tasiemiec

Układ pokarmowy może być zaatakowany przez najróżniejsze pasożyty. Mogą to być na przykład glisty, owsiki, tasiemce lub włosogłówki. Już nawet na wspomnienie tych nazw może nam się robić niedobrze. Trudno wyobrazić sobie, że w naszym układzie pokarmowym występuje takie robactwo. Jednak zakażenia tego rodzaju robaczycami występują bardzo często zarówno u małych dzieci, jak i osób dorosłych. Czasami jest tak, że złapanie infekcji układu pokarmowego nie wiąże się z żadnymi objawami. Czasami jednak objawy występują i są bardzo ciężkie.

Co wiemy o pasożytach przewodu pokarmowego?

Są różne rodzaje pasożytów ludzkich. Mogą to być na przykład owsiki, których występowanie jest częste. Są także włosogłówki, ale także tasiemce lub przywry oraz lamblie. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób możemy zarazić się takimi pasożytami. Otóż istnieje wiele sposobów zarażenia się. Często wiążą się one z nieutrzymaniem ostrożności. Na przykład możemy zarazić się ludzkimi pasożytami poprzez picie zanieczyszczonej wody. Również przyczyną jest jedzenie zanieczyszczonej żywności. Problem może wywołać także zaniedbanie higieny osobistej. Trzeba pamiętać, że brud sprzyja różnego rodzaju pasożytom. Co zatem zrobić, aby dowiedzieć się, czy jesteśmy zarażeni? Należy przede wszystkim wykonać testy analizy krwi oraz kału.

Jakie są objawy owsicy?

Częstym objawem zarażenia się owsikami jest świąd odbytu. Z kolei u kobiet może wystąpić świąd narządów rodnych. Niepokojące może być także częste drapanie się. Może pojawić się niepokój oraz nerwowość. Innym objawem owsicy jest bezsenność. Bóle brzucha oraz nudności to kolejne objawy owsicy. Czasami jednak w przypadku zarażenia owsicą nie występują żadne objawy.

Jakie są objawy glistnicy?

tasiemiecGlistnica to zarażenie glistą ludzką. W tym przypadku objawem jest suchy kaszel oraz krótki oddech. Objawem tego schorzenia jest również ból brzucha. Mogą wystąpić wymioty oraz nudności. Często przy glistnicy pojawia się biegunka. Czasami występuje gorączka lub wysypka. Glista przemieszcza się często z jelita cienkiego do płuc i wątroby – stąd problemy z układem oddechowym.

Jakie są objawy zakażenia włosogłówką?

Jednym z objawów może być na przykład biegunka. Czasami w kale pojawia się krew. Objawem tego zakażenia jest również anemia. Mogą wystąpić problemy z nietrzymaniem stolca, szczególnie podczas snu. Innym symptomem jest wypadanie odbytnicy. Może pojawić się także brak apetytu i osłabienie, a także trudność z zasypianiem.

Jakie są objawy tasiemca?

Symptomem zarażenia tasiemcem może być na przykład osłabienie ciała. Może pojawić się biegunka i nudności. Innym objawem jest głód. Czasami jednak może wystąpić przeciwnie – utrata apetytu. Kolejnym objawem jest chudnięcie. Może wystąpić również niedobór minerałów i witamin. Czasami jednak możemy mieć tasiemca w przewodzie pokarmowym bez żadnych objawów. Mimo to dana osoba może wraz z kałem wydalać poruszające się części tasiemca. Czasami taki tasiemiec może powodować szkodliwe następstwa. Może na przykład blokować światło jelita. Czasami tasiemiec uszkadza wątrobę, a także serce czy oczy. Czasem zakażenie tasiemcem uszkadza również mózg. Tak więc obecność tasiemca w organizmie, nawet przebiegająca bezobjawowo, może być niebezpieczna dla życia.

Jakie są objawy giardiozy?

Giardioza to inaczej lamblioza. Choroba ta występuje w wyniku zakażenia pasożytami zwanymi lambliami. Objawem tej choroby mogą być na przykład bóle brzucha. Może pojawić się także biegunka. Częstym symptomem jest także brak apetytu. Może pojawić się anemia oraz astma oskrzelowa i osłabienie oraz zmęczenie. Często jest jednak tak, że choroba ta przebiega bezobjawowo.

Co robić w przypadku zarażenia robaczycą?

Pasożyty układu pokarmowego pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Objawy również są podobne. Jednak trzeba wiedzieć, że symptomy zakażenia pasożytami u dzieci mogą być zdecydowanie bardziej dokuczliwe. Należy więc obserwować wnikliwie swoje dziecko i jeśli dostrzeżemy jakieś objawy, wówczas należy udać się na badania do lekarza. Jeśli dostrzeżemy objawy robaczycy u jednego członka rodziny, ale wykonać badania u całej rodziny. Aby ustrzec się przed rozpowszechnianiem się w domu pasożytów, należy dbać o higienę osobistą. W przypadku wystąpienia robaczycy u lokatorów domu należy również zmienić dietę. Wskazane jest na przykład ograniczenie węglowodanów, czyli chleba czy makaronów.

Tasiemiec dla desperatów

Choć dla wielu osób same wspomnienie tasiemca wywołuje odruch wymiotny, to są jednak ludzie, którzy z własnej woli… połykają tasiemce? Dlaczego to robią? Czyżby stracili rozum? Okazuje się, że powodem takiego irracjonalnego zachowania może być chęć schudnięcia. Pasożyt powoduje bowiem utratę wagi. Nie jest to jednak rozsądna decyzja, bowiem tasiemiec w organizmie powoduje nie tylko korzystną dla sylwetki utratę kilogramów, ale przy okazji pozbawia nas cennych dla zdrowia i życia składników odżywczych. Może nawet pozbawić nas życia. Nie należy więc ryzykować własnego zdrowia oraz życia dla szczupłej sylwetki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ