Kilka słów o kawie ziarnistej

Każdy amator kawy wie, że o poranku nie ma niczego lepszego od świeżo zmielonej, ziarnistej kawy wysokiej jakości. Już sam zapach potrafi rozbudzić nawet największego śpiocha. Wybór jest ogromny, a więc czym należy się kierować wybierając kawę?

Najlepsza kawa to…

…ta poranna, parzona we własnym domu! Najlepiej smakuje i najpiękniej pachnie kawa mielona chwilę przed zaparzeniem. Nie każde ziarna nadają się do ekspresu automatycznego, gdyż „lepkie” ziarenka mogą uszkodzić młynek. Jest na to sposób – osobny młynek do kawy, który zdecydowanie lepiej zniesie niestandardowe ziarna kawy. Dobre kawy ziarniste są nie aromatyzowane, a smak zawdzięczają procesowi wypalania.

Rodzaje kaw ziarnistych

Istnieją trzy podstawowe rodzaje kawy – Arabica, którą cechuje delikatny smak, lekko słodki jak jagody, a zarazem kwaśny niczym wino. Drugim rodzajem kawy jest Robusta – posiada dużo mocniejszy smak, dominują w niej nuty orzechowe, oraz jest bardziej gorzka względem Arabiki. Trzecim, najmniej popularnym rodzajem kawy jest Liberica. Jej aromat jest stosunkowo słaby, używa się jej najczęściej do produkcji kaw rozpuszczalnych.

Jak wybrać kawę idealną dla siebie?

Sugerując się powyższym opisem rodzajów kaw, szukając idealnej dla siebie warto zastanowić się nad preferowaną intensywnością napoju. Dla osób lubiących mocną, gorzką kawę idealnie sprawdzi się Robusta, zaś dla tych, którzy wolą się delektować i próbować najróżniejszych sposobów parzenia i rodzajów kawowych napojów – Arabika.

Ważne jest również to, w jaki sposób przygotowuje się kawę. Czy używa się automatycznego ekspresu, kolbowego, przelewowego, a może klasycznej kawiarki? Nic złego się nie wydarzy, gdy zaparzy się kawę w niededykowany dla niej sposób, lecz prawdziwy smak i aromat można uzyskać wyłącznie wtedy, gdy ze zwykłego przygotowywania kawy zrobi się staranny, codzienny rytuał i zadba o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Tak przygotowana kawa zrobi wrażenie nawet na tych osobach, które zawsze do deseru zwykły decydować się na herbatę!

Rozmaite kawy ziarniste zakupić można w sklepie Coffee & Sons dostępnym pod linkiem:  https://coffeeandsons.pl/kategoria/kawy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ