Nalot na języku potrafi być bardzo przykry i sprawić nam nie lada problem. Przyczyny tej dolegliwości moją być bardzo różne. Czasami przyczyny nie są groźne, a czasami powodem nalotu może być nawet groźna choroba. Nalot taki może mieć różną barwę. Czasami jest biały, czasami żółty, a bywają także naloty w kolorze zielonym, brązowym lub czarnym.
Przyczyny białego nalotu na języku
Powodem wystąpienia tego rodzaju nalotu może być leukoplakia. Jest to rogowacenie białe. Często taki nalot jest niegroźny, jednak czasami może być symptomem nowotworu. Często stan przedrakowy objawia się właśnie wystąpieniem białego nalotu. Aby pozbyć się takiego nalotu, należy rzucić używki, na przykład alkohol lub papierosy. Można też po prost ograniczyć picie alkoholu.
Przyczyną białego nalotu może być również kandydoza jamy ustnej. Jest to infekcja grzybiczna, która wywołana jest przez drożdżaka Candidoda albicans. W takim przypadku występuje serowaty osad zarówno na języku, jak i podniebieniu. Może wystąpić również owrzodzenie i pieczenie. Pojawiają się również wówczas nadżerki w kącikach ust. Kandydoza może szczególnie wystąpić u osób chorujących na cukrzycę. Pojawia się również u osób, które nie są odporne.
Powodem wystąpienia białego nalotu jest również liszaj płaski. Ów rodzaj choroby sprawia, że pojawia się siateczka białych prążków w okolicach jamy ustnej. Może się to czasami wiązać z bólem dziąseł oraz dyskomfortem przy jedzeniu.
Biały nalot może być również spowodowany infekcjami bakteryjnymi, chorobami zębów, chorobą gardła czy migdałków. Może także wystąpić wówczas zakażenie wirusem.
Przyczyny żółtego nalotu na języku
Przyczyną tego rodzaju nalotu może być zwykła infekcja lub przeziębienie. W takim przypadku nalot znika, gdy skończy się choroba. Przyczyną może być również suchość w ustach, a także oddychanie wyłącznie przez usta. Przyczyną żółtego nalotu na języku może być również wrzód lub choroba wątroby, a także choroba dróg żółciowych. Należy też wiedzieć, że żółty nalot na języku występuje często u osób, które palą papierosy lub pijących dużo kawy oraz alkoholu. Żółty nalot na języku może również wystąpić w konsekwencji stosowania dużej ilości przypraw o żółtym zabarwieniu. Mogą to być takie przyprawy jak kurkuma lub curry.
Przyczyny brązowego nalotu na języku
Ten rodzaj nalotu może być związany z chorobami układu pokarmowego, na przykład wrzodami lub nieżytami żołądka lub kamicą pęcherzyka żółciowego. Przyczyną tego rodzaju nalotu może być również toksemia, czyli występowaniem w organizmie dużej ilości toksyn. Przyczyną nalotu o tej barwie może być także niedotlenienie organizmu. Również picie kawy w dużych ilościach może skutkować brązowym kolorem nalotu na języku. Czasami przyczyną są po prostu resztki pokarmowe, które pozostają na powierzchni języka.
Powody zielonego nalotu na języku
Przyczyną takiego nalotu może być kandydoza jamy ustnej. Powodem może być też infekcja wirusowa lub bakteryjna. Powodem są również podrażnienia języka lub tzw. włochaty język. Czasami jest tak, że zielony nalot na języku związany jest z częstym przyjmowaniem antybiotyków. Również osoby palące marihuanę mogą mieć także zielony nalot na języku.
Czego przyczyną jest czarny nalot na języku?
Ten rodzaj nalotu związany może być z włochatym językiem. Włochaty język może być związany z dużą ilością brodawek na powierzchni języka. Między brodawkami mogą gromadzić się resztki jedzenia oraz bakterie. Z kolei rozmnażanie się bakterii powoduje powstanie czarnego nalotu. Warto także wiedzieć, że dokładnie nie wiadomo, co jest powodem czarnego nalotu na języku.
Ciekawostki o języku
Z językiem wiążą się nie tylko schorzenia, ale i wiele ciekawostek. Wszyscy jednak chyba wiedzą, że zadaniem języka jest pobieranie i przesuwanie pokarmu. I to zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Trudno wyobrazić sobie więc życie bez języka. Język jednak, choć bardzo ważny, z pozoru może okazać się niezbyt istotny. Kto by pomyślał jednak, że jest on najsilniejszym mięśniem w ludzkim organizmie. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że język ma duże znaczenie kulturowe. W wielu miejscach na całym świecie pokazywanie języka jest odbierane jako dziecinne, a nawet niekulturalne. Inaczej jest natomiast w Tybecie, gdzie wystawienie języka jest wyrazem… pozdrowienia.
Jedno jest jednak pewne – język to bardzo ważny mięsień. Warto zatem o niego dbać. Aby mieć zdrowy język, zaleca się przede wszystkim odstawienie używek – alkoholu i papierosów albo przynajmniej ograniczenie. Również nie warto pić tak dużych ilości kawy. W końcu język ma się tylko jeden. Dobrze jest regularnie obserwować swój język, bo kolor nalotu może nas poinformować o rodzaju choroby. Język może być więc naszym sprzymierzeńcem i zdradzić rozwijającą się w naszym organizmie chorobę oraz uchronić zdrowie a nawet życie.