienie lekarskie i wyspać się na zapas. Warto ten czas przeznaczyć na przyjemności. Dobrze jest na przykład poczytać książkę czy pooglądać ulubione filmy. To czas na relaks.
Ostatni okres ciąży to też czas poddenerwowania. Bolą też nas plecy i dokucza ból nóg. Pojawia się również senność oraz zmęczenie. Przyszła matka dźwiga też przecież dodatkowe kilkanaście kilogramów.
Co może zwiastować ciążę?
38 tydzień ciąży to czas, kiedy w każdej chwili może zacząć się poród. Ciężarna powinna zwracać uwagę na różne sygnały, które mogą zwiastować przyjście na świat dziecka. Niektóre sygnały mogą być oczywiście pomyłką. Pomyłką mogą być nawet skurcze. Nie wszystkie skurcze to skurcze porodowe. Mogą pojawić się na przykład skurcze Braxtona-Higgsa, które przypominają bóle miesiączkowe. Wystarczy wówczas zmienić pozycję i usiąść albo wziąć ciepły prysznic, aby skurcze ustąpiły. Jeśli jednak takie skurcze trwają dłużej i są znacznie bardziej intensywne, należy jak najszybciej jechać do szpitala. Sygnałem może być także odejście wód śluzowych lub czop śluzowy. Nie powinna nas niepokoić zielonkawa barwa wód płodowych, bo to może oznaczać, że do wód przedostała się smółka, czyli pierwsza kupka noworodka, która gromadzi się w jelitach maluszka już w życiu płodowym.
Kiedy będzie rozwiązanie?
Jeśli 39 tydzień ciąży już za pasem, pojawia się coraz częściej pytanie – kiedy będzie poród? Jeśli dziecko już jest ukształtowane w pełni i waży 3 kilogramy, można przyspieszyć poród naturalnymi metodami. Takie metody muszą być jednak bezpieczne zarówno dla kobiety jak i dla dziecka. Do takich naturalnym sposobów należy stymulowanie brodawek sutkowych. Inną naturalną metodą jest seks lub niewielki ruch. Można na przykład wchodzić po schodach. Wszystkie te jednak metody powinny być skonsultowane z lekarzem.
Wicie gniazda – ciekawy syndrom
W ostatnich dniach ciąży kobietę dopada syndrom wicia gniazda. Charakteryzuje się on tym, że przyszła matka nie może znaleźć sobie miejsca oraz stale przepakowuje torbę do szpitala. Często także przegląda ubranka dziecka. Dużo też sprząta. Oto właśnie mamy do czynienia z psychologicznym zwiastunem porodu.
Pojawiają się także fizjologiczne zwiastuny porodu, na przykład twardy brzuch. Innym zwiastunem jest ból krocza. Ból krocza to znak, że właśnie drogi rodne przygotowują się do porodu. Ból dróg rodnych może jednak zwiastować także infekcję intymną. W tych ostatnich dniach przed rozwiązaniem należy także przyglądać się wydzielinie z pochwy. Jeśli z pochwy odszedł czop śluzowy z krwistym plamieniem, to znak zbliżającego się porodu. Pojawienie się śluzu w wydzielinie należy koniecznie skonsultować z lekarzem. W takiej sytuacji lekarz ginekolog przeprowadzi badania KTG.
Dziecko w 38 tygodniu ciąży
Dziecko w 38 tygodniu jest już gotowe do przyjścia na świat. Pozostaje tylko kwestia tego, kiedy na ten świat się wybierze. W tym czasie maluszek ma już co najmniej 3 kilogramy. Oczywiście może mieć trochę więcej lub trochę mniej. Są noworodki, które ważą około 4 kilogramów, ale są także znacznie mniejsze. Charakterystyczną cechą z kolei piersi matki jest to, że są one duże. Wypełnione są one siarą, czyli pierwszym mlekiem, które jest żółtawe. Ponadto dziecko w 38 tygodniu ciąży nie jest już określane jako wcześniak. Dziecko ma też już ponad pół metra, więc jest to już całkiem duży maluszek. Jak już powiedzieliśmy, w jelitach dziecka jest także obecna smółka, czyli pierwsza kupka dziecka. Smółka składa się ze złuszczonego naskórka, który jest połykany z wodami płodowymi i z mazi płodowej oraz różnych składników płynu owodniowego. Dziecko wydala smółkę w ciągu trzech dni po urodzeniu. Jeśli dziecko wydali smółkę, będzie to znaczyć, że jego układ trawienny działa prawidłowo. W 38 tygodniu ciąży dziecko nie kopie już tak mocno, jak jeszcze kilka tygodni temu. Nie ma już bowiem za dużo miejsca. Charakterystyczne jest natomiast rozpychanie się. W wyniku rozpychania się dziecka, może zmieniać także wygląd brzuch. Na przykład z jednej strony może być nagle płaski, a z drugiej strony wypukły.