Witamina B12 nazywana jest Kobalaminą lub „czerwoną witaminą”. Odkryto ją w dziewiętnastym wieku, a było to związane ze śmiertelnymi zachorowaniami na tajemnicza chorobę Addisona-Biermera. Choroba ta jest bardzo groźna. Witamina B 12 jest z kolei bardzo ważna dla zdrowia, gdyż bierze odgrywa dużą rolę w funkcjonowania organizmu. Gdy witaminy tej jest mało w organizmie może dojść właśnie do rozwoju choroby Addisona-Biermera.
Rola witaminy B12
Witamina ta jest magazynowana w wątrobie. To właśnie z wątroby z krwią rozprowadzana jest po całym ciele. Kobalamina wchłania się w tylnej części jelita cienkiego. Nie jest ona syntetyzowana w organizmie, ale dostarczana wraz z jedzeniem. Dlatego właśnie o naszym zdrowiu decyduje prawidłowy jadłospis.
Ważne jest też to, że witamina B12 pełni rolę koenzymu i dlatego jest bardzo ważna dla funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz szpiku kostnego i układu nerwowego. Wspólnie z kwasem filiowym zapewnia dobrą syntezę DNA i RNA. Poza tym kobalamina utrzymuje gospodarkę białkową i tłuszczową, a także węglowodanową. Bierze także udział w powstawaniu czerwonych krwinek oraz syntezie przekaźników nerwowych i wpływa na równowagę psychiczną. Trzeba też pamiętać, że u osób starszych jest większe zapotrzebowanie na witaminę B12. Podobnie jak osoby nadużywające alkoholu mogą mieć niedobory witaminy B12. Niedobór kobalamina mogą mieć także weganie i wegetarianie oraz ci, którzy cierpią na wyniszczające organizm choroby.
Gdzie można znaleźć witaminę B12?
Warto wiedzieć, że kobalamina jest produkowana przez florę bakteryjną jelita grubego. Jednak tam produkowana witamina jest nieużyteczna dla człowieka, ponieważ wchłanianie to zachodzi w jelicie cienkim pod wpływem czynnika wiążącego wydzielanego przez błonę śluzową żołądka. Dlatego też rzeczywistym źródłem witaminy B12 jest żywność. Bogata w czerwoną witaminę jest na przykład wątróbka, zarówno drobiowa, jak i wieprzowa, czy cielęca lub wołowa. Dużo witaminy B12 zawierają również podroby, na przykład serce czy nerki. Dużo czerwonej witaminy mają również ryby, na przykład makrela, dorsz, śledź, sardynki. Również owoce morza są bogate w tę witaminę. Mają ją także sery i jaja.
Przyczyny niedoboru czerwonej witaminy
Niedobór witaminy B12 może być związany z różnymi czynnikami, na przykład złą dietą lub chorobami. Ubytek czerwonej witaminy może być spowodowany antybiotykami, alkoholem, paleniem papierosów. Trzeba wiedzieć, że ci, którzy piją alkohol, potrzebują więcej tej witaminy do regeneracji wątroby. Z kolei gotowanie oraz smażenie powoduje spadek tej witaminy. Dlatego dobrze jest podawać na przykład warzywa w wersji surowej.
Niedobory B12 mogą także być spowodowane niedoborami żelaza lub witaminy B6 oraz przyjmowaniem dużych dawek witaminy C. Innym powodem niedoboru czerwonej witaminy jest schorzenie jelit lub choroby pasożytnicze. Niedobór mogą także powodować stany zapalne błony śluzowej żołądka. Niedoborowi kobalaminy sprzyjają więc choroby układu pokarmowego, gdyż utrudniają one wchłanianiu tej witaminy. Trzeba też wiedzieć, że cały proces ubytku witaminy B12 nie następuje gwałtownie, ale rozwija się. Związany jest z wystąpieniem anemii złośliwy. Choroba Addisona-Biermera związana jest z nieprawidłowym wchłanianiem czerwonej witaminy z układu pokarmowego. Prowadzi to do ubytków ten witaminy i zaburzeń metabolizmu oraz zaburzeń syntezy kwasów nukleinowych. Cały proces ubytku tej witaminy w organizmie może trwać całe lata. Jak leczy się niedobór tej ważnej dla zdrowia witaminy? Leczenie może być oparte na podawaniu tabletek, ale można także przyjmować tabletki domięśniowe.
Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?
Niedobór witaminy może być spowodowany wieloma problemami takimi jak atrofią mózgu czy demencją a także psychozą, ataksją czy mielopatią. Jeśli jednak brak witaminy B12 jest krótki, nie powoduje on zagrożenia dla zdrowia. Objawem neurologicznym niedoboru czerwonej witaminy jest zaburzenie dotyku lub odczuwania temperatury lub drętwienie nóg i rąk czy problemy z chodzeniem a także wzrost napięcia mięśniowego. Objawem niedoboru jest również zanik nerwu wzrokowego. Z kolei do objawów somatycznych i psychiatrycznych należą bóle głowy i zawroty głowy oraz zaburzenie koncentracji i pamięci, a także zmęczenie i osłabienie organizmu. Pojawia się również bladość skóry i błon śluzowych. Innym objawem jest niskie ciśnienie oraz duszność, a także biegunka i wymioty oraz zaburzenia wchłaniania i pieczenie języka oraz brak apetytu i brak odczuwania smaku. Pojawia się również otępienie, depresja i drażliwość oraz apatia i urojenia. Objawem niedoboru witaminy B12 są również zaburzenia w układzie krwiotwórczym i zapalenie ust. Z powodu niedoboru czerwonej witaminy może także dojść do śpiączki. Niedobór tej witaminy może również spowodować bezpłodność.