Lista producentów okien

W Polskich fabrykach powstaje rocznie około 25 milionów okien i drzwi, a z 95 mln okien wyprodukowanych w Europie aż 15% to okna pochodzące z Polski. Od roku 2017 Polska jest europejskim liderem w branży stolarki okiennej, a zainteresowanie polskimi wyrobami wciąż rośnie.

Walka o pozycję na rynku

Trudne czasy wybijania się na szczyt, to okres przekonywania konsumentów o wysokiej jakości polskich produktów. Rynek zdominowany przez dziesiątki lat przez niemieckich producentów był niezwykle sceptycznie nastawiony do produktów z Polski. Jednak wysokie standardy stosowane w procesach technologicznych zaowocowały najwyższą jakością, co w połączeniu ze skutecznymi kampaniami marketingowymi przyniosło sukces.

Po latach okazuje się, że przyrost produkcji stolarki w polskich fabrykach jest spowodowany głównie wzrostem importu do krajów UE. W roku 2017 sprzedaż okien na rynku wewnętrznym wzrosła tylko o 9% w stosunku do roku poprzedniego, ale wartość eksportu do państw unii wzrosła o ponad 50%.

Dane pochodzące z CAB (Centrum Analiz Branżowych) wskazują ponadto na znaczny wzrost udziału w eksporcie stolarki aluminiowej. Dzieje się tak zapewne dlatego, że konsumenci zachodni przekonali się do wysokiej jakości polskich profili PCV i teraz chętnie kupują polskie okna aluminiowe, które są znacznie droższe od PCV.

Polscy producenci okien

Ilu jest producentów okien w Polsce? Setki a może nawet tysiące, ale zestawianie i porównywanie wszystkich niesie ryzyko dużego błędu, wszak wśród nich są potentaci zatrudniający tysiące pracowników jak i małe firmy rodzinne z obsadą kilkunasto – kilkudziesięcioosobową.

Lista producentów okien z podziałem na typy stolarki umieszczona na stronie www.oknotest.pl jest jednocześnie rodzajem wygodnej wyszukiwarki, gdzie za pomocą filtrów można łatwo znaleźć renomowaną firmę w najbliższej okolicy.

Jak korzystać z listy producentów?

Można przeglądać listę bez filtrowania – klikając w nazwę firmy uruchamiamy wizytówkę producenta, która zawiera trzy zakładki:

1. Kontakt

Krótka informacja o producencie, lokalizacja na mapie, dane kontaktowe (adres, telefony, e-mail, strona www), formularz umożliwiający klientom wysłanie zapytania.

2. Sieć sprzedaży

To interaktywna mapa na której można łatwo znaleźć najbliższego dystrybutora czy sprzedawcę produktów danej firmy.

3. Oferta

Opatrzone rysunkami opisy produktów. Po kliknięciu w rozszerzenie pojawia się informacja pełniejsza i formularz do bezpośredniego kontaktu z producentem.

Innym sposobem przeglądania listy polskich producentów stolarki jest wyszukiwanie poprzez użycie filtrów z nazwami produktów. Po uruchomieniu jednego z nich (wszystkie okna, okna PCV, okna drewniane, okna aluminiowe) na ekranie wyświetla się lista producentów oraz kolejny filtr z nazwami województw – jego zastosowanie pozwala zawęzić poszukiwania do jednego województwa. Po odszukaniu producenta przeglądanie treści o nim odbywa się w sposób analogiczny z listą główną.

Okienny rankomat

To narzędzie nie jest uznaniowa listą najlepszych polskich producentów – ta lista powstała na podstawie rzetelnych ocen ustalonych zgodnie z regulaminem rankingu.
Ranking okien pełni co najmniej dwie istotne funkcje:

1. Wyszukiwarki najlepszych okien ze względu na typ okna (ilość skrzydeł i sposób otwierania).
2. Porównywarki produktów od różnych producentów.

Porównywarka jest zbudowana bardzo solidnie i można z niej zaczerpnąć wiele informacji o produkcie. Niektóre z tych informacji są o znacznym stopniu trudności, dużym nasyceniu fachowym słownictwem i zapewne niewiele mówią przeciętnemu inwestorowi poszukującemu okien. Stąd poszczególne wyznaczniki porównywania są oceniane, a ocena wyrażana jest w formie punktów. Dla klienta ogólna suma punktów może być tą najbardziej istotną informacją, która zadecyduje o wyborze produktu.

Warto docenić rzetelność twórców rankingu, którzy starają się umieścić wszelkie dostępne dane o produktach. Na przykład przy niektórych z nich można zapoznać się z raportami na temat energooszczędności.

Każdy poszukujący informacji w dowolnym momencie może zrezygnować z poszukiwań i mozolnego przedzierania się przez fachowy język branżowy – skorzystanie z umieszczonych na liście formularzy kontaktowych do producenta czy dystrybutora może być równie dobrym sposobem na zapoznanie się z ofertą.

Szerokie okno na przyszłość

Jakie perspektywy czekają polski przemysł stolarki budowlanej? Analiza wszelkich wskaźników prognozuje znaczny wzrost produkcji w następnych latach. Jeśli chodzi o okna – producenci w Polsce nadal będą zaopatrywać głownie rynek unijny, ale ich aspiracje sięgają znacznie dalej. Obecnie tylko 3,5% polskiego eksportu jedzie poza granice Unii Europejskiej. Dla porównania Niemcy wysyłają ponad 1/3 eksportu poza UE. Skoro ciężką pracą udało się Polakom zasiąść na fotelu lidera wśród producentów, to i mistrzem wśród eksportu na cały świat mogą w przyszłości zostać polscy producenci okien.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ