Co to miesiączka?

Wiele młodych dziewcząt, które wkraczają w okres dojrzewania, zastanawiają się kiedy dopadnie ich miesiączka. Jednak niski poziom edukacji z tego zakresu powoduje, że wiele dziewczynek nie ma nawet pojęcia czym jest miesiączka i są zaskoczone tym, że na ich bieliźnie pojawiły się ślady krwi.

Co to jest miesiączka? Miesiączka to tak naprawdę pojawiająca się co miesiąc krew, która wypływa z narządów kobiecych. Dzieje się tak dlatego, że nie została zapłodniona żadna komórka jajowa. W takim wypadku, po owulacji niezakończonej zapłodnieniem, z dróg rodnych kobiety wydobywa się krwawienie. Jest to złuszczające się endometrium, które narosło w czasie całego cyklu miesięcznego. Prościej ujmując, miesiączka to comiesięczne krwawienie, do którego dochodzi wtedy, kiedy nie zachodzimy w ciążę. Jeśli zaś dojdzie do zapłodnienia, to miesiączka nie wystąpi.

Miesiączki zdrowych, w pełni rozwiniętych płciowo dziewczyn i kobiet występują co około 28-30 dni. Jeśli więc twoje mieszczą się w tym okresie to nie masz powodów do obaw. Jeśli jednak twoje miesiączki występują bardzo nieregularnie, są niezwykle bolesne czy obfite, udaj się niezwłocznie do specjalisty- ginekologa. To bardzo ważne, ponieważ takowe miesiączki są znakiem od organizmu, że coś złego się dzieje.

Teraz już mniej więcej wiesz co to jest miesiączka. Jeżeli dalej nurtuje cię ten temat, omów go z mamą. Z pewnością wytłumaczy ci to cieplej i dokładniej niż istniejące źródła internetowe. To nie powinien być temat tabu, pamiętaj o tym!

mamipapi.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ