Czasami może boleć nas trzustka. Zastanawiamy się wtedy, czy jesteśmy poważnie chorzy, czy to może niegroźna dolegliwość i całkiem normalna. Trzeba jednak pamiętać, aby nie lekceważyć takich objawów. Trzustka bowiem jest bardzo ważna w organizmie. To właśnie ten organ wydziela ważne hormony. Trzustka wydziela także enzymy trawienne. Co jeszcze warto wiedzieć o trzustce?
Jak boli trzustka?
Czasami podejrzewamy, że boli nas trzustka, ale nie jesteśmy pewni. Zastanawiamy się, czy trzustka jest położona właśnie po tej stronie. Warto wiedzieć, że narząd ten leży po lewej stronie brzucha, tuż pod żebrami. Czasami może dokuczać nam łagodny ból brzucha, ale czasami ból jest bardzo silny. Ból może również promieniować do pleców. Jednorazowy ból trzustki nie jest groźny. Może być on wynikiem przejedzenia lub przepicia. Jednak sytuacja, kiedy bóle trzustki powracają, jest bardzo groźna.
Z czego wynika ból trzustki?
Ból trzustki może być wynikiem ostrego zapalenia. Objawem jest silny ból nadbrzusza. Szczególnie może on nasilać się po jedzeniu, zwłaszcza jeśli jemy pokarmy, które mają dużo tłuszczu. Objawem zapalenia trzustki może być również wzdęcie brzucha. Również mogą pojawić się nudności oraz wymioty. Charakterystyczne jest także szybkie bicie serca.
Innym przypadkiem jest przewlekłe zapalenie trzustki. W takiej sytuacji ból trzustki powraca co jakiś czas i wiąże się z biegunkami tłuszczowymi. Taka biegunka cechuje się bardzo nieprzyjemnym zapachem. W kale jest bardzo dużo tłuszczu, dlatego trudno go spłukać. Przewlekłemu zapaleniu trzustki może towarzyszyć również chudnięcie.
Przyczyny bólu trzustki oraz stanu zapalnego
Do przyczyn takiego stanu należy na przykład kamica żółciowa. Przyczyną bólu i zapalenia trzustki może być także spożywanie dużych ilości alkoholu. Przyczyną może być również hiperlipidemia czy też wada wrodzona. Powodem są również leki, które mają skutki uboczne.
Czy to nowotwór?
Wiele osób zastanawia się nad przyczyną bólu trzustki. Przychodzi im do głowy, że może chodzić o nowotwór. Rak może być przyczyną bólu trzustki, jednak trzeba przyznać, że rzadko się to zdarza. Częściej jest to zwykłe zapalenie. Objawem nowotworu trzustki jest silny ból nadbrzusza, który promieniuje do pleców. Symptomem raka jest także żółty kolor skóry. W takiej sytuacji żółte są także białka oczne. Występuje także brak apetytu. Tracimy także na wadze. Charakterystycznym objawem nowotworu trzustki jest również zakrzepica. Pojawić się może również depresja. Symptomatyczne są również biegunki tłuszczowe.
Często jednak jest tak, że rak trzustki nie pojawia się nagle bez powodu. Wcześniej może wystąpić zapalenie trzustki, które rozwija się dalej. Dlatego aby wcześniej wykryć raka lub możliwość jego wystąpienia, należy udać się do lekarza.
Jak chronić się przed problemami z trzustką?
Czasami obciążenie chorobami trzustki jest uwarunkowane genetycznie. W takiej sytuacji nic nie możemy zrobić. Jednak możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby poprzez zdrowy styl życia. Aby uchronić się przed chorobą trzustki należy odstawić alkohol. Często jest bowiem tak, że trzustka boli nas właśnie po alkoholu. Ograniczenie lub wyeliminowanie alkoholu jest również korzystne także w przypadku wielu innych chorób. Często unikanie alkoholu chroni przed wieloma chorobami. Kolejnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia nowotworu trzustki jest rzucenie palenia. Nikotyna może bowiem przyczynić się do rozwoju chorób związanych z trzustką. Warto także przyjrzeć się swojej diecie o ograniczyć tłuszcze. Oczywiście nie wszystkie tłuszcze są złe. Zdrowe są na przykład tłuszcze pochodzące z ryb czy orzechów czy oliwa z oliwek. Jednak codzienne jedzenie kotletów schabowych i golonki nie jest dobre. Również warto wyeliminować z diety chipsy oraz frytki, które zawierają dużo tłuszczu. Nie polecane są także tłuste sosy oraz ciasta i kremy oraz torty. Warto natomiast stosować w diecie warzywa, owoce, chude sery oraz chude mięso i ryby. Takie jedzenie jest bowiem zbawienne dla układu trawiennego. Zdrowiu bez bólowi trzustki sprzyja także pełnoziarniste pieczywo. Należy zatem białe pieczywo zamienić na pieczywo ciemne. Dobry jest na przykład ciemny ryż lub pełnoziarnisty makaron. Zdrowe są różnego rodzaju kasze oraz płatki owsiane. Warto dzień zaczynać zatem od jogurtu i owsianki, a kończyć na zdrowej rybie z dodatkiem dużej ilości warzyw. Korzystne dla zdrowia są też bakalie i suszone owoce, po które warto sięgać jako zamiennik chipsów czy czekolady.