Metoda decoupage krok po kroku

Decoupage to metoda, która polega na ozdabianiu papierem wielu różnych powierzchni. Papier do decoupage zyskał dużą popularność i wykorzystywany jest przez osoby pasjonujące się rękodziełem. Technika ta polega na dokładnych wtapianiu papieru tak, aby w żaden sposób nie można go wyczuć, dlatego wygląda on tak, jakby został namalowany. Co warto wiedzieć o technice decoupage? Co potrzebne jest do wykonywania tej techniki?

Czym jest decoupage?

Już wcześniej wspomniane zostało, że papier do decoupage wtapiany jest w daną powierzchnię, na której został umieszczony, dlatego całość prezentuje się zupełnie tak, jakby został na niej namalowany.

Co będzie potrzebne?

Papier do decoupage

Można zakupić go w internecie lub można też wykorzystać serwetki papierowe, które dostępne są w wielu sklepach. W sieci dostępne są jednak różne wzory i kolory, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Papier do decoupage jest stosunkowo niedrogi i wydajny.

Co można ozdabiać?

Ta metoda może być stosowana na wielu powierzchniach. Wyróżniamy tutaj drewno, ceramikę, szkło, świece, styropian, tkaniny, wiklinę, ściany i tak dalej. Wszystko uzależnione jest od naszych potrzeb oraz wyobraźni. Metoda ta idealnie sprawdzi się do ozdabiania pisanek, dekorowania świec na święta, a nawet do urządzania pokoju dziecięcego. Wykorzystać można dosłownie wszystko to, co mamy pod ręką.

Farby akrylowe

Często zdarza się tak, że powierzchnia, na której chcemy zastosować metodę decoupage, nie spełnia naszych oczekiwań, dlatego konieczne jest pomalowanie jej farbą- Najlepiej farbą akrylową, ponieważ można ją mieszać. Malowanie powinno zostać przeprowadzone gąbkami oraz pędzlami, aby powierzchnia była jednolita i spójna.

Decoupage – Kroki postępowania

Najpierw zanurzamy papier do decoupage wodzie, aby stał się miękki i podatny na odkształcanie. Powierzchnię,  na której zostanie umieszczony papier, oczyszczamy i pokrywamy klejem. Papier następnie wyciągamy z wody i dokładnie osuszamy ręcznikiem papierowym, aby nadmiar wody wsiąknął. Przykładamy papier do powierzchni i dociskamy tak, aby pod spodem nie powstały pęcherzyki powietrza. Kiedy klej wyschnie, można wówczas obciąć nadmiar papieru z użyciem papieru ściernego. W chwili, kiedy papier dokładnie już przyklei się do powierzchni, można rozpocząć proces lakierowania. Nie trzeba tego robić, jednak papier będzie w przyszłości mniej podatny na zabrudzenia. Jeżeli jednak nie czujemy takiej potrzeby- nie musimy tego robić. Metoda ta jest prosta i nie wymaga wielu umiejętności.

Wszystko do decoupage znajdziesz na: https://nastrychu.pl/pol_m_Decoupage-466.html

ZOSTAW ODPOWIEDŹ