Industrialny styl dekoracji wnętrz

Styl industrialny aranżacji wnętrz stał się w ostatnich latach bardzo modny. Zagościł nie tylko w tradycyjnych mieszkaniach, ale również w loftach oraz przestrzeniach publicznych. Styl ten jest bardzo interesujący, ale nie każdy dobrze czuje się w tak urządzonych wnętrzach.

Najczęściej odbierane są one jako „surowe”, niedokończone. W pomieszczeniach królują metale, beton, cegła i stare drewno. W tradycyjnych wnętrzach raczej są one niewidoczne, pokrywane farbą, a w stylu industrialnym chodzi właśnie o ich pozostawienie, dzięki czemu wnętrze nabiera niezwykłego charakteru. Najczęściej, największym pomieszczeniem w domu jest salon, którego wykończenie na styl industrialny wspaniale podkreśli tą przestrzeń.

Aranżacja salonu – dekoracyjne ściany dopełnieniem wnętrza

Cechą bardzo charakterystyczną stylu industrialnego jest, właściwie, brak ozdób, również ściennych. Spotykane w takich wnętrzach dekoracje ścian to ich faktury. Różnorodne cegły (oczywiście pozostawione z widoczną ich strukturą, koniecznie nieotynkowane) mogą być naturalne, czerwone albo pokryte farbą (najczęściej białą lub szarą). Ponadto, beton – w miarę możliwości prawdziwy, ale jeśli nie ma takiej możliwości, można wykonać jego imitację.

Beton dekoracyjny w aranżacji wnętrz – prawdziwy czy imitacja?

Niestety, nie w każdym pomieszczeniu mamy do dyspozycji ściany wykonane z materiałów naturalnie pasujących do stylu industrialnego. Na szczęście, na rynku jest wiele produktów, dzięki którym taki efekt można uzyskać całkiem łatwo. Firma MAGNAT opracowała mineralny tynk – beton dekoracyjny, który pozwala na uzyskanie zarówno bardzo naturalnego wyglądu betonu (z charakterystycznymi przebarwieniami), jak i gładki lub tzw. efekt stalowej formy. Przy pomocy jednego produktu można uzyskać bardzo wiele różnych powierzchni, a dzięki temu styl industrialny zagościć może dosłownie wszędzie!

dekoracje ścian beton i drewno

Postarzane drewno – To jest modne!

Drewno, to obok metalu, kolejny materiał stosowany do dekoracji wnętrz industrialnych (z racji tego, że inne, klasyczne dekoracje są tam raczej nieobecne). Doskonale sprawdzą się drewniane belki, naturalnie występujące w wielu pomieszczeniach. Nie zawsze jednak konstrukcja wnętrza posiada elementy drewniane. Wówczas, wnętrze można wykończyć drewnem postarzanym. Jak malować drewno by uzyskać taki efekt? Najprostszym sposobem jest wykorzystanie kilku kolorów bejcy i pomalowanie nimi różnych elementów tego samego mebla lub elementu dekoracyjnego. O tej i innych metodach na pewno chętnie opowiedzą dekoratorzy wnętrz specjalizujący się w stylu industrialnym.

jak malować drewno

Decydując się na wykończenie wnętrza w stylu industrialnym, należy pamiętać, że wcale nie jest łatwo uzyskać dobry efekt. Wbrew pozorom, wykonanie takiego wnętrza wymaga niezwykłej uwagi i wyczucia. Surowy styl nie pozwala na kamuflowanie błędów i pomyłek, zatem wszystko musi być dobrze przemyślane, zaplanowane i wykonane. Ważna jest także równowaga i precyzja, która, jak najbardziej, w stylu industrialnym występuje (choć wydawałoby się, że wszystko jest przypadkowe). Dobrym pomysłem, jest skonsultowanie pomysłu na pomieszczenie z doświadczonym architektem wnętrz, który pokieruje i da cenne wskazówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ