Normy morfologiczne w czasie ciąży


Ciąża to stan, kiedy szczególnie powinnyśmy zadbać o swoje zdrowie. Konieczne są okresowe badania, aby sprawdzić, czy wszystko toczy się prawidłowo. Trzeba na przykład regularnie badać poziom hormonów. Konieczne są badania morfologiczne. Jednak nie warto samemu brać się za interpretowanie badań.

Jaki jest skład krwi w ciąży?

W czasie ciąży wyniki są nieco inne od zwykłych. Na przykład kobieta może mieć wyższą liczbę leukocytów we krwi. Czasami obniża się również poziom hemoglobiny ze względu na niedobór żelaza. Jednak po to są badania, aby dobrać właściwą suplementację.

Co można jeszcze powiedzieć o składzie krwi? Znajdują się w niej erytrocyty, czyli krwinki czerwone. Kolor krwinek czerwonych jest normowany przez hemoglobinę. Hemoglobina jest odpowiedzialna za wiązanie i oddawanie tlenu. Innym składnikiem są leukocyty, czyli krwinki białe. Mają one zadanie chronić przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Z kolei Trombocyty, czyli płytki krwi są odpowiedzialne za scalanie i kształtowanie skrzepów zapobiegających odpływowi krwi z naczyń ulegających uszkodzeniu.

Warto również wiedzieć, że norma czerwonych krwinek gdy nie jesteśmy w ciąży wynosi od 3,5 do 5,2 mln/mikrolitr2. Z kolei norma czerwonych krwinek w ciąży to od 3,5 do 4,5 mln/mikrolitr3.

Normy morfologiczne w czasie ciążyPoziom erytrocytów charakteryzuje się tym, że rzadko dochodzi do ich podniesienia. Może tak być w przypadku ludzi mieszkających wysoko w górach. Liczba erytrocytów zmniejsza się, że gdy w organizmie ubywa duża ilość krwi. Ilość erytrocytów spada wraz z niedoborem żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

Z kolei norma hemoglobiny w czasie ciąży wynosi od 11 do 14 g/dl5, podczas gdy normalna norma to 12 do 16 g/dl4. Hemoglobina jest składem czerwonych krwinek. Ma dużą rolę w organizmie. To jej zadaniem jest dostarczanie tlenu do komórek oraz odprowadzanie z komórek dwutlenku węgla. Niedokrwistość jest natomiast wynikiem niskiej ilości hemoglobiny. Związane jest to z niedoborem żelaza. Jednak gdy jesteśmy w ciąży niska ilość żelaza nie musi być powodem do zmartwień. Jeśli hemoglobiny w ciąży jest za mało, znaczy to, że doszło do odwodnienia lub niedotlenienia.

Leukocyty i trombocyty w ciąży

Norma leukocytów wynosi od 4 do 10 tys./mikrolitr7 – to właśnie dane dla stanu, gdy nie jesteśmy w ciąży. Z kolei norma leukocytów w czasie ciąży to od 10 do 15 tys./mikrolitr8. Leukocyty powstają w szpiku kostnym. Są również tworzone w tkance limfatycznej. Do limfocytów należą neutrofile oraz eozynofile, bazocyty, limfocyty i monocyty. Leukocyty są po to, aby chronić organizm przed różnymi chorobotwórczymi mikroorganizmami. Z kolei w ciąży następuje wzrost fizjologiczny leukocytów. Tak samo jest w czasie porodu. Poziom leukocytów wzrasta także w momencie stresu lub po wysiłku fizycznym. Leukocyty wzrastają również po obfitym posiłku.

Jeśli nie jesteśmy w ciąży, a poziom leukocytów jest duży, może to znaczyć, że w organizmie są jakieś stany zapalne lub zakażenia. Czasami obserwuje się duży poziom leukocytów w wyniku uszkodzenia tkanek lub w przypadku nowotworu. Z kolei jeśli w organizmie jest niski poziom białych krwinek, powodem mogą być choroby hematologiczne.

Z kolei trombocyty to jeszcze inny, ale bardzo ciekawy, temat. Norma trombocytów w stanie, gdy nie jesteśmy w ciąży wynosi od 150 do 400 tys./mikrolitr10, z kolei w ciąży to wynik od 100 do 300 tys./mikrolitr11. Warto wiedzieć, że trombocyty powstają w szpiku i tkance limfatycznej. Odpowiadają one za krzepliwość krwi. Jeżeli poziom trombocytów jest za wysoki, powodem może być infekcja lub nowotwór. Czasami wysoki poziom trombocytów to reakcja organizmu na krwotok, który się pojawił wcześniej. Z kolei niski poziom trombocytów wskazuje na małopłytkowość, chłoniak lub ostrą białaczkę płytkową. Jeśli poziom trombocytów w ciąży jest niski, może to wskazywać na niedokrwistość fizjologiczną. Taka niedokrwistość tworzy się w organizmie w wyniku niedoboru żelaza.

Hematokryt w ciąży

Norma hematokrytu gdy nie jesteśmy w ciąży to od 37 do 47 procent. Z kolei gdy nie jesteśmy w ciąży norma spada o 4, 7 procent. Hematokryt to stosunek objętości erytrocytów do objętości osocza. Ilość hematokrytu jest związana z liczbą krwinek czerwonych oraz objętością krwi w organizmie oraz erytrocytów. Wysokość hematokrytu jest związana także z wiekiem i płcią. Jeśli tej substancji jest dużo, może to być związane z niedotlenieniem tkanek, schorzeniem płuc, nowotworem lub wadą serca. Jeśli hematokrytu jest za dużo, może to być wynikiem przebywania w wysokich górach. Wysoki poziom tego składnika jest również związany z przyjmowaniem sterydów. Z kolei niska ilość tej substancji może wynikać z niedokrwistości lub dużej ilość wody z organizmie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ