Działalność gospodarcza w XXI wieku staje się z każdą dekadą coraz bardziej uregulowana. Dla coraz większej liczby przedsiębiorców oznacza to konieczność zapoznawania się ze stale zmieniającymi się przepisami lub podjęcia współpracy z kancelarią prawną, zajmującą się profesjonalną obsługą firm.
Obsługa prawna firm – na czym to polega?
Obsługa prawna to po prostu nawiązanie stałej współpracy z prawnikiem (lub zespołem prawników) który (którzy) będą stale prowadzić sprawy danego przedsiębiorstwa.
Ta forma współpracy jest bardzo dogodna dla firmy. Kancelaria prawna, mająca status stałego partnera danego przedsiębiorstwa, może dogłębnie poznać jego problemy i bieżącą sytuację. Dzięki temu pracujący w niej specjaliści mogą skuteczniej pomagać.
Stała obsługa pozwala też znacznie obniżyć koszty uzyskiwanej pomocy prawnej, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia chyba każdego przedsiębiorcy.
Co obejmują usługi kompleksowej obsługi prawnej firm?
Każda kancelaria prawna, świadcząca tego typu usługi, ściśle dopasowuje je do potrzeb swoich klientów. Trudno więc stworzyć kompletną i wyczerpującą listę wszystkich elementów obsługi prawnej dla firm. Najczęściej składają się na nią:
– przygotowywanie umów, regulaminów i statutów,
– opiniowanie zawartych kontraktów,
– śledzenie zmian w przepisach prawa, dotyczących dziedziny działalności klienta,
– prowadzenie spraw pracowniczych,
– reprezentowanie Klienta w kontaktach z organami administracji i sądami,
– windykacja należności,
– zakładanie, rejestracja i likwidacja różnych form działalności (np. spółek – córek), oraz rejestrowanie zmian w KRS,
– tworzenie różnorodnych opinii prawnych.
Jakiej kancelarii prawnej powinienem szukać dla swojej firmy?
Przede wszystkim rzetelnej i wiarygodnej. Dobra kancelaria powinna dysponować zespołem wykwalifikowanych specjalistów. Powinni oni nie tylko legitymować się dyplomem ukończenia wyższych studiów prawniczych, ale też odbyć aplikację radcowską lub adwokacką. Oprócz tego współpracujący z Twoją firmą prawnicy powinni posiadać dogłębną wiedzę na temat branży, w której działasz, i jej specyfiki.
Dobrym pomysłem jest również zasięgnięcie opinii w środowisku przedsiębiorców na temat kancelarii, z którą zamierzasz współpracować. Dobre opinie od jej byłych lub aktualnych klientów będą bez wątpienia najlepszą rękojmią wysokiej jakości jej usług.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.